Tosi outo tapaus Prepaidin kanssa

19+5

Noin vuosi sitten tosielämässä: Keräsin ostokset koriin, ja menin kassalle. Tiesin saldon ja totesin sen riittävän, kortti lukijaan... kone raksuttaa.... kauan. Sitten tulee ilmoitus: Maksu hylätty. Ihmettelyä ja nolo poistuminen. Selvittelin asiaa ja kävi näin: Päätelaite varmensi kortin ja hyväksyi maksun. Tässä välissä tulee tiedonsiirtokatkos, ja kassalaite ei saakaan tietoa maksun hyväksymisestä, ja yrittää tehdä uudelleen varmennusta, ei onnistu, koskapa katetta ei enää olekaan... Muutaman päivän, ehkä viikon, päästä raha palautui tilille, koska summalle ei löytynyt vastakuittia vastaanottajan tietojärjestelmästä. Että noinkin voi käydä.

Että näin. Muutamia kertoja on käynyt niin että kortin varmennus ei onnistu ensimmäistäkään kertaa. Pari kertaa toisin päin, eli varmennusta ei tapahdu, mutta maksu hyväksytään silti. Jälkimmäinen on veruke sille että OP-ryhmä ei vissiin nykypäivänäkään anna luottotiedottomalle edes Prepaidia, muutenhan tuota läpyskää ei voi väärinkäyttää. Ei ne muuten taida antaa avainlukujakaan, asia jos mikä on tosi outo.

Mutta tui ylläoleva juttu on kyllä totta mutta outo.

2

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vyöryivät

      Onhan tuo käynyt ihan Electron kortinkin kanssa joskus, että katevaraus menee mutta myyjäliike ei saa tietoa maksun hyväksynnästä ja sitten tulee ei myyntilupaa tms. Isommissa ostoissa käy niin, ettei saldo sitten aina riitä enää uuteen ostoon. Mutta normaaleissa ostoissa sitten on tehty uudelleen ja osto onnistunut mutta sitten on pitänyt huolehtia, että menee vaan yhteen kertaan se tilitys. Yleensähän se aiheeton katevaraus lähtee viimeistään 20 päivän kuluttua tililtä tuli myyjäliikeeltä pyyntöä saada rajat tai ei.

      OP ei kyllä mitään prepaid tuotteita tällä hetkellä edes tarjoa, tietääkseni.

    • Paras prepaid

      Käteinen raha.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      275
      2855
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      41
      2271
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1977
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      110
      1712
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1644
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1355
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1169
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1141
    Aihe