Mikä olisi hyvä ensiauto? Budjetti on 10 000-20 000 € joten hintahaarukka on aika suuri ja pystyn hinnasta vielä joustamaankin. Uusi pitää olla, en ala kertomaan mitään tarkkoja erikoisuuksia, koska veisi liikaa aikaa. Joten suositelkaapa minulle hyvää autoa joka olisi pitkäikäinen.
Hyvä ensiauto
9
204
Vastaukset
- Älä osta uutta
Kannattaa ostaa hyvä käytetty, oikein hinnoittelevasta liikkeestä.
- 23dredsds
Oikein hinnoitteleva liikkeen hinnat on silti 30% korkeempia
kuin oikein hinnoitteleva yksityisen hinta.
- Eläköön realitalous
Osta kuitenkin noin 6000E käytetty ja varaa loput rahat bensaan, käyttömaksuihin, vakuutuksiin ja muihin yllättäviin menoihin. Merkillä ei mitään väliä, ota tuttu mukaan tarkistamaan kinnerin kunto, huollot ja käyttömaksut.
Tossa 6000E pelissä on mukana vakiona mm. lohkolämmitin, sisäpistoke, talvirenkaat omilla vanteilla ja vetokoukku, näin jos viitsit vähän nähdä vaivaa.
Jos olet epätoivoinen uuden merkin myyjä, osanottoni. Pidä huolta, että oma taloutesi on ok.- Kestävä auto
Vaikkapa punainen Toyota Yaris.
- kädetön
Hyvä ensiauton harkitseva.
Suosittelen sinulle polkuautoa.
Ei millään pahalla mutta kysymys on älytön. - Eläköön realitalous
Kysymys ei ole älytön, on nuoria ihmisiä, jotka ajattelee ostamisesta, kuluttamisesta ja rahan käytöstä valitettavan järjettömästi, kiitos mainonnan.
Kädettömälle ei voi oikein suositella edes rollaattoria, ei millään pahalla. - Ukkomustalainen
Miten olisi uusi Sandero?
Auto on hyvä käyttöauto omalla rahalla ostavalle. - kärkinimet!
Toyota on hyvä ja Nissan.
- en koeajanut vielä
Itse ostin nuorempana uuden Opel Astran, vm. 1999 (n. 21 800 euroa, 1,6 moottori). Silloin se oli kompakti perheauto, ja isompi Vectra olisi ollut paremmalle väelle.
Nyt saman kokoinen farmarimallinen Renault Clio olisi minun valintani, tosin kun kävin katsomassa sitä niin totesin että siitä puuttuu takamatkustajien valot kokonaan.
Ehkäpä sitten kun malli saa faceliftin kolmen vuoden päästä korjaantuu tuokin.
Suomeen tuotava moottorivalikoima on harmittavan suppea kun siitä puuttuu se 120 hv bensa- tai 90 hv diesel-kaksoiskytkinautomaatit, mutta tarjolla olevasta valikoimasta dieselversiossa olisi voimaa kuljettaa aikuisiakin matkustajia. Ehkäpä noita "perheen ykkösautoja" saa tilauksesta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",275161Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1032348- 1382072
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531915Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171750"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551296Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1391025Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää59910Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.311869Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa140695