nyt yli puolet kannattaa natoon liittymistä!
https://c2.staticflickr.com/6/5328/9074362207_c8fc94fedb_m.jpg
Naapurin pelottelu tuotti tällaisen tuloksen!
https://c2.staticflickr.com/6/5328/9074362207_c8fc94fedb_m.jpg
Naapurin pelottelu tuotti tällaisen tuloksen!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Katsokaa, kuunelkaa miten tehokkaita ovat ne eri maat, jotka osallistuvat Afganistanin " talkoisiin". Vaikka Afganistanissa on ollut monien maiden joukkoja jo useita vuosia, Afganistanilaiset vastarannan kiiskit johtavat edelleen ainakin " yhdellä maalilla". Kun käytännössä niillä " vastarannan kiiskeillä" on olematon aseistus, he silti pärjäävät paremmin kuin sinne tulleet / menneet joukot. Se on sitä joukkuehenkeä!
Se on takulla varma, ettei mikään maa Suomen naapureista pärjäisi yksin meitä vastaan, kun Suomi olisi yksin. Puheet siitä, ettei Suomi pärjäisi kertoo joidenkin puolueen kansanedustajien taistelumoraalin heikkenemisestä.
Suomi ja suomalaiset on aivan eri kuin mikään muu maa Euroopan Unionissa, täällä Suomessa me suomalaiset hoidamma asiat paremmin kun me saamme hoitaa ne itte, omalla tavalla. On vain harmillista kun "vellihousut / rintamakarkurit luovat joukkuhengen vastaista toimintaa."
Tuota 'ite'-vaihtoehtoa kokeiltiin viime sodissa ja tuloksena tuli tappio ja paljon ruumiita!
Suomen kannalta paras sota on se, joka 'ei koskaan ala'. Naton jäsenenä pääsemme juuri tähän. Jos sekään ei sitten riitä niin tiedämme saavamme tarvittaessa myös mahtavaa apua!
Tuollainen 'ehdottomasti yksinään'-ajattelu on tuhoisaa ja vanhanaikaista!
Mitään ei pidä hylätä varauksetta vain siksi, että se on vanhaa, eikä uutta ottaa varauksetta käyttöön siksi, että se on uusinta uutta. Kultainen keskitie.
Natoon