jälkivuoto?

Juu elikkäs,ongelmana olisi jälkivuoto. Tai epäilen sen olevan sitä. Menkat loppuivat viime viikolla, nyt tullut n. viikon verran ruskeaa tuhruvuotoa ja tänään tulee ihan suoraa tulvaa verta! Käytän yaz-pillereitä ja olen käynyt gynellä eikä mitään poikkeavaa ole ollut. Aloitin pillerit uudestaan 2kk jälkeen. Syy lopetukseen oli raskauden epäily kun menkat eivät tulleetkaan. Ja nyt aloitin uudestaan kun kuukautiseni alkoivat. Aloitin liuskan kuukautisten ensimmäisenä päivänä. Kiitos jo valmiiksi avusta :)
7112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niin? Onhan se tietysti ongelmallista, muttei asialle täällä voi kukaan mitään tehdä. Itse olet tilanteen aiheuttanut tuolla pillereiden kanssa venkslaamisella.

ps. Aika hämäävää puhua jälkivuodosta, joka liittyy synnytykseen, kun kuitenkin höpiset täällä ehkäisyn käyttämisestä ja sen haittavaikutuksista.

Äänestä
  • Jälkivuotoa voi esiintyä myös e-pillereiden käytössä, ei vaim synnytyksen jälkeen! Ilmeisesti aivan normaalia. Kiertosi mennytvain hieman sekaisin. Jos jatkuu useamman kuukauden, suosittelen käymään lääkärissä!

    Äänestä

  • jälkivuoto kirjoitti:

    Jälkivuotoa voi esiintyä myös e-pillereiden käytössä, ei vaim synnytyksen jälkeen! Ilmeisesti aivan normaalia. Kiertosi mennytvain hieman sekaisin. Jos jatkuu useamman kuukauden, suosittelen käymään lääkärissä!

    Kiitos :) toivottavasti tämä menee ohi. Olet oikeassa, se on varmastikkin mennyt sekaisin. Olisi kiva jos jollain muullakin olisi samoja kokemuksia.

    Äänestä

  • Ööö eikös aloittaja juuri ilmaissutt että ei ole varma? Turhaan sitä nyt täälä vinkua milloin on jälkivuotoa, milloin ei :-)

    Äänestä

Jälkivuoto-nimitystä käytetään kylläkin vain syn.jälkeisestä vuodosta.

AP; jatkossa sitten tiedoksi; jos epäilee raskautta niin testin tekoon ja pillerien syönti jatkuu ihan normaalisti, eli vaikka taukoviikolla ei vuotoa tule, niin ei se silti tarkoita sitä että välttämästä kyse olisi raskaudesta. Ei niiden pillereiden ottoa lopeteta sen epäilyn takia. E-pillereillä ei ole tutkimusten mukaan haittaa sikiölle vaikka siitä sitten mahd.raskauden alussa söisikin.

Äänestä
  • Juu ja sinulle tiedoksi, yaz pillereissä ei ole taukoviikkoa ;) ja oli selvät raskauden oireet. Ei nyt tapella siitä milloin jälkivuoto esiintyy vain keskustellaan tuosta vuodosta mitä ap tässä kyseli.itselläni oli myös lopettamisen jälkeen kierto sekaisin. Lopetus oli vain siksi että halusin pitää taukoa.

    Äänestä

  • Terve! Puutun nyt tähän jälkivuotojuttuun: sitä voi käyttää missä tilanteessa vain. Jälkivuoto voi olla synnytyksen tai kuukautisten jälkeistä. Oma lääkärinikin on sanonut kk jälkeistä jälkivuodoksi,tuhruvuodoksi,loppuvuodoksi ja tiputteluvuodoksi. Autetaan ap ja lopetetaan tappelu!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jebuulen kirjoitti:

Juu elikkäs,ongelmana olisi jälkivuoto. Tai epäilen sen olevan sitä. Menkat loppuivat viime viikolla, nyt tullut n. viikon verran ruskeaa tuhruvuotoa ja tänään tulee ihan suoraa tulvaa verta! Käytän yaz-pillereitä ja olen käynyt gynellä eikä mitään poikkeavaa ole ollut. Aloitin pillerit uudestaan 2kk jälkeen. Syy lopetukseen oli raskauden epäily kun menkat eivät tulleetkaan. Ja nyt aloitin uudestaan kun kuukautiseni alkoivat. Aloitin liuskan kuukautisten ensimmäisenä päivänä. Kiitos jo valmiiksi avusta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu