Jumala ei siunaa adventtikirkon ylioppilaita

Jälleen julkaistiin uudet tilastot lukioista ja adventtikirkon lukio löytyi sijalta 319, sekä kirjoittaneiden oppilaiden numeroiden keskiarvo oli laskenut -7,1 prosenttia.

Joten koettaako Jumala kertoa adventtikirkolle, että opiskelu on turhaa ja Jumala koettaa saada opin pysymään poissa adventtikirkon ylioppilaiden päistä?

Vai onko tässäkin niin, että Jumalaa ei vain kiinnosta nämä siunaushommelit yhtään, kun hänellä on niin hirveä kiire siellä taivaan temppleissä ynnätä syntejä, niin siinä unohtuu suojella ainoa oikean seurakunnan kirkkoja Balkanilla, sekä siunata oman ainoa lahkon ylioppilaita heidän koitoksissaan?
18362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat
Aloittaja

Vai onko tämä Saatanan juonia, kun nuo maalliset koulut pärjäävät niin hyvin, että Saatana haluaa fiksuja ihmisiä omikseen?

Ja tietenkin kauhein saatana evoluutio ja muut Saatanan juonet pääsevät kunnolla jylläämään, niin Jumala haluaa pitää omansa niistä pippaloista kaukana?

Tai jos Jumala haluaa taas hukuttaa ja tappaa kaikki suuren tulvan avulla, niin pölkkypäät kelluvat turvaan, niin jospa siinä olisi salaisuus?

Äänestä
  • Olet typerys.

    Äänestä

Ei bushmanni ole typerys, vaan sinun höpölöpön lahkosi on niitä typeryksiä pullollaan ja sen todistaa mm. Suomen koulujen/lukioiden vuoden 2014 välinen vertailu.
Osa lahkojen johtajista on sen verran kuitenkin rahan ja mammonan päälle ymmärtäväisiä, että osaavat käyttää lahkojensa typeryyksiä hyväkseen kaikin keinoin mitään keinoja kaihtamatta.

Äänestä
  • Olet umpityperä.

    Äänestä

Tuo Toivonlinnan lukiohan on ollut aina ihan surkeimmilla pakoilla hännän huippuna. Kun pääoppiaine ilmeisesti on adventismi... En ymmärrä, miksi vähänkään lastensa opiskelumenestyksestä kiinnostuneet vanhemmat voivat laittaa jälkikasvunsa tuollaiseen surkeaan kouluun!? Tulipaloadventistien aikoinaan perustama, ettã eivät vaan lapset ja nuoret saa vaikutteita muualta yhteiskunnasta ja että adventismi Suomessa ylipäätään pysyy hengissä. Ainoa keino siihen oli/on pitää adventistikotien lapset "ruodussa" ja lähettää ko. kouluun naimaehdokasta kohtaamaan. Joku serkkuhan se sitten sieltä puolisoksi otetaan. Ja sitten taas lisäännytään sukulaisten kesken ties miten monennella vuosikymmenellä jo peräkkäin; jospa huono menestys onkin tämän sisäsiittolan geeniperimän eli epäterveen geenikasautuman tulosta?

Äänestä

---)jospa huono menestys onkin tämän sisäsiittolan geeniperimän eli epäterveen geenikasautuman tulosta?(---

Osittain varmaan sitäkin, mutta suurimmalta osaltaan huono koulupärjääminen johtuu opetuksen tasosta ja epäpätevistä opettajista.
Pääset helposti Toivonlinnaan opettajaksi, kunhan olet ollut jonkun vuoden esim. Newbold Gollegessa lukemassa adventistista teologiaa pedonmerkkeineen ja sunnuntailakeineen ja kuulut lahkoon sekä kumarrat syvään lahkosi pastoreiden edessä, vaikka mieli ei tekisikään.
Ei ole siis kovin vaikea arvata, että miksi oppilaat eivät pärjää ja opettajien on pakko katsoa oppilaidensa tietämättömyys läpi sormiensa. Syy on nimittäin opettajissa itsessään ja siksi he eivät voi vaatia oppilailtaankaan suuria.

Äänestä
  • Mutta kuinka kaheleita ovat sitten nämä vanhemmat, jotka laittavat lapsensa tuohon kouluun pilaantumaan? Vai onko siellä heikommalle oppilasainekselle lempeä adventisminsisäinen kohtelu ja kokeiden arvostelu? Siksikö karmea totuus tulee usein ilmi vasta yo-kokeissa?

    Äänestä

  • Aaaargh...

    Tämä oli jo varmaan seitsemästoista kerta. Ja siksi tässä ei ole mitään henkilökohtaista.

    Se on Newbold College, ei Newbold Gollege.

    Gollegen porukka pesee hampaansa Golgatella ja käy Roomassa katsomassa Golosseumia.

    Periaatteessa Toivonlinnan pitää noudattaa yleisiä muodollisia opettajien pätevyysvaatimuksia, koska se saa (vai saako enää?) valtionapua. Epäpäteviä voidaan käyttää, jos ei ole päteviä hakijoita. Heidän palkkauksensa vastaa sitten sitä pätemättömyyttä.

    Toivonlinnan opettajien palkkaukseen liittyy muuten jännä historia, jossa pikku valehtelu on pyhitetty sillä, että totellaan enemmän Adventtikirkon pääkonferenssin ohjeita kuin Suomen valtiota, vaikka jälkimmäiseltä saatavan tuen ehtona oli valtion palkkataulukon noudattaminen. Homma hoitui kätevästi lähettämällä opetusministeriölle paperi, jossa todettiin, että joojoo noudatettu on. Mitäs pikku valheista, kun Herran työtä tehdään.

    Tähän liittyi myös se, että henkilökunnalta vähennettiin kymmenykset ennen veroja. Tämän vastineeksi oli sitten tarjolla luontaisetuja, kuten varsin edullinen asunto. Jos ei suostunut valehtelurumbaan mukaan, joutui maksamaan huomattavasti enemmän vuokraa asunnostaan.

    Äänestä

Tottakai kohtelu on adventistien ylläpitämässä koulussa puolueellista ja opettajat suosivat arvosanoilla heikompilahjaista pastorin lasta kuin esim. mitäntöntä rivijäsenen jälkikasvua. Määräys on annettu "ylhäältä".

Äänestä
  • Tja, kun se pastorin lapsikin sitten joutuu yo-kokeissa tosipaikan eteen, niin ei tule edes Ellen ressukan avuksi...

    Äänestä

Omakohtaisesta kokemuksesta (tosin jo jokunen vuosi sitten) voin sanoa, että suurimmalla osalla Toivonlinnan opettajien ammattitaidossa ei ole kehumista ja lieneekö kaikilla edes opettajien pätevyyttä. Valvookohan tätä kukaan?

Äänestä
  • Opetusministeriö.

    Äänestä

Kuinka monta kertaa opetusministeriöstä tehdään tarkastuskäyntejä esim. Toivonlinnaan?
Miten valvonta toimii?

Toivonlinnan koulu on todellakin aivan turha ja jopa vaarallinen ja ihmisiä kieroon kasvattava laitos. Siitä minulla on henkilökohtainen vankka kokemus entisenä Toivonlinnan oppilaana.
Adventtikirkon pastorit ottavat seurakunnissaan lasten vanhempia juttusilleen ja kehoittavat heitä laittamaan lapsensa Toivonlinnaan kouluun.
Keväisin jo aloitetaan hillitön mainoskampanja Toivonlinnan puolesta.
Pastorit kertovat, että Toivonlinna on ihana paikka ja parempi kuin mikään muu koulu ja siksi lapsen kannattaa käydä Toivonlinnan koulua.

Valheet esitetään vain siksi, että sekä vanhemmat että lapsi saataisiin pysymään lahkolle uskollisina ja siksi Toivonlinnaa kehutaan maasta taivaaseen, vaikka sitten satuja kertoen.

Toivonlinna ei edusta mitään myönteistä, tiedän sen kokemuksesta, koska oman kokemukseni perusteella sekä Toivonlinnassa itse opiskelleena, että tavallisessa kunnallisessa koulussa lukion suorittaneena voin sen rehdisti tuoda esiin. Mikäli olisin Toivonlinnasta kirjoittanut ylioppilaaksi, olisin varmuudella ollut myös itse sitä Suomen koulujen häntäpäätä vertailussa.

Äänestä

No, ainakin benedin tyttäret kaikki kolme ovat maistereita jokainen,
Topilassa käyneitä. Nuorin , joka ei ole vähäisin puhuu sujuvasti 7 kieltä.. Seitsemäs on tämä Jumalan sanan kieli,

Ja heidän setänsä tohtoreita, professoreita, insinöörejä melkein jokainen
Ei kaiketi se nyt vaikeaa lyödä laudalta maailman viisaus niekat,
mutta mitä se hyödyttää

Valheentyötähän on tehnyt maallisten tohtorien .. valheen kynä.. tottakin on siteeksi
joukossa, että rakennus pysyy kasassa. Sillä lailla sano Tarvajärvikin

Äänestä

En tiennytkään, että Toivonlinnassa voi lukea itsensä ihan maisteriksi?
Jaa tarkoitit uimamaistereita.
Olisit heti kertonut.

Äänestä
  • Toivonlinnasta saatu ylioppilastutkinto kelpaa yliopistoihin pyrkimiseen. Siellä sitten voi lukea itsensä ihan maisteriksi. Arbeit macht meister, kuten teutooneilla on tapana sanoa.

    Toivonlinnassa ei ollut minun aikanani ainakaan tarjolla uimamaisterin tutkinnon suorittamista. Kallioniemessä niitä uimakurssituksia sen sijaan järjestettiin.

    Äänestä

On teilläkin tarinat.

Toivonlinnan tulos tietenkin vaihtelee. Koulu on pieni, vuosiluokat pieniä. Vaihtelu on oletettavaa. Lisäksi pääsykynnys on suurin piirtein niin alhaalla kuin voi olla. Kaikki otetaan.

Opetussuunnitelma on lukion opetussuunnitelma. Oppikirjat lukion oppikirjoja. Opettajat pääsääntöisesti päteviä, eihän virkoja voi edes antaa epäpätevälle. Useimmat opettajat ihan hyviä, jotkut kohtalaisia ja voi joukkoon sopia joku erinomainenkin.

Tietenkin koulu on adventistien koulu, mutta uskontotuntien määrä ei enää ole, mitä se joskus oli ja niiden sisältökin on toinen. Kyseessä aivan eri instituutio kuin se muutaman vuosikymmenen takainen, jota jotkut tämän palstan valittajista kävivät. Nykyinen Toivoninna on paljon avoimempi myös kaikelle, mikä on yleiskristillistä. Jotkut tykkäävät paikasta, jotkut eivät. Kenenkään ei (toivottavasti) ole siellä pakko olla. Juuri yksi 15 vuotias, joka on käynyt vuoden Toivonlinnaa hehkutti kuinka paikka ja toiminta siellä on aivan mahtava ja kaverit upeita, vaikka lähti kouluun hyvin aralla mielellä ja epäillen. Sellaisiakin löytyi. Koululla on myös uusi rehtori. Aika katsoa, miten uusi luuta lakaisee.

Äänestä

Toivonlnna on kaikinpuolin tylsistyttävä ja lamaannuttava laitos, josta valmistuu, jos valmistuu vain vätyksiä.
Se on koettu ja nähty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bushmanni kirjoitti:

Jälleen julkaistiin uudet tilastot lukioista ja adventtikirkon lukio löytyi sijalta 319, sekä kirjoittaneiden oppilaiden numeroiden keskiarvo oli laskenut -7,1 prosenttia.

Joten koettaako Jumala kertoa adventtikirkolle, että opiskelu on turhaa ja Jumala koettaa saada opin pysymään poissa adventtikirkon ylioppilaiden päistä?

Vai onko tässäkin niin, että Jumalaa ei vain kiinnosta nämä siunaushommelit yhtään, kun hänellä on niin hirveä kiire siellä taivaan temppleissä ynnätä syntejä, niin siinä unohtuu suojella ainoa oikean seurakunnan kirkkoja Balkanilla, sekä siunata oman ainoa lahkon ylioppilaita heidän koitoksissaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu