Kenen etu?

Nykyajan bensalitkut hajottaa moottorit.
13230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Arvoisa nimimerkki "Tää on varma",

Olet luultavasti oikeassa siinä, että "bensalitkut hajottaa moottorit". Juuri oli lehdessäkin juttua siitä, että ruohonleikkuri ei välttämättä käynnisty, jos siellä on ollut tätä "bensalitkua" talven yli. Jännityksellä odotellaan, miten oma leikkuri starttaa... Veneen tankkiin on tullut talveksi laitettua lisäainetta, mutta enpä tiedä olisiko vastaavasta apua leikkurin kanssa.

Kysyt otsikossasi, kenen etu tämä hajoaminen olisi. Tarkoitat oletettavasti auton moottoreita? Tässä yhteydessä joudun kyllä nostamaan käteni pystyyn. En edes muista, milloin viimeksi auton moottori olisi varsinaisesti hajonnut. Pari tapausta tiedän, joissa jakohihnan katkeaminen on aikaansaanut sen verran paljon tuhoa, että korjaaminen ei ole oikein kannattanut. Ehkä tarkoitat tällaisia ongelmia? En valitettavasti osaa kuvitella sen paremmin, miten bensa tuon aiehuttaisi, kuin sitäkään, kuka siitä hyötyisi.

Olen kuullut huhuja, että polttoaineeseen lisätty alkoholi ei sopisi joidenkin automerkkien vanhemmille moottoreille. Aika paljon noita 90-luvun ihmeitäkin tuolla tiellä liikkuu, eivätkä ne tunnu ottaneen nokkiinsa sen paremmin 5% ysikasista kuin 10% ysivitosestakaan. Taisi olla turhaa.

Tai olisiko sinulla mahdollisesti antaa asiaasi selventäviä yksityiskohtia siitä, miten tämä rikkoutuminen tapahtuu. Löytyisikö kenties oikein esimerkkitapausta meille ihmeteltäväksi?

Äänestä
  • Jumittaa venttiilit aukiasentoon ja poks. Ja onpa vieläpä uusien autojen ongelma kun niissä on hempulit venttiilinjouset.

    Äänestä

  • Minä tiedän kaiken kirjoitti:

    Jumittaa venttiilit aukiasentoon ja poks. Ja onpa vieläpä uusien autojen ongelma kun niissä on hempulit venttiilinjouset.

    Onnittelut. Olet 20 vuotta myöhässä. 90-luvulla epäiltiin että Teboilin lyijytön bensa jumittaa Opelin moottoreiden venttiilit auki.
    Tervetuloa 2000-luvulle.

    Äänestä



  • old_profile_34673 kirjoitti:

    Eli kyse onkin kuin onkin 90-luvun litkuista?

    Googkaappa hakusanalla "venttiilien liimaantuminen".

    Ja ei kai nykyään enää missään myydä -90 luvun bensaa?

    Äänestä

  • varmanakki. kirjoitti:

    Googkaappa hakusanalla "venttiilien liimaantuminen".

    Ja ei kai nykyään enää missään myydä -90 luvun bensaa?

    Nimimerkki "Paljonkin netissä" laittoi jo linkin. Ei tarvitse siis googlata enää. Vanha ongelma, eikä liity "nykylitkuihin". Tuokin vuodelta 2010. Ja sama Teboilin bensa syynä, kuin nimimerkin "12 8" onnittelussa.

    Äänestä

Hyvin pelittää tuo alkoholipitoinen litkubensa ainakin -98 autossa, mikä on tosin eka vuosimalli, missä sitä saa käyttää. Eipä ole pahemmin hajonnut moottorikaan vaan on erinomaisesti raksuttanut jo 400.000 km.
Onhan se varmaan totta, että E10 on kuivempaa kuin vanha korkeaoktaaninen.
Mutta rikkooko se koneita muualla kuin Esson baadin pöytien ympärillä.
HYvin myös pyörii 50-luvun Valmet 15 terapiatraktori nykybensalla. Ei ole ollenkaan niin nirso, koska pörisee hyvin myös petroolilla sekä valopetroolilla.
Ei se aristele mitään öljyjäkään, vaan on käyttänyt kaikkia, mitä osuuskaupasta on 60 vuoden aikana saanut. Nykykoneet taas on hyvin tarkkoja öljyjen ja niiden lisäaineiden suhteen. Tarkasti pitää valita just oikean laatuluokan öljyt koneisiin ettei kilise tai tule muita ongelmia.

Äänestä

Miten helvetissä nämä litkut hajoittavat moottorit? Miten se litku ylipäätänsä sinne moottoriin pääsisi? Jonkun pitäisi käydä ruuvaamassa pohjalevy irti, ottaa moottorin suoja pois ja kaataa tuo litku sinne moottoriin. Ilkivaltaahan tuo jo olisi.

Äänestä

no oli kyllä tuo 95-bensiinin laimentaminen viinalla virhe... Ei siitä moottori tykkää..

Äänestä
  • ja se viina ei edes päädy kenenkään suuhun...

    Äänestä

  • Kyllä bensaa bensa-autossa pitää olla eikä viinaa.
    Autoilijoilla maksatetaan kalliit uudistukset, joiden vaikutukset tulee esiin vasta jälkikäteen. ..kele, bensalla toimiviin autoihin alettiin pakolla myydä etanolin sekaista litkua.

    Äänestä

  • Kyllä kyrsii kirjoitti:

    Kyllä bensaa bensa-autossa pitää olla eikä viinaa.
    Autoilijoilla maksatetaan kalliit uudistukset, joiden vaikutukset tulee esiin vasta jälkikäteen. ..kele, bensalla toimiviin autoihin alettiin pakolla myydä etanolin sekaista litkua.

    Onneksi Venäjältä saa kunnon tavaraa ja puoleen hintaan. On tuosta itärajan läheisyydestä sentään hyötyäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tää on varma kirjoitti:

Nykyajan bensalitkut hajottaa moottorit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu