Tie pohjalle.

Kun mitään ei ole.

Avasin keskustelupalstalta osiosta velka ja lainat kirjoituksen jossa muuan kirjoittaja on samassa tilanteessa jossa minä olin 10 vuotta sitten. Siitä hetkestä on pieni hetki mutta paljon on koettu. Ehkä juuri sen verran kun Herra katsoi parhaakseen.
Siihen aikaan olin ollut jo toistakymmentä vuotta ulosotossa ja matka jatkui. Luottotiedot tuli ja meni ja vauhti kiihtyi, en uskonutkaan mikä vielä odottaa..
Kärsin iänikuisesta rahattomuudesta ja etsin apua kynsin hampain, hain takuusäätiön apuja kahdesti, tuloksetta. Hain velkasaneeraukseen, tuloksetta.
Rahaongelmat eivät ottaneet loppuakseen ja tuli ero pitkäaikaisesta ystävästä ja elämänkumppanista, lasteni äidistä. Jäin asunnottomaksi.
Koska mikään ei aku ankalle riitä, lopetin työt ja sairastuin masennukseen.
Sillä tiellä olen edelleen.
Tosin masennus alkaa helpottaa, kesä piristää ja antaa elinvoimaa.
Silti tuntuu että vapaapudotuksessa ollaan ja jalat ei kosketa pohjaa.
Missä on jarru? Laskuvarjo.
Hattu hävisi jo pudotuksen aikana.
Tuntuu että se jarru taitaa olla vain Pyhä taivaan Isä joka ottaa kopin ennen kuin romahdan täysin, tai ehkä romahdin jo, koska tämä teksti virtaa tähän näytölle.
Tapahtuuko se nyt? Paljon pitää kärsiä ennenkuin ymmärrän?
Kuule huutoni!

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun mitään ei ole

      Ei , se ei tapahdu vieläkään. Lohduton itku puhdistaa hetkeksi. En uskalla. Taivaan luojalla on taipumus pitää luomuksistaan huolta, näin kuulen sanottavan, Hän pitää luomuksistaan huolta eikä halua luopua niistä. Kuten emme mekään töistämme jotka omat kätemme ovat luoneet.
      Ehkäpä Hän vielä viimeistelee luomustaan, kypsyttää viiniä.
      Se kypsyminen vaan on niin työlästä ja rankkaa etten tahtoisi jaksaa.
      Toki haluaisin että kärsimys lakkaa ja olisin jo valmis, silti en halua olla raakile luomuksissa jotka ovat Hänen töitään.
      Mutta miksi kärsimys? Onko kärsimys vain ja ainoastaan oikea tie oppia? En tiedä mutta kenties se on tehokkain tapa.
      Tällä tiellä ei ehkä rahalliset avut enää merkitse, ne olisi pitänyt onnistua tekemään jo nuorena, ei enää 40 vuotiaana.
      Ehkäpä saan kestää vielä hetken ennenkuin olen valmis ja käypänen viini ja saan valon sydämeeni ja lakkaan kärsimästä.

    • Herhiläinen

      Kukaan ei ole seteli mukanaan kohdusta tullut, eikä käädyt kaulassa tuonelaan mene. Ota askel taaksepäin ja näet että taivaanranta on rajaton. Suosittelen että lukaisisit yhtä pientä kirjaa: Axel Fredenholm "Näin olen kuullut".

      Jokainen meistä yrittää tehdä parhaansa niillä voimilla mitä meille on annettu. Et ole mikään rikollinen, et ole tappanut ketään tms. Olisit huoleti. Voit vapautua täysin vaivoistasi elämäsi aikana. Koita sinnitellä synkän metsän lävitse! Syö hyvin ja juttele ihmisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      152
      4071
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1748
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1003
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      901
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      52
      872
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      859
    Aihe