http://www.theguardian.com/books/2014/may/12/glenn-greenwald-nsa-tampers-us-internet-routers-snowden
Hupaisaa, kun USA väitti Kiinan hallituksen mahdollisesti vakoilevan ihmisiä siellä valmistettuja reitittimiä ym. manipuloiden - mutta paljastuikin itse sellaisten backdoorien harrastajaksi !
Hupaisaa, kun USA väitti Kiinan hallituksen mahdollisesti vakoilevan ihmisiä siellä valmistettuja reitittimiä ym. manipuloiden - mutta paljastuikin itse sellaisten backdoorien harrastajaksi !
Vastaukset 10
Vanhimmat
Suojelupoliisi tai puolustusvoimat eivät kommentoi tietoja, joiden mukaan Suomi ja Yhdysvaltojen turvallisuusvirasto NSA tekisivät rajoitettua tiedusteluyhteistyötä.
Toimittaja Glenn Greenwaldin tänään julkistetussa kirjassa kerrotaan Suomen ja NSA:n toimivan yhteistyössä niin sanotun third party partnership (kolmas osapuoli) -sopimuksen puitteissa.
Edward Snowden – Ei pakopaikkaa -nimisessä kirjassa julkaistiin salainen asiakirja, jonka mukaan NSA:n third party -tiedusteluyhteistyökumppaneita ovat Suomen lisäksi muiden muassa Ruotsi, Tanska, Hollanti, Itävalta, Belgia, Ranska, Italia, Espanja, Turkki, Singapore ja Thaimaa.
Puolustusvoimien viestintäjohtaja, eversti Mika Kalliomaa kommentoi tietoja yleisellä tasolla ja kertoo, että puolustusvoimat tekee kansainvälistä sotilastiedusteluyhteistyötä, mutta yksityiskohtaiset tiedot ovat salaisia.
– Yhteistyö perustuu kahdenväliseen luottamukseen. Tietoja siitä, millaista yhteistyötä teemme ja kenen kanssa, emme voi kertoa julkisesti, Kalliomaa sanoo.
Hän ei myöskään kommentoi kysymystä, tekeekö Suomi kansainvälistä kybertiedusteluyhteistyötä.
Jenkit ovat tehneet samaa mistä syyttivät kiinalaisia: toimittaneet maailmalle vakoiluvarusteltuja verkkolaitteita.
USA:n viranomaiset syyttivät pari vuotta sitten Huaweita siitä, että sen verkkolaitteita käytetiin vakoiluun kiinalaisten hyväksi. Näyttää siltä, että Yhdysvalloissa tiedettiin tarkasti, mistä puhuttiin, koska sen omat urkkijat toimivat juuri samoin.
Vuodelta 2010 peräisin olevista asiakirjoista käy ilmi, että jo tuolloin NSA sai ulkomaille toimitettavia laitteita joko suoraan valmistajilta tai nappasi niitä omin päin.
Reitittimiin, palvelimiin ja muihin verkkolaitteisiin asennettiin valvonnan mahdollistavia takaovia, minkä jälkeen ne jatkoivat matkaansa ostajille. Niiden avulla NSA kykeni seuraamaan liikennettä näiden verkoissa.
Saksalainen Spiegel kertoi että takaovia oli avattu ainakin Ciscon, Dellin, Western Digitalin, Seagaten, Maxtorin ja Samsungin laitteisiin.
Huvittavin nimi listalla on Huawei – yhtiö, jonka laitteita jenkit itse syyttivät kiinalaisten vakoilulaitteiksi :D
Omiin routereihin asennan openwrt:n, lähtee samalla terroristien vakoilusoftat pois, jos sattuisi olemaan.
-taidat olla melkoinen nörtti :) kun katsoin noita asennusjuttuja niin kyllä näyttää taas niin linux-heprealta, että. Vaikka itsekin noita ubutntuja on tullut räplättyä niin enpä jaksa ottaa tuota urakkaa,,,,
Kunpa olisikin jokin windows-tyylinen setup.exe - jutska mutku taas linux-mytologiaa.....
https://www.google.fi/search?q=openwrt&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-beta&channel=rcs&gfe_rd=cr&ei=VVRzU5KwMYbK8gfPrIGQCw
http://mokkulareititin.purot.net/
Ei tarvitse olla edes mikään nörtti. Riittää ettei ole täysin "ATK lukutaidoton"
Minulle on syntynyt pysyvä epäluulo suljetun koodin kaupallisia "setup.exe" ratkaisuja kohtaan, eikä juuri mihinkään niistä voi luottaa täysin mitä ne sanoo tekevänsä. Kun windowsin kanssa tulee joku vaikeampi tekninen ongelma johon ei auta ohjelmien uudelleenasennus tai lisälaitekortin siirto toiseen porttiin ja uusimpien ajureiden uudelleenasennus, niin microsoftin verkko-ohjeet taas on kirjoitettu mummoille, eikä niissä paljasteta mitään teknisiä yksityiskohtia mistä jokin spesifi ongelma johtuu.
Jo se että ylipäätään ajetaan jotain ohjelmaa amerikkalaisen järjestelmän päällä, johon on asennettuna lukuisia muiden amerikkalaisyritysten suljetun koodin softia antaa tilaisuuden ties kenelle, jotka valmistavat tai ovat löytäneet jonkin reiän. Kun linuxilla selaa nettiä ja sulkee selaimen, verkkolaitteiden datasiirrosta kertovat valot ei vilku, toisin kuin amerikkalaisessa vastineessa joka luuhaa jatkuvasti verkossa käyttäjän tietämättä. Kaupallisesti tehdään olevinaan hyvää "automaattista" softaa joka ratkoo ongelmat käyttäjän sitä edes huomaamatta, eikä käyttäjän tarvi opetella mitään. Sormi menee kuitenkin suuhun kun joku poistaa pikakuvakkeen työpöydältä. Samalla tietoturvan ymmärrystaso on sitä luokkaa, että pankin pitää erikseen kertoa ettei he ikinä kysy verkkopankkitunnuksia sähköpostilla. Edes tietoturvaohjelmien varoituksiin ei kiinnitetä huomiota.
No se on tämä koko internet yksi suuri USA: n armeijan vakoilukone. Älkää siis lähtekö tänne pelaamaan sellaisia pelejä, joita ette ole valmiita myös viemään loppuun saakka.
Mutta ennenkuin teette päätöksen, muistakaa että passiivisuudesta seuraa globaali poliisivaltio.
Se on kaksi vaihtoehtoa: joko tapella vastaan ja ehkä menettää henkesi, tai sitten alistua maailmaan, jossa olet orjan asemassa, ja ehkä säilyttää henkesi. Ehkä ei, riippuu kuinka tuottava ja hyödyllinen olet.
Itsehän ratkaisin tämän NSA/USA/Microsoft ongelman siten että koodasin oman käyttiksen, hirveä vaivahan siinä oli mutta kannatti.
Ei pääse NSA:n mielenhallintasäteet ainakaan minun päänuppiin, hehheh siinähän yrittävät!
No se on tuo yleinen harhakäsitys. Säästyt ehkä vakoilulta, mutta et voi kuitenkaan eristäytyä Maailmasta.
Kukaan tietokoneen ja internetin käyttäjä ei voi alkaa elämään lasikuplassa. Vaikka olisi kuinka taitava koodaaja hyvänsä.
Unohdit rakentaa itse prosessorin ja muut piirit.
Satojen miljoonien transistorien pariin on halpa ympätä yksinkertaisempi vakoileva prosessori vrt. Intelin varkaudenesto-teknologia.
Esim. ekan Pentiumin transistorimäärä on jotain prosentin nykyprosessoreista ja eiköhän heikompikin pumppu riitä pelkän tekstitiedon selaamiseen ja kaappaamiseen, etäkäyttöön ja piilokanavan ylläpitoon.