Kansanäänestys tulossa. Uskoakseni Putin hyväksyy kansanäänestyksen tuloksen kuten Krimilläkin.
"Järjestö vaatii, että Venäjän "organisoima Karjalan alkuperäisasukkaiden surmaaminen lopetetaan". Sen mukaan Venäjä on ajanut sietämättömiin oloihin alueet, joilla historiallisesti on asunut karjalaisia, suomalaisia, vepsäläisiä ja saamelaisia.
Järjestö toivoo, että Karjalan asukkaat alkavat pitää Venäjän viranomaisia laittomina, ja haluaa järjestää vaalit presidentin ja hallituksen valitsemiseksi. Ennen tätä tarvitaan kansanäänestys, jonka jälkeen perustetaan Kalevalan kansantasavalta."
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/karjalassa puuhataan kansanaanestysta-20588
"Järjestö vaatii, että Venäjän "organisoima Karjalan alkuperäisasukkaiden surmaaminen lopetetaan". Sen mukaan Venäjä on ajanut sietämättömiin oloihin alueet, joilla historiallisesti on asunut karjalaisia, suomalaisia, vepsäläisiä ja saamelaisia.
Järjestö toivoo, että Karjalan asukkaat alkavat pitää Venäjän viranomaisia laittomina, ja haluaa järjestää vaalit presidentin ja hallituksen valitsemiseksi. Ennen tätä tarvitaan kansanäänestys, jonka jälkeen perustetaan Kalevalan kansantasavalta."
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/karjalassa puuhataan kansanaanestysta-20588
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jess!
Suur-Suomi ilman verenvuodatusta. Tämähän on kuin lottovoitto.
Onneksi Putin on reilu mies, kuten Krimilläkin.
Ei kannata nuolaista ennen kuin tipahtaa...
En olisi niinkään varma Putinin reiluudesta.
Tottahan Putte toimii periaatteensa mukaisesti....epäiletkö hänen periaatteellisuuttaan?
Persut hylkäsi suomalaiset venäjällä, Persut ei ole vaatineet koskaan suomen aluetta eli karjalaa takaisin
Näin on. Kalevalan väki tekee oikein.
Miksei tuosta ole kerrottu TV:ssä? Ei epäilystäkään etteikö karjalaiset halua liittyä Suomeen tai ainakin itsenäistyä. Suomeen muuttaneet kaksoiskanasalaiset käy luonnollisesti äänestämässä itsenäisyyden puolesta ja yksi voi äänesttä koko suvun puolesta. Myös suomalaiset ja heidän jälkeläiset jotka ovat sieltä joutuneet lähtemään evakkoon.
jossain punaisen YLEn uutisissa kerrotaan mitään neuvostovastaista/ venäjävastaista?
Eipä taida lukea Verkkomediassakaan Kalevalan pyrkimyksistä Suomen yhteyteen?
koska Verk-KOMEDIA on täydellisesti Venäjä-mielisten äänitorvi Suomessa!
Sehän on läpihuutojuttu, ei muuta kuin äänestys pystyyn niin kuin Krimilläkin. Varmasti pärjää omillaan, on luonnonvarat hyvät, Kostamusta olin rakentamassa, on metsää vettä suotakin. Tiä sitten vaikka Saamelaiset alkas vaatia myös itsenäisyyttä, heittiähän on ainkin 4 valtakunnanalueella.
Itsenäinen saamenmaa tuskin olisi huonompi kuin Helsingin luonnosta vieraantuneiden päättäjien käskyvallan alaisuudessa oleminen, jotka ovat pääomalle sokeita, päinvastoin.
Jo ennen Novgorodin alaisuuteen joutumista oli Karjala itsenäinen valtionsa kuninkaineen, Karjala ansaitsee itsenäisen valtionsa, taikka Ahvenanmaa tyylisen autonomian osana Suomea, toki itsenäinen Karjala on kannatettavampi ajatus. Karjalan Tasavallassa eletään vielä moninpaikoin harmoniassa luonnon kanssa, siellä ei tarvita verotusta palauttamaan balanssia Tapion mahtavan metsän hengen kanssa kuten täällä, eikä sillä ole rasitteena "yksittäistapauksia" ja varoja ei ole lupailtu keski/etelä euroopan mielettömyyksiin, joten tulevaisuuden näkymät olisivat valoisampia kuin nyky Suomessa.
Myös Vienanmeren alueella on toiminut muinainen Bjarmian suuruus, Jomale kulttuureineen, Bjarmialaiset olivat mitä ilmeisimmin vepsäläistä kansakuntaa. Suosittelenkin tutustumaan Vepsän kansaneepokseen Virantanaziin.
Miksi ihmeessä ne Karjalalaiset haluaisivat liittyä matusuomeen?
Itsenäisyys toki olisi järkevää, mutta suomeen liittyminen ei, koska kohta olisi maa täynnä matuja ja moskeijoita.
Moskeijat ja EU velvoitteet ovat hyviä syitä Karjalan tasavallalle pyrkiä omaan itsenäisyyteen Suomeen liittymisen sijaan, samoin myös Saamenmaan irtaantumiseen Suomesta, Ruotsista ja Norjasta omaksi valtiokseen omienn luonnon läheisten kulttuurien säilymisen vuoksi. Suomi tuhoaa itsensä globaalin pääoman edessä heikkona, Brysselin sokaisemat pääoman lakeijat ovat käytännössä myynet tämän maan pilkkahintaan globalistien käsiin myllättäväksi.
Karjala on täynnä Venäjältä tulleita matuja.
Miksi ihmeessä Suomi huolisi Kalevalan??? Nostalgiasyistäkö???
Siellä ei ole kunnollista infrastruktuuria.
Tieverkosto on suurelta osin täydellisen remontin tarpeessa.
Talot eivät täytä Suomen rakennusvaatimuksia, ne pitäisi kaikki remontoida.
Siellä ei ole mitään merkittävää teollisuutta.
Asukkaat eivät puhu suomea, heidät pitäisi kaikki integroida.
Noin nopeasti miettien, onko EU-elvytyspaketti edes kallis tähän projektiin verrattuna!
Ja silti Kalevalan tulevaisuus olisi itsenäisenä valtiona valoisampi kuin nykyisen globaalin pääoman palvelukseen valjastetun EU-Suomen islamisteineen ja "osta krääsää Aasiasta" konsumerismineen.
Vau. Miten kävi?