ENTÄ JOS OLISIKIN KÄYNYT NÄIN?

JOS

Suomen sodassa 1808-1809 venäläiset valloittivat Suomen ja Pohjois-Ruotsin. Raja tehtiin kuitenkin tornionjoelle. Miettikääpäs, jos venäläiset olisivat jatkaneet sotaa, Pohjois-Ruotsi kuuluisi Suomelle! Se on/oli vielä aika suomenkielinen alue.

Mahtavaa Jossittelua vieläkin. :)

3

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vpr

      ... on jo aika rohkea ajatusleikki. Mutta mitäpä jos Viapori ei olisi antautunut taisteluitta? Kuuluisimmeko edelleen Ruotsiin? Venäläiset piirittivät Viaporia ja heillä oli vähemmän miehiä, mutta Cronstedt kuitenkin päätti aselevosta lyhyen tulituksen jälkeen maaliskuussa 1808 ja se johti antautumiseen 3.5.1808. Samalla hän allekirjoitti myös Suomen kohtalon.

      Olet kuitenkin oikeassa. Hamiminan rauhan raja oltaisiin voitu vetää Pohjois-Ruotsiin, sillä venäläisethän marssivat Uumajaan maaliskuussa 1809. Mutta oltaisiinko silloin sopimuksessa puhuttu Suomen alueesta ja olisiko Suomea edes syntynyt?

      • tuomas

        Itseasiassa venäläisillä oli tarkoitus ottaa suomalaisten asuttama Länsipohja. Rauhantekijät sotkivat vahingossa joet keskenään ja rajaksi jäi nykyinen Tornionjoki.


      • Yleisasiantuntija
        tuomas kirjoitti:

        Itseasiassa venäläisillä oli tarkoitus ottaa suomalaisten asuttama Länsipohja. Rauhantekijät sotkivat vahingossa joet keskenään ja rajaksi jäi nykyinen Tornionjoki.

        Ruotsinvallan aikana Suomen ja Ruotsin hallinnollinen raja kulki jossain Kemijoen ja Tornionjoen välillä (Simonjoella?). Venäjän valloitus siirsi rajan sentään Tornionjoelle. Kiitos siitäkin vähästä, Aleksanteri I!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      837
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe