Olen 21v nuori mies ja kärsin nyt noista seuraavista vaivoista. Ajoittain myös masentuneesta mielestä ja toivottomuudesta tulevaisuuden suhteen, sekä ikävistä menneisyyden muistoista. Urheilen joka päivä sen verran, että lenkkeiltyä (kävelyä) tulee noin 15-20km kesäisin, talvisin ehkä vähemmän. Tuntuu vaan ettei mitenkään palaudu. Mikään uni ei tunnu riittävän. Aina on olo sellainen ''hapeton'' ja järki on jäässä. Keskittyminen on heikkoa ja muisti pätkii. En tiedä miten vaikuttaa se, että olen viimeisten vuosien aikana laihtunut merkittävästi ja syön nykyään aika pieniä annoksia per päivä. Lisäksi olen usein flunssassa ja tuntuu, että elimistö alkaa hajota. Lenkkeillessä jalkaa alkaa särkeä mutta kävelen siitä huolimatta, koska minun on pakko. Muuten ahdistun.
Väsymys, seksuaalinen haluttomuus, fyysiset kivut ym...
dfjdtryjhd
9174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Käy lääkärillä. Otata verikokeet ( laaja koe, jossa mitataan "kaikki" ).
Samat oireet itsellä. Varmistin osaltani, että ei ainakaan mitään fyysistä sairautta ollut. Masennukseen viittaavaa vaivaa tämä. Et ole yksin vaivasi kanssa. Tätä nyt nykyaikana aikas paljon "liikkeellä", kun joka tuutista tulee vain huonoja uutisia.
Tuo laihtuminen, sille sinun löydettävä syy.
vielä jatkoa...
Onko suvussasi diabetestä ( sokeritautia ) ?
Jos ja kun veren sokeriarvot ei kunnossa, niin aiheuttaa kovaa väsymystä. Ja järkikin menee "jäähän".
Jos aterian jälkeen tarve mennä vaakatasoon ja ottaa unet. Niin viittaa vahvasti sokeritasapainon heittelyyn.
On suvussa, mutta ei ilmeisesti minulla ainakaan aiempien kokeiden perusteella. Syönnin jälkeen ei ole sen huonompi olo kuin muulloinkaan. Parhaalta tuntuu kuitenkin, kun ei syö juuri mitään ollenkaan. Laihtuminen johtuu juuri siitä, että aloitin urheilun ja tarkoituksellisesti aloin paastota. Olen aika surkeassa lihaskunnossa kuitenkin vaikka kestävyyttä on hirveästi.
Olisikohan sinulla ravitsemus pielessä? Urheileva tarvitsee paljon proteiinia: lihaa, kalaa, kananmunaa, rahkaa yms.
Hiilihydraatit pitäisi olla hyviä, ei höttöhiilareita. Kasvikset, juurekset, marjat ovat hyviä hiilihydraattien lähteitä ja jos viljaa tahdot syödä, niin kokojyväviljaa.
Liikut liikaa ja syöt liian huonosti.
Käy lääkärillä ja kirjaa oireet ylös, niin saat perusverikokeet, joissa on kilpirauhanen, verensokeri ja perusverenkuva ainakin.
Muuta ruokavalio ja heti.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm
Sulla voi olla
kilpirauhasen toiminnan häiriö?
testosteronin puute jostain syystä?
Tai sitten vaan liika fyysinen rasitus yhdistettynä ravintoaineiden puutokseen aiheuttaa oireesi.
Syö DEEVITAMIINIA ja sitten vältä pornon katselua ja sitten tietysti pitää juoda vettä 2 litraa päivässä... niin ja maitohappobakteerit melkein unohtui.
Tuolla pyhällä kombinaatiolla paranet vaikka HIV:stä
Kämppä homeessa.
Päivänselvä testosteronin vajaus, ei epäilystäkään. Voit koittaa kotikonstein nostaa sitä näillä vinkeillä:
Älä katso pornoa.
Tee pari kertaa viikossa kova punttiharjoitus isoilla painoilla.
Muista palautumisen tärkeys, älä tee aina samaa liikuntaa.
Syö eläinrasvoja paljon, yritä syödä enemmän mutta vältä sokeria.
Ota jotain monivitamiinia, D-vitamiinia reilusti, mieluusti myös sinkkiä ja magnesiumia.
Monet nuoret miehet herkistyvät homeelle armeijassa.
Sen jälkeen pienikin pitoisuus hometta esim. kotona tai koulussa/työssä riittää ylläpitämään oireita. Ja hometta vaatteissaan kantavia ihmisiä on kaikkialla, niin että esim. julkiset kulkuneuvot ovat pahasti saastuneita (kuten juuri lehdestä luimme).