Viitaten erääseen Jippiissä käytyyn keskusteluun ja myöskin muutamaan eri tiedejulkaisuissa esitettyyn tulokseen parin kuukauden takaa en malta olla ottamatta puheeksi seuraavaa mehevää aihetta.
En ole siihen juuri perehtynyt, mutta muut tietänevät paremmin.
On aivan järkevä ajatus, että vuodenaikojen vaihtelu jättää merkkinsä pinnalle pakkautuvaan jäähän.
Koska vuodenaikojen vaihtelu on niin yksinkertaista, on hyvin oletettavaa, että jäästä pystytään todella lukemaan vuodet, eikä useampia vuosilustoja synny vuoden aikana.
Tästä todistaa mm. se, että saasteita alkoi ilmaantua juuri niihin kohtiin kerrostumaa kuin voitaisiin päätellä teollisen toiminnan tunnetusta alkamisajankohdasta ja oletuksesta että vuosilustot todella merkitsevät tarkalleen yhtä vuotta.
Myöskin tunnettujen tulivuorenpurkausten jättämät jäljet ovat oikeassa kohtaa kerrostumaa.
Lisäksi jokin aika sitten otetussa kairausnäytteessä raportoitiin havaittavan kerrosten välillä juuri senlaista vaihtelua kuin Milankovicin ensimmäisenä laskemat jaksottaiset vaihtelut Maan akselin kaltevuudessa, radan elliptisyydessä etc. antavat odottaa.
On siis hyvin perusteltua uskoa, että mannerjään vuosilustot ovat todella kertyneet kymmenien tuhansien vuosien kuluessa.
Paha vaan kreationisteille, että:
*Kerrostumat vievät meidät kymmenien tuhansien vuosien taakse.
*Vuosilustoista ei löydy mitään merkkejä n.4500 vuotta sitten tapahtuneesta tulvasta, jonka merkit pitäisi olla vielä helposti luettavissa päällimmäisistä kerrostumista.
*En ole varma, mutta oletettavasti on löydetty eliöitäkin paljonkin yli 6000v. kerrostumien alta, mikä olisi ikävää myöskin vanhanmaan kreationismille.
Etelänapamantereen vuosilustot k-nismin kumoajina
3
282
Vastaukset
- ---
Asiat voidaan nähdä myös toisin. Eräs näkemys löytyy täältä:
http://www.icr.org/pubs/imp/imp-226.htm- Epäilyttävää tulkintaa...
ja jokatapauksessa vanhentunut kirjoitus.
Minun lähteeni ovat paljon uudempia ja niissä luetellun perusteella ainakin tietynlaisten kerrostumien vuosi on todella vuosi.
Esimerkiksi Maan akselin kaltevuuden muuttuminen vaikuttaa napa-alueiden saaman säteilyn voimakkuuteen, mikä taas varmasti vaikuttaa pakkautuvien kerrosten rakenteeseen.
Jokin kuukausi sitten luin paristakin eri paikasta kuinka hiljattain tutkitusta kairausnäytteestä oli luettavissa juuri oikeanlaiset syklit ja vieläpä kreationistien kannalta aivan liian kauas menneisyyteen.
Se on ihan järjellä ajatellenkin kauhean todennäköistä, että tutkijoiden valtaosa on taas kerran erehtynyt, mutta muutama fanaattinen(Viittaan toiseen avaukseeni tältä päivältä) ja nerokas(No joo, ehkä löytyy kourallinen tohtoreita, mutta tutkimusten mukaan aivan ylivoimainen osa uskonnollisen USA:nkin tieteilijöistä nauraa kreationismille.) k-tutkija osuu tulkinnoissaan taaskin nappiin. - Viherpeippo
Epäilyttävää tulkintaa... kirjoitti:
ja jokatapauksessa vanhentunut kirjoitus.
Minun lähteeni ovat paljon uudempia ja niissä luetellun perusteella ainakin tietynlaisten kerrostumien vuosi on todella vuosi.
Esimerkiksi Maan akselin kaltevuuden muuttuminen vaikuttaa napa-alueiden saaman säteilyn voimakkuuteen, mikä taas varmasti vaikuttaa pakkautuvien kerrosten rakenteeseen.
Jokin kuukausi sitten luin paristakin eri paikasta kuinka hiljattain tutkitusta kairausnäytteestä oli luettavissa juuri oikeanlaiset syklit ja vieläpä kreationistien kannalta aivan liian kauas menneisyyteen.
Se on ihan järjellä ajatellenkin kauhean todennäköistä, että tutkijoiden valtaosa on taas kerran erehtynyt, mutta muutama fanaattinen(Viittaan toiseen avaukseeni tältä päivältä) ja nerokas(No joo, ehkä löytyy kourallinen tohtoreita, mutta tutkimusten mukaan aivan ylivoimainen osa uskonnollisen USA:nkin tieteilijöistä nauraa kreationismille.) k-tutkija osuu tulkinnoissaan taaskin nappiin.mutta ei kuitenkaan varsinaisen tekstini sisältö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897