Äskettäin toitotettiin hesarin teettämästä (TainNiinSanottu) gallupista jonka mukaan Stubb on Suomalaisten kärkiehdokas Euroopan parlamenttiin.
Olen itsekin TNS gallupin listoilla. Minulle tosin tulee osallistumispyyntöjä pelkästään kuluttamiskäyttäytymistä koskeviin gallupeihin. Olen ilmeisesti aikaisemmissa osallistumisissani profiloitunut poliittisesti siten että mielipidettäni ei haluta kysyä silloin kun halutaan tehdä jostain Stubbin kaltaisesta gallup-johtaja. Näin siis näitä "kansan mielipiteitä" tilataan... Tuttua Krimiltä ja Itä-Ukrainasta? Tai peräti edesmenneestä Itä-Saksasta? Tottahan toki.
Olen itsekin TNS gallupin listoilla. Minulle tosin tulee osallistumispyyntöjä pelkästään kuluttamiskäyttäytymistä koskeviin gallupeihin. Olen ilmeisesti aikaisemmissa osallistumisissani profiloitunut poliittisesti siten että mielipidettäni ei haluta kysyä silloin kun halutaan tehdä jostain Stubbin kaltaisesta gallup-johtaja. Näin siis näitä "kansan mielipiteitä" tilataan... Tuttua Krimiltä ja Itä-Ukrainasta? Tai peräti edesmenneestä Itä-Saksasta? Tottahan toki.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Minultakin tns kyselee jotain ihan muita asioita kuin politiikkaa. Ensimmäiseksi kysyivät mitä puoluetta kannatan ja sen jälkeen ei ole kysytty mitään muuta kuun arkipäivän asioita.
Eiköhän ne vaalit ole niitä tosielämän galluppeja. Stubb on aina ollut vaaleissa ylivoimainen ääniharava.
Houraileeko tuo ketjun aloittaja siis että TNS-gallup-yhtiö jostakin syystä väärentäisi tuloksia? Onko vaalituloksetkin väärennettyjä?
Onkohan tuo kirjoittelija ihan aikuinen ihminen? Vaikuttaa aivan joltakin tuttia imevän lapsen jorinoilta. Tai sitten sairaan ihmisen hourailuilta.
Et sitten .................... ymmärtänyt aloitustani joten yritän selittää:
Kolme ihmistä kymmenestä tykkää kissoista ja viisi koirista, kaksi tykkää molemmista.
Halutaan teettää gallup jonka tarkoituksena on antaa mielikuva siitä että kissat ovat koiria suositumpia. Näinpä mielipidettä kysytään vain niiltä jotka pitävät kissoista tai molemmista (5 kpl). Koirien ystäviltä (5 kpl) ei kysytä mielipidettä.
Tulokseksi saadaan että kaikki (5/5) pitävät kissoista mutta 2/5 eli 46,7% pitää myös koirista. Joten gallupin mukaan enemmistö pitää kissoista, eikö?
Todellisuudessahan 50% pitää koirista, 30% pitää kissoista ja 20% pitää molemmista.
Koirista pitävillä on siis todellisuudessa enemmistö mutta kun heidät karsittiin pois gallupista, saatiin kissoista pitäville enemmistö.
Näin muokataan epävarmojen "sopulien", jotka menevät lauman mukana, mielipidettä ja äänestykäyttäytymistä. Näin siis vaikutetaan jopa vaalituloksiin.
Tässä sinulle, pikku Honecker, jonka nimimerkin tilalla on pisteitä, peruskoulumatematiikkaa. Voit harjoitella heti kun pääset tutistasi eroon.
Minä ymmärsin,mutta älä viitsi vaivautua edes kuvainnollisesti
selittäämään sitä tälle 22 pistepirkolle,joka on äärikokoomuslainen.
Ja oikeassahan olet,manipulaation voimin yritetään saada epävarma
lauma taakseen.
Hyi helvetti,en äänestä.
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://img15.imageshack.us/img15/1011/stubb.jpg&imgrefurl=http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=10022.30&h=300&w=260&tbnid=8B66yHFK3KvmNM:&zoom=1&docid=GjwO5QgWxcrYBM&ei=RTVvU9fPDIzQ4QS0uICADQ&tbm=isch&ved=0CFoQMygEMAQ&iact=rc&uact=3&dur=184&page=1&start=0&ndsp=19
Siinä taas kaikkien hyvin tuntema kommunisti-waler, joka uskottelee itsellensä että äänestämällä Persuja hän ei olekaan kommunisti :D
Vaikka päivät pääksytysten täällä hän jakaa meille vasemmistolaista USA-vastaista propagandaansa.
Siinäpä vasta kypsän aikuisen mielipide. Kokoomus-jugend kenties?
Kyllä. Ja mitä se sinulle kuuluu jos riitelen itsekseni kokoomuspäissäni!
Eheehheehhh,Suomi 24 tuttu kommunisti.
Onneksi ei Tv.stä tuttu.
Kerrohan , meillekkin missä vaaleissa mainitsemasi Stubbi on ollut ylivoimainen ääniharava , taitaa olla vain pienessä päässäsi oleva harhakuva.
Ei missään vaaleissa. Äskettäin vain uutisoitiin että HS:n TNS-gallupilla teettämän kyselyn mukaan Stubb on kärjessä. Siinä totuutta, ole hyvä ja lue aihe ennen kuin kommentoit!
Älä vedä herneitä nenääsi , sillä kommentoin tätä kirjoitusta "Eiköhän ne vaalit ole niitä tosielämän galluppeja. Stubb on aina ollut vaaleissa ylivoimainen ääniharava"
Tähän lauseeseen vastasin kysymyksellä , että missähän vaaleissa kyseinen ääniharavuus on tapahtunut.
Pahoitteluni! Sorruin itse tuohon etten lukenut koko ketjua.
???
Mistä ihmeestä nämä persut on saaneet päähänsä että heitä huijataan gallupeissa?
Kun jytkyä lukuunottamatta AINA on persuille luvattu liikaa?
Persut ja vasemmistolaiset ovat käytännössä isoiksi kasvaneita lapsia.
Kyllähän sen jo tietää siitä, että korkeimmin koulutetut äänestävät Kokoomusta, ja vähiten koulutetut vasemmisto- ja persupuolueita. Se on siis ihan älykkyyskysymys.
Ei voi rasvanahkaduunarilta odottaa, että heillä olisi sama ymmärrys asioista kuin älyä vaativissa tehtävissä toimivilla. Nyt kun eletään internet-aikaa, niin nämä vajaaälyiset kirjoittelevat täällä sellaisia juttuja, mistä voidaan selvästi todeta heidän heikko aivokapasiteettinsa.
Toisaalta hauskaa luettavaa ja toisaalta surkuteltavaa. Nämä ovat juuri sitä vaalikarjaa, joihin vedotaan aina vaalien yhteydessä tunteikkaasti. Ja tämä sama vaalikarja laittaa aina kaikki vastoinkäymiset kulloisenkin hallituksen syyksi. Jopa maailmanlaajuisen laman. Ja vaikka oltaisiin saatu AAA-luottoluokitus, niin keksitään jotakin juttuja, millä se kumotaan; esim. että hallitus olisi "ostanut" luokituksen näiltä kansainvälisiltä luokittajilta.
Isoja lapsia...
Olet aivan oikeassa.
Rasvarin äly ei riitä taantuman aiheuttamiseen,siihen kykenee
tämänhetkinen "eliitti"
Toi luokitus kostautuu seuraavalle hallitukselle,kun näennäistä hyvinvointia
pidetään pienikorkoisella lainalla yllä.
Täytyyhän ne virkaloisten palkat jostain saada,kun veronmaksajilta ei enää
riitä.
Täytyy muistaa,suomi velkaantuu koko aika,eikä loppua näy.
Se kolme aata häviää kohta
Yritetään vääntää rautalangasta pari elämän tosiasiaa rasvarille:
Elämän tosiasia 1: jos esim. Japanissa ei osteta enää suomalaisten yritysten tekemiä vientituotteita, niin silloin nämä suomalaiset yritykset joutuvat tämän pienentyneen kysynnän takia vähentämään työntekijöitä, koska eivät pysty enää maksamaan heidän palkkojaan. Suomen hallitus ei voi käskeä japanilaisia ostamaan näitä tuotteita, eli hallitus täällä ei voi tehdä mitään asiassa, eikä hallitus siis myöskään ole aiheuttanut tämän yrityksen työntekijöiden työttömyyttä, vaan sen ovat aiheuttaneet japanilaiset koska eivät enää osta kyseisen yrityksen tuotteita. Mahtaako rasvarin aivot käsittää tämän?
Elämän tosiasia 2: nykyisen kaltaisen laman aikana valtiot ottavat työttömyydestä johtuvan vähentyneiden verotulojen takia ottamamaan lainaa, jotta pystytään pitämään yllä yhteiskunnan tarjoamat palvelut, kuten vanhainkoti, lastenkodit, sairaalat, jne. Mitä korkeampi luottoluokitus on, sitä pienemmällä korolla lainaa saadaan otettua. Kansainvälisten luottoluikittajien mielestä Suomen hallitus on tehnyt niin hyvää työtä tässä vaikeassa lama-ajassa, että sille annettiin korkein mahdollinen luottoluokitus AAA. Sen parempaa saavutusta ei siis mikään muu hallitus olisi voinut saavuttaa.
Suomi velkaantuu koko ajan. Kokoomus on koko ajan ajanut velkaantumisen estämistä, mutta muut hallituskumppanit ovat vastustaneet asiaa. Vasemmistoliitto vastusti velkaantumisen estämistä niin paljon, että erosi hallituksesta.
Ymmärrän että rasvanahkaduunarin aivot eivät tämänkään rautalankavääntämisen ´jälkeenkään ehkä vieläkään ymmärrä asioita, mutta ei se mitään.
Sinulla on toki oikeus omaan näkemykseesi,minun on
pikkaisen toisenlainen.
Nämä toiset puolueet on tehnyt juuri sitä,mitä se fantastinen puolue on
halunnut..
Nämä leikkaukset eivät velkaa taita,tai mitkään korotuksetkaan enää.
Vetävät vaan syvemmälle ja kurjistavat lisää.
Minun järki leikkaa aivan täysillä,ja näen mihin tämä päätyy.
"Kokoomus on koko ajan ajanut velkaantumisen estämistä"!!!!!!!!!!!!
Euroja kreikkalaisille ja sinne ja tänne... Hei jätkät me tienataan tällä!
Pystytkö olemaan tosissasi edes peilin edessä?
Elämän tosiasia 1: Silloin kun oman maan hyvinvointia ja työllisyyttä uhkaa taantuma, ei mennä pelastamaan ulkomaisia pankkeja velkarahalla. PÖLJÄ!
Ei persuja huijata! Ei voi, siinä se pointti. Sinua sopulia huijataan!
johan alkaa itku kun oma ehdokas ei voita tai johda tutkimuksia!
Nää samat urpot alkaa täällä itkemään että kaikkia huijataan
ja takana on suuri salaliitto!
KAIKKI muut huijaa paitsi ne itse tietty. Joopa joo
SÄÄLITTÄVÄÄ
mm. viime pressan vaalit kaikki gallupit ennusti täysin oikein
Pointti onkin siinä että mielipide kysytään vain niiltä joilta saadaan kysyjän mielestä oikea vastaus. Vaalivoittaja on voittaja Suomessa, eihän sitä voi kiistää. Ei kai suomessa huijata vaalituloksissa? Mutta rehellisyys olisi ihan asiaa, jopa gallupeissa.
Kärjistettynä: Kysytään kahdelta kansallispukuun pukeutuvalta, kahdelta somalilta ja yhdeltä kantasuomalaiselta mielipide kysymykseen: Onko Suomessa rasismia?
Vastaus on varmasti hesaria miellyttävä mutta ei todellakaan peilaa koko kansan mielipidettä. Tätä propagandakeinoa käyttettiin tehokkaasti Itä-Saksassa, joka sittemmin hajosi.
Toimii muuten hyvin niihin jotka eivät osaa muodostaa omaa mielipidettä: Uskotellaan että enemmistö on tätä mieltä ja samaa mieltä pitäisi sinunkin olla...
Ei tällä faktalla välttämättä ole poliittisia kantoja, sillä vaan syötetään ihmisille mielipiteitä. Gallupin voi kai tilata vaikka yksityishenkilö. Vaimon, appiukon ja itsensä antamalla suosituksella voi nimetä itsensä vaikka Suomen parhaaksi tyypiksi?
Aivan sama kokemus aloittajan kanssa. Ei ole paljon näkynyt politiikkaan liittyviä kyselyitä, kun kerran ilmoitti äänestäneensä tiettyä puoluetta. Kaikkea muuta paskaa kyllä kysytään monta kertaa päivässä. Noh, totuus tulee ilmi...
Kuka on niin pässi, että luottaa kokoomukseen johtamaan TNS-galluppiin??
TNS on maailman johtava kyselytutkimuksiin perustuvan markkinainformaation tuottaja - osa WPP:n Kantar Groupia. Suomessa TNS-konserniin kuuluvat yritykset: TNS Gallup Oy, Suomen Gallup Elintarviketieto Oy, Finnpanel Oy.
WPP plc tai WPP Group on Lontoossa päämajaansa pitävä maailman suurin mainonnan sekä markkinointi- ja yritysviestinnän suuryritys, jonka omistuksessa on kymmeniä mainos-, markkinointikonsultointi- ja viestintätoimistoketjuja ja satoja yksittäisiä alan toimistoja ympäri maailmaa. WPP:n suurimpia toimistoketjuja ovat Grey, Burson-Marsteller, Hill & Knowlton, J. Walter Thompson (JWT), Ogilvy Group, TNS ja Young & Rubicam.
WPP:n tytäryhtiöillä ja ketjuilla on noin 2 400 toimistoa 107 eri maassa
No sieltähän minä sitten tilaankin itseäni miellyttävän gallupin! Sanon niille vaan että kysyy pelkästään sellisilta tyypeiltä jotka on munun kanssa samaa mieltä.