R:n mukaan sydän on kaikkea muuta kuin vain verta pumppaava elin. Mitähän nykyaikainen lääketiede tästä sanoo?
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1237998/Heart-transplant-patient-gets-craving-food-eaten-organ-donor.html
http://guardianlv.com/2013/06/organ-transplants-cellular-memory-proves-major-organs-have-self-contained-brains/
http://www.dailymail.co.uk/health/article-558256/I-given-young-mans-heart---started-craving-beer-Kentucky-Fried-Chicken-My-daughter-said-I-walked-like-man.html
Mutta Raamattu on siis tämänkin asian tiennyt jo aikoja sitten.
Sydämensiirto muuttaa persoonallisuutta
18
175
Vastaukset 18
- Fiksu kreationisti
Mitähän palstamme evokit tähän sanovat?
>R:n mukaan sydän on kaikkea muuta kuin vain verta pumppaava elin.
Missä jakeessa raamattu kertoo, että sydän ylipäätään on verta pumppaava elin? On päässyt vähän unohtumaan.Minuakin kiinnostaisi tietää nuo Raamatun jakeet.
Toisaalta on paljon enemmän ja paremmin dokumentoituja tapauksia, joissa aivoleikkaukset (mm. lobotomia), -vammat ja -sairaudet ovat muuttaneet persoonallisuutta.
Mitä kreationistit (mm. FK) siihen sanoo?
- joopa joo
Solumuistia ei olla kyetty verifioimaan, ja sitä pidetään edelleen ainakin osittain näennäistieteenä, vaikka lehdet tarttuvatkin innokkaasti yksittäistapauksiin. Tutkitaan siis rauhassa. Minkään sieluhöpötyksen kanssa tällä ei ole mitään tekemistä, vaan mahdollisesti sydämessä on sellaisia soluja, joissa saattaa säilyä jotain muisti informaatiota.
Miksei persoonallisuus muutu, vaikka joka 7. vuosi ihmiskehon jokainen atomi ja hiukkanen on vaihtunut uuteen, kuin seitsemän vuotta sitten? Silloinhan on sydämmen lisäksi myös kaikki muut elimet aivoja myöten uudet.
- Että näin
Luultavasti mikä tahansa vahava sairaus voi muuttaa ihmisen persoonallisuutta ainakin jossain määrin.
- tieteenharrastaja
Raskauden alkuajan hormonimuutoksetkin aiheuttavat tunnetusti monenlaisia outoja ruokamielitekoja.
tieteenharrastaja kirjoitti:
Raskauden alkuajan hormonimuutoksetkin aiheuttavat tunnetusti monenlaisia outoja ruokamielitekoja.
Ymmärtääkseni näissä elinsiirroissa on aina myös hylkimisreaktion estolääkitykset kuvassa mukana. Muitakin lääkityksiä voi olla päällä.
Kemiallisilla aineilla on tunnetusti myös vaikutuksia mielialaan ja reagointitapoihin.antimytomaani_orig kirjoitti:
Ymmärtääkseni näissä elinsiirroissa on aina myös hylkimisreaktion estolääkitykset kuvassa mukana. Muitakin lääkityksiä voi olla päällä.
Kemiallisilla aineilla on tunnetusti myös vaikutuksia mielialaan ja reagointitapoihin.>Ymmärtääkseni näissä elinsiirroissa on aina myös hylkimisreaktion estolääkitykset kuvassa mukana.
Taitavat joutua syömään sitä tuhdihkoa lääkitystä lopun ikäänsä.
- Kerro lisää
Missä Raamatun kohdissa tiedetään nämä asiat?
- huutis.
Ei missään, siellä on vain KAIKKI tieto :D
huutis. kirjoitti:
Ei missään, siellä on vain KAIKKI tieto :D
Tarkkaan ottaen raamatussa ei useimpien kretujenkaan mielestä sentään ole kaikkea tietoa, mutta kaikki mitä siellä seisoo on sataprosenttisen totta.
Tästä perin yksinkertaisesta syystä kaikki se ihmisen omin voimin hankkima tieto, joka ei ole sopusoinnussa raamatun ilmoituksen kanssa, on valhetta ja isästä Perkeleestä.
Sepä Sen avauksen ensimmäisen lauseen mukaan raamatussa kuitenkin on erityismaininta sydämen verenpumppausfunktiosta. Missä, sitä nyt ootellaan.RepeRuutikallo kirjoitti:
Tarkkaan ottaen raamatussa ei useimpien kretujenkaan mielestä sentään ole kaikkea tietoa, mutta kaikki mitä siellä seisoo on sataprosenttisen totta.
Tästä perin yksinkertaisesta syystä kaikki se ihmisen omin voimin hankkima tieto, joka ei ole sopusoinnussa raamatun ilmoituksen kanssa, on valhetta ja isästä Perkeleestä.
Sepä Sen avauksen ensimmäisen lauseen mukaan raamatussa kuitenkin on erityismaininta sydämen verenpumppausfunktiosta. Missä, sitä nyt ootellaan.Taitaa mennä aikaa, koska sepäsemme joutuu tavaamaan aika paljon tekstiä sen löytääkseen. Ja taitaa päätyä keksimään sen sitten itse (vrt. profetioita tms jossa teksti osuvasti tulkitaan sopimaan väitteitä).
Kretulle kretuvastaus à la Jaakob: et voi olla varma ellet koe itse.
- 999999999
Ihmetyttää välillä, miksiköhän näiden kreationistien löytämien tieteellisten artikkelien sivuvalikosta löytyy aina vaikkapa Lady Gagaa ja Rihannaa vähissä vaatteissa? Lisääkö se jotenkin tieteellistä painoarvoa? Muuta syytä en kyllä millään keksi?
- 99999999
Jottei kukaan käsitä väärin, niin en siis missään tapauksessa kritisoi asiaa.
Daily Fail ei nyt niin kovin tieteellinen lähde ole.
Taitaapa konsensuslääketiede vaan olla sitä mieltä, että vakava sairaus ja rankat hoidot itsessään voivat vaikuttaa persoonallisuuteenkin, mutta siirtoelin itsessään ei muuten kuin mahdollisten ongelmien kautta - ja silloinkaan ei ole kyse solumuistista.- Kretiini
»Daily Fail ei nyt niin kovin tieteellinen lähde ole. »
On se. Lähes Iltapulun, Valittujen Palojen ja Vartiotornin veroinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1111251- 2231001
- 67960
- 58932
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66896Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal248831Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki36768Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70765Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72742- 42726
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58670- 49616
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26608Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47494Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen176493- 18488
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12467- 24464
Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9444- 39437