Oletteko valmiit kolmanteen maailman sotaan?

Oletteko valmiit kolmanteen maailman sotaan? Miten olette valmistautuneet. Sehän kuitenkin on niin että sotiin syylliset siihen jotuu. Ja niitä syyllisiä on kaikkia tähän pahan vallassa olevaan, vääryyden muakisesti ja pahuuden puolesta toimivaan / saatanaa tuomiokseen palvelevan maailman / ihmikunnan, kaikille hyväksi Jumalan Sanan, = Raamatun UT, Kristuksen Jeesuksen ja / aposoliensa Totuuteen perustuvien ja mukaisten / kaikkia kohtaan Oikeuden mukaisuuden VASTAISIIN ttouhuihin ja politiikaan mukautuvasti, niihin SYYSTÄ (kaikki väärsyy) pahaksi / kärsimyksiksi ja turhiksi menetyksiksi seuramusten tuottamsiin osallisuudessa elämä, toiminta ja vaikuttaminen. = Lähes KAIKKI maailman ihmiset, kaikkia eri uskontoja, kirkkokuntia ja erinimisiä eri seurakuntia, jotka kaikki elävät ja toimivat Raamatun UT opetusten ja ohjeiden vastaisesti, muista ja muusta niin väliä, toisiaankin / Kristusta Jeesusta kohtaan rakkaudettomasti eläviä (eriseuroja), ja niitä vain omiin oloihinsa tyytyviä yksilöitä myöden.
1698
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Valmiina ollaan kuin lukkari sotaan!
:O

Äänestä

Klapit riittää ensi talveksi. Keväällä tehdään sitten lisää, jos voimia suodaan. En hamstraa voita, sokeria ostan nyt hieman enemmän, lähinnä hillomarjoja varten. Ei tuu nyt oikeen muuta mieleen näi äkkiseltään, mutta otetaan kyllä hyviä ehdotuksia vastaan, hyvät neuvot kun on aina tarpeen.

Miten on? Kelpaako klapihommat.? Entäs marjankeruu. Mitäs ajattelit itte tehdä ?

Täs on vielä sananpaikka:
https://www.google.fi/search?q=martat&rlz=1C1CHMO_fiFI575FI575&oq=martat&aqs=chrome..69i57j0l5.7427j0j7&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8

Äänestä

Meil Gazas osataan nää kriisihommelit!
:O

Äänestä
  • Estä 3. maailmansota!
    Äänestä Muutos11:ta! http://www.muutos.eu/

    Junes Lokka, nro 15 !
    Marokon Kauhu Oulusta.
    Laitetaan EU:n rötösherrat kuriin!

    .

    Äänestä

  • -Muutos 2011-puolueen ohjelma
    Euroopan parlamentin vaaleihin vuonna 2014

    http://www.muutos.eu/eurovaaliohjelma/

    Muutos 2011 uskoo Eurooppaan, jossa itsenäiset ja demokraattiset alueet, kansat ja kansallisvaltiot harjoittavat rauhanomaista vapaaehtoista yhteistyötä keskenään.

    Muutoksen perustavoite on suomalaisten etu, ja keinot sen toteuttamiseksi ovat sananvapaus ja suora demokratia. Muutoksen keinoja voidaan käyttää minkä tahansa ongelman ratkaisemiseen, yhtä lailla suomalaisten kuin muidenkin eurooppalaisten eduksi.

    Nykyisellään Euroopan unioni toimii kansalaisten etua, sananvapautta ja demokratiaa vastaan: Kehitystä kohti liittovaltiota ajetaan totalitarismin hengessä ja keinoin. EU rikkoo omia sääntöjään ja sopimuksiaan; esimerkiksi Suomi ottaa lainaa maksaakseen muiden valtioiden velkoja. Rikollisten vapaa liikkuvuus ja löysä maahanmuuttopolitiikka houkuttelevat väärinkäytöksiin. – Muutos osallistuu Euroopan parlamentin vaaleihin pysäyttääkseen tällaisen negatiivisen kehityksen.

    Muutoksen eurovaaliteesit:

    1. Torjumme kaiken sellaisen liittovaltiokehityksen, unionin syventämisen ja laajentamisen, joka ei perustu sitoviin kansanäänestyksiin. Vastustamme nykyoloissa Turkin EU-jäsenyyttä.

    2. Euroopan unionin jäsenvaltioille ja alueille on nopeasti luotava käytännöt, joilla voidaan erota nykyisenkaltaisesta unionista ja yhteisvaluutasta. Kannatamme EU:n palauttamista vapaakauppa-alueeksi ja länsimaiseksi arvoyhteisöksi.

    3. Muutos kannattaa kaikkien Euroopan kansojen ja alueiden itsemääräämisoikeuden lisäämistä. Demokratiaa on lisättävä kaikilla tasoilla. Euroopan on ylipäätään pyrittävä itsenäisemmäksi, puolueettomammaksi, avoimemmaksi ja demokraattisemmaksi maanosaksi voidakseen olla esimerkkinä muunkin maailman ongelmien ratkaisemiseen.

    4. Suomessa on järjestettävä kansanäänestys omaan kansalliseen valuuttaan palaamisesta, koska EU ei ole noudattanut omia päätöksiään ja sääntöjään jäsenmaiden budjettivajeen ja velanoton määrän ylärajan sekä keskinäisten ristiintakausten kiellon suhteen.

    5. Vastustamme kaikkea jäsenmaiden kansalaisten sananvapauden ja viestintäsalaisuuden kaventamista. Emme hyväksy tietoverkoissa tai muuallakaan tapahtuvaa sananvapauden tai yksityisyyden polkemista, vaan haluamme, että kehitys käännetään päinvastaiseen suuntaan. Vastustamme myös kansalaisten vakoilua ilman selvää epäilyä vakavasta rikoksesta.

    6. Suomen EU-komissaari pitää valita suoralla kansanvaalilla, koska sen tehtävän ei kuulu olla kulloisenkin suurimman puolueen läänitys. Tämä olisi myös erinomainen tilaisuus siirtoäänivaalin käyttöön ottamiselle.

    7. Suomen ja EU:n rajavalvontaa on tehostettava ihmiskaupan ja kansainvälisen järjestäytyneen rikollisuuden ehkäisemiseksi. Suomen on etsittävä vaihtoehtoja Schengen-alueelle esimerkiksi pohjoismaisesta yhteistyöstä.

    8. Kehitysmaiden ongelmat on ratkaistava paikan päällä. Nykyinen maahanmuuttopolitiikka ei hyödytä Eurooppaa eikä lähtömaita.

    9. EU:n hallinnollisia kuluja on tuntuvasti leikattava. Esimerkiksi Brysselin ja Strasbourgin välinen rekkaralli on lopetettava eli europarlamentin äänestykset on keskitettävä yhteen paikkaan.

    Ohjelma on hyväksytty ylimääräisessä puoluekokouksessa Helsingissä 17.8.2013.
    .

    Äänestä

Isävainaa sanoi, että edellinen sota lopetti hampparit veivaamasta pitkin poikin kaikkien kiusaksi.

ehkäpä nykyinen tekisi saman en ole varma.

Äänestä
  • Ja loi uusia hamppareita, joilla lyhyt pinna, alkoholiongelma ja yölliset painajaiset.

    Väärä lääke.

    Äänestä

Surullinen totuus, voih ja huokaus :(

Äänestä

Vai kolmanteen maailmansotaan? Sekö on aloittajan mielestä merkittävä uhka juuri nyt? No, katsotaanpa karttaa:

Tällä hetkellä ei ole olemassa mitään kolmannen maailmansodan jakolinjaa millään tavalla. Venäjän eteläosissa on paikallisesti levotonta, Ukraina sattuu kuohumaan sisäisesti, mutta muuten Euroopassa on suhteellisen syvä rauhantila kaikkialla, mitään valmiutta suurempaan sotaan ei ole, eikä sellaista näy turvallisuuspoliittisessa keskustelussa myöskään lähitulevaisuudessa.

Kiina ei hae konfliktia, vaan pyrkii rauhoittamaan jo olemassaolevia konflikteja kehoittamalla kaikkia osapuolia maailmalla malttiin. Venäjä ei sekään halua mitään maailmansotaa, vaan pyrkii etupäässä katsomaan, että länsimaat eivät tunge liian lähelle Venäjän rajaa esim. Naton muodossa. Ukraina on maa, jonka Venäjä katsoo kuuluvan etupiiriinsä, joten sotilastoiminta Ukrainassa on ymmärrettävää. Suomen tulee lukea korttinsa ja pysyä kaukana Natosta. Venäjä voi tehdä täällä saman tempun kuin Ukrainassa jos käymme ärsyttämään Kremliä.

USA pyrkii provosoimaan sotaan maita, joissa sillä on öljyintressejä, itse asiassa maailman rauhan suurin uhka on USA tasan yksinään. USA on käynyt jatkuvia sotia koko olemassaolonsa ajan ulkomailla, sen talous perustuu sotimiseen ja muiden alistamiseen.

Arabimaailma kuohuu ja on kuohunut jo pitkään, lähinnä siksi, että länsimaat tunkivat nenänsä asioihin jotka eivät länsimaille kuulu. Arabit eivät halua olla sätkynukkeina länsimaille, mutta eivät myöskään hae suurta sotaa. Arabit pyrkivät kostamaan alisteisen asemansa terrorismin ja kovien puheiden avulla. Arabimaiden armeijoista ei ole sotilaallista vastusta juuri kenellekään.

Aasiassa muhii lähinnä Pakistan-Intia-konflikti, johon kumpikin maa pyrkii löytämään silti muita lääkkeitä kuin sotiminen. Kumpikaan ei ole innostunut aloittamaan ydinsotaa.

Afrikassa on paikallisia konflikteja, joista ei ole uhkaamaan maailmanrauhaa. Afrikka on menetetty manner, sen tilanteelle ei juuri mitään voida, mutteivat sen sodat myöskään ole mikään uhka muulle maailmalle.

Mistä aineksista sen kolmannen maailmansodan saa aikaiseksi? USA ja Venäjä eivät toisiaan pommita kivikaudelle vaan maat käyvät jäätävässäkin tilanteessa sentään dialogia diplomatian keinoin.

Näen III maailmansotaa vakavampana uhkana EU:n nopean heikkenemisen, euron kaatumisen ja Euroopan talouden vajoamisen aivan massiiviseen superlamaan, jossa rahan arvo on pian vessapaperin luokkaa. Se on todellinen syy varautua ja valmistautua vaikeaan tilanteeseen, joka tulee kestämään pitkään. EU:lla on hyvin vähän aikaa enää jäljellä.

Että rauhoittukaas poijjaat, ei tästä mihinkään sotaan lähretä!

Äänestä
  • Henkselllä tasolla maailmansotaa on käyty koko ajan, joka aina johtaa jossain vaiheessa siihen fyysiseen sotiin, ensin kansakuntalaiset nousee kansaa, = toisiaan vastaan ja sitten valtakunnat valtakuntia vastaan / maailman sodaksi.

    Koska se sotiin SYY (kaikkia vääryys) Laittomuuden SYNTI, = kaikille hyväksi Jumalan Sanan ja tahdon = Raamatun UT opetusten ja ohjeiden vastaisuus, kaikille hyväksi Laillista, = Jumalan Luvallista Oikeutta vastaan rikollisuus, saatanaa tuomiokseen palveleva, vääryyden mukaisesti ja pahuuden puolesta touhujen ja politiikan mukainen, Ei kaikille hyväksi Totuuteen, vaan kaikille pahaksi pettävävään valheellisuuteen perustuva ja mukainen, lisääntyy ja lisääntyy, pahenee ja pahenee ihan jo ns, syöksykierre vauhdilla.

    = "Sitä saa mitä tilaa" Oikeuden mukaisuuden Lainalaisuutta.

    Äänestä

  • Niin mutta, ensin täytyisi tulla se kaikille hyväksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävä, Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, Hänen appostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä Jumalan valtakunta yhteyden / yhtenäisyyden Hänessä mahdollistavaa, pelastukseksi Krist, vaihtoehtoa, ns. "Nooan arkkia" (vertaus) rakentamisen yhteistyö.

    Eli se Raamatun UT, alkuperäisen tarkoituksen ja tavittteen mukainen, jokaista jäsentään myöden yhteiseksi hyväksi, YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi, Totuudessa / Raamatun UT mukaisuudessa YKSI mielisesti, keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpitoyhteydessä elävästi ja toimivasti / vaikuttavasti rakentava, kaikessa YHTENÄ jäsenistönään täydellisyyteen (kaiken Oiken ja hyväksi olevan täyttymykseen) pyrkivä PUHDAS, tahraton ja rypytön, Kristuksen Jeesuksen käskyt kaikilta osin pitävä ja täyttävä / ne Oikean Kristillisyyden tunnusmerkit ilmentävästi ja täyttävästi elävä ja toimiva / maailmalle valkeudeksi ja maalle suolana riittävästi vaikuttava aposolinen suerakunta yhteys ja yhtenäsyys.

    Se; jota Herra Jeesus kehoitti uskoviaan ihan ensin etsimään, sitä jonka OHESSA (vasta) se KAIKKI muukin (vasta) pääsisi ja alkaisi tulemaan, kullekin jäsenelleen turvalliseksi ja turvatuksi, kaikinpuoliseksi hyvinvointi elämäksi ja tulevaisuudeksi, jossa vasta mahdollisuus päästä kasvamaan siihen ylöstempaukseen kelvollisuuteen, Osoittautumaan yljälle uskolliseksi ja kuuliaiseksii / puhtaaksi.

    Tästä pahan vallassa olevan maailman, Jumalan Sanan, Raamatun UT, vastaisesti toimivasta, saatanaa tuomiokseen / onnettomuuksikseen palvelevan maailman / ihmiskunnan touhuihin ja politiikaan mukautumisesta / osallisuudesta = puolesta elämisestä ja toimimisesta IRTI sanoutuneeksi, ULOS kututuksi ja lähteneeksi seurakunnakseen / lopulliseksi pelastukseen.

    Muuta josta morsian seurakunnakseen pääsemisesta / yhtymisestä ei kukaan tunnu olevan kiinnostunut. Elävät kuin Nooan aikaiset, ne jota heräsivät ja kiinnostuvivat liian myöhään siitä Pelastukseksi vaihtoehdosta. Siitä jota Jumalan sananlle uskollinen ja kuuliainen vanhurskas Nooa ja hänen vanhurskas perhekuntansa olivat
    rakentaneet, kaikialle silloiseen pahan valtaan antautuneelle / taipuneelle ihmiskunnalle kuuluvasti, siitä arkin rakentamisesta ja sen ohessa, Jumalan vakavan sanoman julistuksesta.

    Äänestä

  • -lapsi- Eipä vaan temmata morsianta mihinkään häihin ennen vaivanaikaa, se on suurta luulottelua ja mielikuvituksen tuotetta.

    Äänestä

  • 1234567... kirjoitti:

    -lapsi- Eipä vaan temmata morsianta mihinkään häihin ennen vaivanaikaa, se on suurta luulottelua ja mielikuvituksen tuotetta.

    1234567. Uskoni perustuu sanaan. Ellet kumoa sanaa, et voi muuttaa uskoani. Ellet osaa englantia, pyydä ystäviäsi suomentamaan. Et menetä mitään, jos zekkaat Strandbergin perustelut. Toki muitakin on. Netti auttaa.
    http://www.raptureready.com/rr-pre-trib-rapture.html
    https://www.google.fi/#q=defending rapture

    Ps. Odotatko todellakin rauhallisin mielin järkyttävää Herran vihan lankeamista maailman ylle?

    Äänestä

Ei sodalle, äänestetään rauhaa rakastava mies mepiksi Brysseliin

Toimi Kankaanniemi

pyöräytä numero 87 niin ei tarvitse katua jälkikäteen.

Äänestä
  • Oikeasti Rauhaa rakastavat toimivat Raamatun UT, Kristuksen Jeesuksen ja / apostolisensa Totuuteen perustuvien ja mukaisten / kaikkia kohtaan Oikeuden mukaisten opetusten ja ohjeiden perustalta ja mukaisesti.

    Ei tämän pahan vallassa olevan, vääryyden mukaisesti ja pahuden puolesta toimivan, saatanaa tuomiokseen / onnettomuuksiksieen ja sodikseen palvelevan maailman / ihmiskunnan, "pirun" hyväksi ja puolesta oppeihin, touhuihin ja politiikaan mukautuneesti / heidän synteihin (kaikki vääryys) SYYSTÄ pahaksi seuraamuksten tuottamiseen osallisuudessa, niihin sitä, ns. saldoa, SYYTÄ ja aihetta kokoavsti.

    Vaan sitä kaikille hyväksi, Raamatun UT, Kristuksen Jeesuksen ja / apostoliensa opetusten ja ohjeiden mukaisesti toimivaa, pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa, ns. "Nooan arkkia" (veratus) rakentavasti. Eli sitä Kristuksen Jeesuksen apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä Jumalan valtakuntan yhteyden / yhtenäisyyden Hänessä mahdollistavaa, Lain / Laillisuuden täyttymyksen, = Krist. Rakkaus, joka ei ole kenelekään pahaksi, mukaisesti toimivaa, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävää Krist. vaihtoehtoa rakentavasti. Siihen yhteyteen / yhteistyöhön kutsuvasti ja ohjaavasti. On silloin Kristuksen Jeesuksen kanssa Hänessä yhdeksi / Oikein eläviksi ja toimiviksi / vaikuttaviksi kokoamassa.

    Että valitkaa oikein! Tällä tiellä jo oleva, vähäinen valkeudeksi / herätykseksi sanoman julkituojaksi, ja tämän kaikille hyväksi Krist. vaihtoehdon puolesta toimivaksi kutsuttu / armoitettu, vähäinen palvelijansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten on? kirjoitti:

Oletteko valmiit kolmanteen maailman sotaan? Miten olette valmistautuneet. Sehän kuitenkin on niin että sotiin syylliset siihen jotuu. Ja niitä syyllisiä on kaikkia tähän pahan vallassa olevaan, vääryyden muakisesti ja pahuuden puolesta toimivaan / saatanaa tuomiokseen palvelevan maailman / ihmikunnan, kaikille hyväksi Jumalan Sanan, = Raamatun UT, Kristuksen Jeesuksen ja / aposoliensa Totuuteen perustuvien ja mukaisten / kaikkia kohtaan Oikeuden mukaisuuden VASTAISIIN ttouhuihin ja politiikaan mukautuvasti, niihin SYYSTÄ (kaikki väärsyy) pahaksi / kärsimyksiksi ja turhiksi menetyksiksi seuramusten tuottamsiin osallisuudessa elämä, toiminta ja vaikuttaminen. = Lähes KAIKKI maailman ihmiset, kaikkia eri uskontoja, kirkkokuntia ja erinimisiä eri seurakuntia, jotka kaikki elävät ja toimivat Raamatun UT opetusten ja ohjeiden vastaisesti, muista ja muusta niin väliä, toisiaankin / Kristusta Jeesusta kohtaan rakkaudettomasti eläviä (eriseuroja), ja niitä vain omiin oloihinsa tyytyviä yksilöitä myöden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu