Nato ei tänään pystyisi suojelemaan edes baltian maita. Voisiko Haglund kertoa kuinka Suomen puolustaminen onnistuisi kun nykyisetkin jäsenmaat ovat ilman todellista turvaa. Muutama lentokone siellä sun täällä ja parisataa palkkasoturia eivät todellakaan riitä kenenkään puolustamiseen.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288690381933.html?pos=ksk-trm-uuti-ostu
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288690381933.html?pos=ksk-trm-uuti-ostu
Vastaukset 2
Vanhimmat
haglundin suuri kokemus ja tietous aiheuttaa sen että näin asioita voui perustella.....kallehan on suuri isänmaan ystävä, reserviläinen ja ajattelija, suorastaan sotasankari.
Haglund pitäisi saada nopeasti vaihtoon ennen kuin hän ehtii sotkea Suomen asioita enempää. On vastuutonta puhua sellaista, jonka perusteella kaikki voivat ymmärtää, ettei hänellä ole halua tai kykyä pitää hyviä suhteita yllä meidän tärkeimpään naapuriimme Venäjään.
Venäjä nimittäin on ja tulee olemaan aina tärkein naapurimme olimmepa tai emme Natossa. Itärajastamme tulee erittäin kuuma nykyiseen verrattuna, jos liittyisimme Natoon. Mutta eihän lapsukaiset, jotka eivät ole käyneet edes armeijaa, voi sellaista ymmärtää, he pelkäävät vain valtavasti ja huutavat Natoa apuun, koska eivät itse uskalla tai taida käydä asioihin käsiksi ja ottaa, niin kuin sanotaan, härkää sarvista kiinni.