Komunismin kannatus

poksi

Kommunismin/sosialismin kannatus on sitä suurempi, mitä huonommin kansalla menee. Kommunistit haluavat nostaa palkkoja niin korkealle, että yritykset kaatuvat tai työpaikat viedään ulkomaille ja työntekijät joutuvat kortistoon. Köyhä työläinen kannattaa kommunismia varminnin.
Kommunistit eivät halua, että työläiset omistavat osakkeita ja rikastuvat, koska silloin kommunistien kannatus laskee.
Työläisen ahdinko on kummunistin päämäärä, koska se kasvattaa kannatusta!
Kun kommunisti on vallassa, niin taas työläisellä menee huonosti, koska tuotanto on tehotonta!
monikulttuuristaminen on kommunistin etu, koska se laskee työläisten elinolosuhteita ja siten lisää kommunismin kannatusta!

9

270

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähiin menee!

      Kommunististen puolueiden (pweäti 3 kpl) kannatus Suomessa oli yhteenlaskettunakin alle 0,5 %!

      • hiipuva määrä

        Ja siinäkin suurin osa perinnöllisiä periaatepunikkeja. Niitä, jotka eivät päivänselvässäkään tilanteessa kykene irrottamaan otettaan kapinakirveestä.


    • kannatusta

      osakkeiden ja ylellisytavaroiden hankkiminen on aivan hyöhytöntä puuhastelua.
      Oikeistovetoinen yhteiskunta menee kerta toisensa jälkeen lamaan.
      Jok tarkoituksella tai kompastuu omaan mahdottomuuteensa.
      Katsopa tämänpäivän Suomea.
      Kommunismi on ratkaisu.
      Halpa ruoka, maksuttomat asunnot,terveydenhoito ja julkinen liikenne, esimerkiksi.Työtä kaikilla , eikä luokkaeroja.
      Sellainen olisi minun ihanneyhteiskunta.

      • Poksi

        Miten niin hyödytöntä?
        Oikeistovetoinen yhteiskunta menee aina lamaan?
        Lama ja huippusuhdanne ovat kaksi ääripäätä, jossa sumean logiikan hajautettu kapitalismi-markkinatalous-kone automaattisesti säätää tuotantoa!
        Sen jonka sinä nuija näet lamana on koneen säätöjärjestelmän toinen ääripää!
        Lama kapitalismissa on vähintään alemman keskiluokan edustajille parempi kuin sosialismi!
        Mutta miksi sosialistisista maista karataan länteen?
        Luokkaeroja on niin kauan kuin on niin tyhmä duunari, että hyväksyy ne.
        Duunari ei ole duunari, vaan kansalainen, joka on ammatiltaan duunari. Yhtä hyvin, jos kunnianhimoa olisi ollut riittävästi, niin hän voisi olla herra.,ei pidä hyväksyä sitä, että on alamainen ja renki. Kaikki ovat kansalaisia! Joku voi pitää sinua alempana, mutta sillä ei ole merkitystä, jos et itse pidä itseäsi huonompana kuin muut.


      • Poksi

        Miten niin hyödytöntä?
        Ylellisyystavaroiden hankkimisesta tulee kiva fiilis, joten se on hyödyllistä!
        Osakkeita ostamalla rikastuu, koska se on plus-summapeliä!


      • Poksi

        Lama on kapitalismi-markkinatalous koneen säätölaitteen toinen ääripää.
        Aivan samoin kuin jesim patteriverkoston menoveden lämpötilaa säätää ulkolämpotila, niin kapitalismi-markkinatalous säätää itseään.
        Lamassa tuotantontekijöiden hinnat nousevat tavallista hitaammin, ja kansalaisille ja yrityksille patoutuu päivitystarvetta.
        Ei lama ole huono asia, vaan hyvä. Ikuinen noususuhdanne on huono. Lama nollaa monia asioita.


      • Kriitikko2014
        Poksi kirjoitti:

        Miten niin hyödytöntä?
        Oikeistovetoinen yhteiskunta menee aina lamaan?
        Lama ja huippusuhdanne ovat kaksi ääripäätä, jossa sumean logiikan hajautettu kapitalismi-markkinatalous-kone automaattisesti säätää tuotantoa!
        Sen jonka sinä nuija näet lamana on koneen säätöjärjestelmän toinen ääripää!
        Lama kapitalismissa on vähintään alemman keskiluokan edustajille parempi kuin sosialismi!
        Mutta miksi sosialistisista maista karataan länteen?
        Luokkaeroja on niin kauan kuin on niin tyhmä duunari, että hyväksyy ne.
        Duunari ei ole duunari, vaan kansalainen, joka on ammatiltaan duunari. Yhtä hyvin, jos kunnianhimoa olisi ollut riittävästi, niin hän voisi olla herra.,ei pidä hyväksyä sitä, että on alamainen ja renki. Kaikki ovat kansalaisia! Joku voi pitää sinua alempana, mutta sillä ei ole merkitystä, jos et itse pidä itseäsi huonompana kuin muut.

        Poksi laita lääkitys kuntoon ja lopeta keksimästä todellisuutta. Nämä kirjoituksesi ovat 12 vuotiaan tasolla, joten pyydä äitiäsi edes tarkastamaan tekstisi ennen kuin laittaa sinut nukkumaan.
        En usko että aikuinen mies voisi kirjoitella noin tietämättömiä, näsäviisaita ja tekoviisaita kommentteja. Itse kirjoitin vastaavia kolmannella luokalla kansakoulussa.


    • komuilusta kurjuutta

      "Kommunismin/sosialismin kannatus on sitä suurempi, mitä huonommin kansalla menee."

      Enemmänkin niin, että kommunismilla sitä enemmän kannatusta, mitä enemmän onnistutaan uunottamaan pölkkypäitä uskomaan, että joku suuri onni seuraa siitä, että muutamien harvojen rikkaus (muka) jaetaan köyhille. Aseiden jakaminen propagandan yhteydessä lisää suosiota.
      Mutta näillä keinoin on saatu moni maa pitkäksikin aikaa pois tolaltaan. Ja aiempi edes jonkinlainen siedettävä taloustilanne voi kääntyä varsinaiseksi kurimukseksi. Kuten useimmiten on kääntynytkin.

    • 1+15

      "Kommunismin/sosialismin kannatus on sitä suurempi, mitä huonommin kansalla menee"

      Ja kun kommarit pääsevät valtaan, niin kansalla menee todella huonosti.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe