Onko muille sattunut tällaista? Wallas 800 liesi puhallinkansi vuodelta 98. Käynnistyy ja lämmittää normaalisti, mutta polttoaineen paluuletkusta tulee valkoista savua koko palamisen aikana. Taitaa olla ainakin huollon aika ennen käytön jatkamista.
wallas 800 savua paluuletkusta
7
181
Vastaukset
Juu, se lykkää palamattoman liemen sieltä takaisin pyttyyn, tarkoittaa silloin, että ei pala kunnolla. Normaalisti alkuvaiheessa kyllä kärtsää, mutta sitten tasottuu, joskin voi silloin tällöin kitkuta vähän. Haihdutinsylinteri alkaa olemaan tukossa.
Tuossa on vielä sellainen juttu, että se toimii tavallaan tislaimena samalla. Kun se palaa huonosti, se polttaa kevyemmät aineet pois ja raskaampi palaa takaisin. Aikansa kun sitä käryttelee, on petroolista jäljellä vain raskain ja huonosti palanut aine.
Tarvittavat varaosat on haidutinsylinterin ja hehkusytytin. En linkkaa sitä tänne nenähernemiesten pelossa mutta niitähän saa - tiedät kyllä mistä -- ruudinkeksijä
joo ,mulla kotona vähän sama ilmiö!! mistähän voisi olla kyse??!?!
Laitan puita takkaan ja tuikkaan ne tuleen ja kun menen ulos niin talon katolla olevasta piipusta tulee jotain kummaa savua, mitäköhän se voisi olla? Remontti-Reiskakaan ei tiennyt vaikka kävi katsomassa!
Savun tulo lakkaa vasta kun pesä on palanut kokonaan loppuun, outoa! - jukeeh
Kiitos vanhami.
On tullut kaveripiirissä useinkin eteen. Joissakin veneissä ei pakoputken kansihela-asennuksessa oikein kuvallisesti saa pakoputkeen ns. joutsenkaulaa ja siitä johtuen kansihelan kautta mahdollisesti pääsevä roiske,-sade-ja pesuvesi jää johonkin putken alamutkaan ja höyrystyy käytönaikana. Voi myös käydä niin että putki on kokonaan veden tukkina ja silloinhan ei laite käynnisty. Hehkukin voi siinä palaa poikki koska ei ole jäähdyttävää paloilmavirtausta. Pahimmillaan vesi voi päästä polttimeen asti ja jopa paluuvirtausletkun kautta polttoainetankkiin asti. Silloin on hommia tiedossa. Polttimen huolto ja tankin putsaus.
Sorry vaan, ystävät ja kylänmiehet. Tuli luettua aloitus vähän tai oikeastaan paljonkin huolimattomasti. Paluuletkukäryähän tuossa kummailtiin ja siihen näkyy jo annetun pätevät vastaukset.
Pakoputkikirjoitteluni takana seison kyllä edelleen.- jukeeh
Nyt se toimii hyvin, ei enää savuta sisälle haihdutussylinterin ja hehkun vaihdon jälkeen. Uudenmaan lämmittimestä osat. Kiitos sinne
- 18+15
Joo ei täälläkään kun heivasin koko wallaksen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1736634Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa793680"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1133580Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma762878Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.442440Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni652273- 1211829
- 541308
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3761303Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a531116