tasa-arvon väärinymmärys

Nykyaikaan sopii tämä kaikkien asioiden tasapäistäminen.Homot vaatii oikeuksiaan,avioliittoa jne.naisten palkat ovat kuulemma heikommat jne.Omissa töissäni palkka on sama vaikka työni ovat raskaammat kuin naiskollegalla.Kaiken huippuna pidän tasa-arvo kiintiötä jossa esimerkiksi naisia on oltava velvoitetusti vähintään sama määrä(esim eri lautakunnat)Järjetöntä!Lain vuoksi tehtäviin nimitetään tomppeleita,jotka ei tajua tehtävistään tuon taivaallista!Hyvä suomi!
4123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

treese
Totta puhut tasa-arvoa ei pidä tasa-arvoistaa käytäntöön sellaisenaan vaan aina päätöksen teossa on oltava kunnon perusteet.
Esittäisin tilalle sanaa oikeudenmukaisuus periaatteet joka antaisi ehkä järkevämmät perusteet moniin asioihin. Onko niin että tasa-arvoistamisella monesti päädytään tulokseen joka ei ole tasa-arvoista. Huom! otetaan kaikki huomioon ja siihen liittyvät asiat.

Äänestä

"Nykyaikaan sopii tämä kaikkien asioiden tasapäistäminen."

Juuri näin! Olen kanssasi aivan samaa mieltä.

Tuntuu siltä, että usein tätä tasa-arvo -keskustelua käydään hyvin lapsellisista lähtökohdista. Eli ajatellaan sen tarkoittavan todellakin kaikkien ja kaiken tasapäistämistä. Mutta me ihmiset emme ole aina suoraan verrannollisia toistemme kanssa, joku osaa jonkun homman paremmin kuin toinen. Ja varsinkin sukupuolten väliset erot ovat päivänselviä, ja ne vain tulisi hyväksyä.

Suoraan sanoen kaikki eivät tarvitse samanlaisia valtuuksia, oikeuksia, eikä velvollisuuksiakaan. Yhteiskunnassa tarvitaan monenlaisia rooleja ja osaajia, ja se on hyvä niin.

Äänestä

Kuvitellaan hetki, että niiltä ihmisiltä jotka tienaavat suurimpia palkkoja mitä muut, mutta eivät tee sen rahan eteen juuri mitään, otetaan verotus kokonaan pois. Samalla veroa nostatetaan niille, jotka raatavat perse ruvella pienellä palkalla. Tämähän olisi täysin oikeudenmukaista, koska silloinhan kaikki olisivat tosiaan eri-arvoisia. Tätä eri-arvoisuuden juhlaa voitaisiin vielä lisätä sillä, että yleisesti terveet ihmiset, jotka eivät käy vähintään kerran vuodessa terveyskeskuksessa isommasta asiasta kuin kuumeesta, otettaisiin yleisen terveydenhuollon oikeus pois, koska eiväthän he sellaista tarvitse. Epäsosiaalisilta vanhuksilta voitaisiin myös kieltää oikeus lähihoitajan kotikäyntiin ja ruokapalveluihin. Yötöitä tekeviltä oikeudet lounasseteleihin pois, koska lounasaika ei kuulu heidän työ-aikaansa.

Eikös tuo olisi melko hyvä alku tämänlaiselle järjestelmälle?

Äänestä

Palkka vääristymä syntyy siitä kun palkkoja korotetaan % . Silloinhan isompi palkkainen saa rahallisesti enemmän jolloin palkkaerot lisääntyy. Peräänkuuluttaisin
palkkaneuvotteluihin solidaarisuutta ja päätöksiä joka estää palkka erojen lisääntymisen. Tämä sopiminen on tietoista toimintaa miksi näin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


treese. kirjoitti:

Nykyaikaan sopii tämä kaikkien asioiden tasapäistäminen.Homot vaatii oikeuksiaan,avioliittoa jne.naisten palkat ovat kuulemma heikommat jne.Omissa töissäni palkka on sama vaikka työni ovat raskaammat kuin naiskollegalla.Kaiken huippuna pidän tasa-arvo kiintiötä jossa esimerkiksi naisia on oltava velvoitetusti vähintään sama määrä(esim eri lautakunnat)Järjetöntä!Lain vuoksi tehtäviin nimitetään tomppeleita,jotka ei tajua tehtävistään tuon taivaallista!Hyvä suomi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu