Voi jummi ... menin aamulla pistäytymään työpaikalla niin pomo kutsui koppiinsa ja sanoi ettei tarvii enää tulla. Syyksi sanoi että kun oon nauttinu näistä lämpimistä ilmoista nyt rannalla niin saan nauttia sitten jatkossakin.
Mä luulin että on ok, jos on pois muutaman päivän, koska onhan tässä koko talvi kerätty vuosilomapäiviä. Tai jos ei nyt niuhot voi laittaa näitä muutamaa päivää lomapäiviksi, niin vaikka omaa lomaa sitten. Ei niin paljon olis haitannu, vaikka olis palkatonta pari päivää nyt, kun nyt kerrankin on lämmintä, mikä Suomessa on harvinaista!
No ei voi mitään. Nyt meen käymään työkkärissä ja sieltä taas rannalle.
Mä luulin että on ok, jos on pois muutaman päivän, koska onhan tässä koko talvi kerätty vuosilomapäiviä. Tai jos ei nyt niuhot voi laittaa näitä muutamaa päivää lomapäiviksi, niin vaikka omaa lomaa sitten. Ei niin paljon olis haitannu, vaikka olis palkatonta pari päivää nyt, kun nyt kerrankin on lämmintä, mikä Suomessa on harvinaista!
No ei voi mitään. Nyt meen käymään työkkärissä ja sieltä taas rannalle.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Olisiko jo aika oppia aikuiseksi?
määkin taidan mennä rannalle, käyn ekaks leipäjonossa hakemassa naposteltavaa sinne... huomeen tulee tt tuki ja vuokran saa hoidettua.. joten ei muuta kun rannalle huomeen kans.
Kolme päivää luvattomasti pois oli ainakin ennen se syy potkuihin.
eihän se oo luvatonta jos sanoo et menee rannalle!!
Pelkkä sanominen ei riitä, on saatava myös lupa. Ja aika heikkoa on sen luvan kanssa varsinkin, kun tulee jälkikäteen ilmoittamaan olleensa rannalla. Aikuistu!
No terassilleko sitten pitäis mennä? Kyllä jokaisella on oikeus olla missä huvittaa.
Toki saa, mutta ei sillä työpaikkaansa pidä.
Oikeus on olla, missä huvittaa, terassilla tai rannalla. Mutta ei siitä palkkaa kenenkään tarvitse maksaa.
pitää olla riittävän pitkä aika poissa ennen kuin voi antaa kenkää suoraan.
Lain mukaan jos on 7 päivää pois ilmoittamatta mitään, niin kenkää saa antaa heti; ei tätä ennen.
Jos olet ollut alle tämän ajan, niin sitten se on laiton irtisanominen.
Ensin tuommoisesta muutaman päivän poissaolosta pitää antaa varoitus.
Soitappa pomollesi, ja otappa liittoon yhteyttä, tai lakimieheen.
Työsopimuslaki 8:3.
Olin viimeksi viime viikon perjantaina töissä. Viikonloppu oli vapaa. Ma, ti, ke,to olin pois. Sanoin lähtiessä perjantaina että oon tämän viikon pois kun on ranta kelit. Tänä aamuna menin vähän myöhässä, en oikeastaan ollut menossa töihin vaan tarkistaan että voisinko olla vielä ensi viikollakin lomalla. Niin sitten pomo kutsui koppiinsa.
Henkilöstöpäällikkö tuli sinne myös. Kysyi että paljonko olin juonut ja minä päivinä. Sanoin että perjantaina töitten jälkeen otin 5 olutta ja pari jekkua, ja sunnuntaina pari olutta ja tiistaina pari. Eilen myös pari, mutta vaan pari, eikä edes joka päivä vaikka olin lomalla. Kysyi että onko krapulainen olo ja sanoin ei oo, kun eihän parista oluesta krapulaa tuu. Sitten se kyseli että koenko että on alkoholi ongelmaa ja tarjosi hoitoon ohjausta. Sanoin ettei hitto vie mulla ole ongelmaa enkä halua mitään hoitoon ohjausta kun olin vaan lomaa viettämässä rannalla ja silloin voi ottaa pari olutta. Työaikaan en juo koskaan! Ja olin ihan ruskettunutkin, niin että pakko uskoo että olin rannalla! Vähän näytin rusketusraitoja sille muijalle. Sitten ne kirjasi että käyttäytyi uhkaavasti ja kieltäytyi hoitoon ohjauksesta ja pomo sanoi että ei ole myöntänyt mulle lomaa ja olin ollut liian pitkään pois ja antoi potkut. Paperissa lukee että työtehtävien laiminlyönti. Työkkäri antoi karenssia. En halua sinne enää. Ei mulla ole lakimiehiin varaa mutta luottarille soitin ja se sanoi että tää on tässä. Ihan sama. Otan huomenna ongen mukaan rannalle niin ei kulu rahaa ruokaan.
Taisi jannu olla vielä koeajalla. Semmoisen saa erottaa ilman irtisanomisaikaa.
Niin varmaan. Ei pidempään työssä ollut enää noin hölmö ole.
Soita oikeusaputoimistoon. Saat lakimiehen ilmaiseksi kun sinulla ei ole tuloja.
Sinulla on oikeus saada luottamusmies paikan päälle irtisanomistilanteessa. Jos näin ei ollut, niin paha paikka firman kannalta.
Soita nyt tuonne oikeusaputoimistoon niin ei tarvi kesää karenssissa ja rahatta viettää.
En ole ketjun aloittaja, mutta voin sanoa varmaan on oikeuksia, mutta joissakin työpaikoissa on luottamusmies, jota ei kiinnosta vaikka joku irtisanotaan tai muutkaan työpaikan epäkohdat. Sitten on työpaikkoja joissa ketään ei kiinnosta se, että luottamusmiestä ei kiinnosta hoitaa asioita. Luottamusmiehen vaihtokin on mahdotonta jos olet asian kanssa yksin, koska ketää ei asia kiinnosta kunhan siellä joku nimellisesti on.
Itsellekin on käynyt kerran niin, että kenkää on tullut epämääräisesti ja vaikka olen jutellut luottamusmiehen kanssa on heti tullut rivienvälistä selväksi, että hän ei tule minua auttamaan vaikka ei tietenkään suoraan sitä voi sanoa päin naamaa.
Riippu toki ihan alasta joillakin aloilla on todella hyvät luottamusmiehet, jotka pitävät viimeiseen asti kaikkien puolia ja sitten on näitä aloja missä ketään ei kiinnosta kunhan joku on nimellisesti merkitty luottamusmieheksi.
Ilmeisesti AP:lle on luottamusmies sanonut vaan ei voi mitään moi moi pitäänyt mennä nyt on vähän kiire tai vastaavaa. Oikeassa elämässä asiat ei aina mene niinkuin paperilla sanotaan.
jos luottamusmies ei auta.
Ja ammattiliiton lakimiehet ovat aina yhteydessä luottamusmieheen.
Kyllä siitä sitten selviää että "kiinnostaako" luottamusmiestä...
Jos, et ollut lomalla, silloin et vain lintsannut töistä vaan myös ryypiskelit työajalla. Jos ottaa "omaa lomaa" täytyy hankkia sijainen töihin, tai ainakin ilmoittaa lomasta hyvissä ajoin, jotta työt tulevat tehtyä. Nyt muut paiskivat rantakelien aikana töitä sinunkin edestäsi.
Kyllä siinä pomoille tulee suuri houkutus antaa fudua, ja työkavereille tulee suuri houkutus antaa sakin hivutusta.
Luottari on työntekijä, eikä välttämättä tiedä työelämän säännöistä mitään .Kysy liitosta minkä alaan se kuuluu ja jos olet ollut vasta vähän aikaa etkä ehtinyt vielä liittyä ,niin ei sekään este ole ,kyllä ne neuvoo.
Luottari on kyllä yleensä kokenut työntekijä, on saanut luottarin tehtäviin koulutusta, tuntee oman työpaikkansa ja sen säännöt sekä työehtosopimuksen, vieläpä työlakiakin.
Aloittaja ei ole kypsä työelämään, se on aivan selvä asia. Jos luulee, että työssä käydään milloin huvittaa ja rantalomat on työntekijän ilmoitusasia työnantajalle, on vielä paljon oppimista työelämän tavoille.
Aloitusjuttu on tuulesta temmattu, ja jos joku on niin ääliö että tekee noin niin ihan oikea päätös pomolta, työn tarvitsijoita on paljon ja jotka kantavat vastuunsa.
Voihan se ollakin miten aloitettu vain mutta hauska tätä oli lukea. 80-luvulla porukka käytti yhtä vanhahkoa eli nykysanoin iäkästä yksityispraktiikkaa pitävää lekuria ns. virallisten lomien pidennyksiin.
Se kysy tietty aina että mikä vaivaa?
Ja istualtaan sitte vastas että:
Polveen sattuu ku jalkaa nostaa näin.
Sitte tuli saikkua pari viikkoa.
Ah sitä hellekesää!
luuserit ja lorvit ansaitsee vain potkun persukislle ja kunnon karenssit päälle. syökäät heinää ja eläkööt onkimalla, kun kerta työnteko ei huvita
ärsyttääkö niin kovasti kun sun työntekijät pitää vapaata ja nauttii kesästä ja elämästä? niin parempihan se olis jos ne tekis töitä ku robotit pitkän talvenkin jälkeen. älä viiti olla noin kokoomusnuori!
Fiksu POMO, kun heöpotti sun lähtemistä vekka ja näin säästä 9 tuntia hyvää ja tehokasta sluibaamista. Noin tiukka firma on huono duuni muutenkin. Voit jatkossa soitella ex duunikavereille ja kertoa kaikkea mitä rannalla näät ja koet. Duunia ei suomessa kande tehdä, ellei ole todella pakko.
Jos töistä maksettas kunnon liksa... siis duunari alle 1% ja kravaatti pikkusen yli 2% tuotosta on aivan väärin. Isoin siivu menee niille, jotka ei ole edes mukana koko firman tuotannossa vain kermat päältä. Summat on repästy siitä hinnasta, jonka asiakas maksaa tuotteesta. Siis ostetaan 1000 e nauloja ja duunari saa 10 e - VEROT - muut kulot.
Kuka siis oikee fuulaa? Pomo fuulaa, kun on oma persus vadilla.
Hyvää kesää ja nauti 120%
Aloittaja siis esittää, ettei ymmärrä työnantajan voivan määrätä loman ajankohdan? Provo? Jossakin laitetaan ovet kiinni neljäksi kesäviikoksi ja kaikki pitävät lomansa silloin.
No, tiedän yhden pikkupomon, jolla oli myös tuon sortin ymmärrysvaikeuksia. Rivityöntekijästä pomoksi. Ei sitten ymmärtänyt, mitä kokonaistyöaika tarkoitti. Oli poissa aika tavalla. Kerran väitti tehneensä aamupäivät johtajan töitä ja illat rivimiehen hommia. Sihteerin mukaan oli tehnyt niin oikein kahtena päivänä.
Sai lähteä siitä hommasta aikanaan.
Palasi sitten rivimieheksi, mutta onnistui kai puhumaan itsensä johtajaksi muutaman vuoden kuluttua, kun silloinen pomo halusi eläkkeelle. Siinäkin hommassa toimi kuin olisi ollut valtakirja tehdä tappiota. Sai sitten kenkää parinsadan tonnin pakkaslukeman jälkeen. Oli kuulemma ottanut lainan osakkeisiin, mutta ei ollut vieläkään oppinut tarpeeksi. Ei taida tyyppi ikinä aikuistua ja oppia töiden tekemistä. Ikää on melkein 50v.
Ihan selvä tapaus viedä liiton lakimiehille. Otapa vain rohkeasti yhteyttä, ei maksa mitään mutta voit saada ihan mukavan kesälomarahan. Potkuja ei noissa tapauksissa yleensä peruta, paitsi jos työnantaja haluaa neuvotella mutta korvaus on melko varmaa.
Päätit sitten provoilla, kun kerta aloittajakin teki niin!
Joskus tuumasin nuorelle työkaverille, ettei kannata lähteä noin vain litomaan, menettää lomarahat, jos ei noudata tuntilistaa. Hänelle oli uusi asia että irtisanomisaikanakin piti noudattaa sovittua listaa eikä jättää työporukkaa ja pomoa pulaan. Ja sitten oli sitä mieltä, että pikkumaista touhua kuten aloittajakin!
Aloittaja saa lomapalkat korvauksena, mutta lomarahoja ei välttämättä. Elää sitt karenssiajan niillä eikä se näin kesällä ole vaikeatakaan.
Miten niin provoillut? Ilmoitin selvästi että pidän ne lomapäivät eikä kukaan sanonut ettei käy. Pomo olisi voinut sanoa heti ettei käy.
Henkilöstöpäällikö kysyi että haluanko luottarin mukaan siihen palaveriin, mutta en ymmärtänyt haluta kun en etukäteen tiennyt mistä oli kyse. Eli kai se mun oma vika oli kun en aavistanu, tai olisko niitten pitänyt kertoa että aikovat antaa potkut, ennen kuin aloittivat sen hiillostamisen? Mutta ei meidän luottarista mitään apua olisi ollut. Se oli ihan että joopa joo kun soitin sille.
Kiitos vinkeistä, odotan maanantaita ja soittelen sitten liittoon. Korvaukset kelpaa, jos niitä voi saada. Takaisin tuohon työpaikkaan en enää halua.
"Ilmoitin selvästi että pidän ne lomapäivät eikä kukaan sanonut ettei käy. Pomo olisi voinut sanoa heti ettei käy."
Uskomattomalta kuulostaa, että työntekijä vain ilmoittaa pitävänsä lomaa. Sellaista ei ole eikä tule olemaan. Pomo ei varmaan uskonut, että olisit tosissasi. Mutta olit. Omaksi vahingoksesi. Tervetuloa todellisuuteen, aikuisten oikeasti.
Jos olit koeajalla, korvauksia ei tipu eikä lorise. Hauskaa kesää!
Voi olla niinkin, ett tyypistä haluttiin eroon ja siksi hänen annettiin töpeksiä. Olen nähnyt vastaavan tapauksen. Sillä tyypillä taisi olla viinaongelma ja erehtyi sitten olemaan viikon ylimääräisellä lomalla ja pomo sai siitä syyn antaa potkut. Kännipäissään sitt soitteli pomolle ja uhkasi paljastaa jotain firman toiminnasta (lehdille). Ei tietoa mitä.
Aloittaja ilmoitti eikä pomo kieltänyt eli kyllä siitä riita saadaan, kun kerta liittoonkin kuuluu. Muttei se välttämättä pääty aloittajan hyväksi.
Joka työpaikalla ei välttämättä edes ole luottaria.
-"Ilmoitin selvästi että pidän ne lomapäivät eikä kukaan sanonut ettei käy. Pomo olisi voinut sanoa heti ettei käy."
Uskomattomalta kuulostaa, että työntekijä vain ilmoittaa pitävänsä lomaa.-
Niin. Itse taas pikkufirman työpaikassa ilmoitin pomolle hyvissä ajoin keväällä, että toivoisin kesälomani olevan heinäkuussa tietyillä viikoilla, jos sopii. Mitään vastausta ei kuulunut. Kun sitten lopulta lomaa edeltävällä viikolla kyselin, että voinko jäädä lomalle toivotusti, niin kommentti oli luokkaa "niinhän olet vaatinut". Niin kuin minä voisin lomani ajankohdan määrätä!
Joidenkin kanssa sitä on vain uskomattoman vaikeaa kommunikoida.
Kommunistilla on kommunistin kohtalo.
Sano, että haluat paperin kouraan jossa lukee "tuotannollisista ja taloudellisista syistä irtisanottu" Muuten odottaa työkkärissä pitkä karenssi!
Mikset ottanut lomaa, kun kerran menit ryyppäämään? Tyhmä.
Mä sain potkut pelkästään sen vuoksi, että satuin olemaan olemassa, pomksu ei tykännyt pärstäkertoimesta. Ja sinä "idiootti" menet kännisenä duuniin! Kukaan ei ole noin "hullu"!
Ota nyt lomaa aina, jos tiedät, ettet "psyykkisesti jaksa" ja pitää sitten mennä ottamaan sen stressin kunniaksi miestä väkevämpää.
Mulle tuli potkut jo kuusi vuotta sitten enkä sen jälkeen ole töihin mennyt. Parivuotta olin määräaikasena ja tein 2-3 kertaa enemmän hommia kuin yksikään samaa työtä tekevä vakituinen samassa paikassa, mutta heti kun alko tulla tiukkaa hommat päätty. Toisin kuin laiskoilla vakituisilla.
Päätin, että pidänkin vähän pitemmän loman. Minulle periaatteet on tärkeämmät kun raha ja materia.
Suomi on täynnä porukkaa jotka on kuorossa huutamassa laiskojen vakituisten työntekijöiden puolta joka asiassa ja toistelemassa, että asioille ei muka voi mitään. Kyllä voi. Jos ei vaan tee mitään koko Suomi jumiutuu ennen pitkää kun riittävän moni lakkaa tekemästä mitään.
Kuusi vuotta jatkunut lakkoni jatkuu edelleen vain sen takia, että ketään ei kiinnosta tilanne ja epäoikeudenmukaisuus.
Niin kauan kun Suomessa riittää jymäytettäviä tällä maalla on varaa kohdella ihmisiä tällä tavalla ja olla välittämättä yhtään mistään mitään.
Itsellä ne silmälasit tipahti silmiltä ja en rupea enää pistämään kaikkea peliin jos en ole samalla viivalla muiden kanssa. Jos kokemaani vääryyttä ei korvata sitten olen lakossa vaikka eläkeikään saakka sama se minulle.
Vääryyden kannattajien kuuluukin elättää minut.
3 kuukauden karenssi tulee työkkäristä. Itse aiheutettu työsuhteen päättyminen. Nyt on jatkossa varmaa rannalla loikoilua tiedossa... Toivottavasti talous on kunnossa kun rahaa ei mitään tule 3 kuukauteen...
Tulee sieltä sentään lopputili ja lomakorvaukset. Yli kuukauden palkka, niin että voi maksaa vuokran tai vastikkeen parilta kuukaudelta. Ja toki asumistukea kannattaa hakea heti, jos jää ilman tuloja. Asumistuessa ei ole karenssia.
Onko aloittaja kuullut koskaan sanaa työmoraali?
http://kemikaalivanat.wordpress.com/about
Onneksi on kesä ja Suomesta saa luonnon täydeltä ilmaista ruokaa ja juomavettäkin tulee suoraan hanasta.
Jos rahat meinaa loppua niin nyt touko-kesäkuussa kalat, nokkoset ja lehtokotilot ovat ilmaista luonnon ruokaa. Niitä voi myös myydä niin saa rahaa. Sieniäkin voi löytyä, huhtasieni ja korvasieni on tähän aikaan.
Voisin kokeilla sammakoitten pyydystämistä myös. Sammakonreidet leivitettynä ja öljyssä paistettuna ovat herkullisia. Rauhoitettuja sammakkolajeja ei saa pyydystää, mutta ei ne kaikki ole rauhoitettu.
Heinäkuussa alkaa yleensä tulla siten jo marjojakin. Kanttarellit ja tatit lakaa tulla heinäkuun lopulla tai elokuun alussa. Niitäkin voi myydä, jos ei jaksa itse syödä kaikkea.