kummat pitää paremmin nastarenkaat vai kitkat asun pääkaupunkiseudulla antakaa kokemuksia ostan ens viikolla uudet renkaat auto on ford fiesta kaksi ovinen.
nastat vai kitkat
jaana
141546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tottakai nastat pitää paremmin. Muiden syiden takia itse valitsin ja valitsen jatkossakin kuitenkin kitkat. Varsinkin pääkaupunkiseudulla kun pahoja kelejä on niin vähän!
Kitkat.Nokian Q renkaat.
Meillä on kaksi autoa joista toisella ajan minä ja toisella vaimoni. Jo vuonna -97 oli meillä ekat kitkat alla. Hieman epäröin silloin kitkoja koska vaimoni ajaa paljon töidensä vuoksi. Ostettiin kuitenkin ja ensimmäisen talven jälkeen vaimonikin sanoi ettei koskaan enää nastoja meidän autoihin. Asumme perämeren rannikolla ja täällä on usein aika vaikeat olosuhteet.Ainoa keli jolloin on syytä olla varovainen kitkojen kanssa on sellainen peilijää tuossa nollan tuntumassa vaikka kai sitä on varovainen silloin jo nastojenkin kanssa. Teiden suolaus pitäisi vaan lailla kieltää niin tuo vaarallinen sohjoisuus saataisiin poistettua tiestöltä, nykyään kun ei enää aurata teitä laisinkaan. Tuonkin hintaluokan auto mihin olet renkaita hankkimassa niin kaipaa allensa ehdottomasti kitkat, ei ole sitä ainaista "vollotusta" kun autollasi lähdet ajelemaan. Ovat täysin äänettömät nuo kitkat. Käy ensin kokeilemassa liikkeen koeajoautolla jossa on kitkat niin saat vähän tuntumaa renkaisiin. Jos ostat kitkat niin laitappa merkille miten ajat alussa paljon varovaisemmin kun ei sitä ropinaa ja ujellusta kuulu autosi alta, pidät pidempää turvaväliäkin edellä ajavaan.. Kaikki tuo lisää turvallisuuttasi. Saat sinä ostaa nastallisetkin renkaat, päätös on loppujen lopuksi kuitenkin sinun omasi. Kysyit mielipidettä ja tässä oli yksi sellainen.
ei muuta kuin nokialaista alle, ostin emännän maksalaatikkoon semmoiset ja toimii hienosti, eikä
tarvitse keväällä hosua renkaanvaihtojen kanssa niillä kun saa ajaa kesälläkin( kuluvat kesällä tosin nopeasti)
Tänne pohjoisemmaksi ehdottomasti nastat...
Kitkarenkaat alle vaan. Jos budjettia löytyy niin kannattaa harkita hyvänä vaihtoehtona Nokian Q2:a eli nastallisia kitkarenkaita. Itse ostin syksyllä sellaiset ja olen todennut ne hyviksi, mutta meillä täällä Keski-Suomessa on hieman erilaiset ajokelit verrattuna sinne pääkaupunkiseudulle, mutta kannattaa harkita... :-)
Nastallisia kitkarenkaita ei ole olemassakaan, uskottelivatpa mainosmiehet sinulle mitä hyvänsä.
Talvirenkas, jossa on nastoja, on NASTARENGAS, sen sijaan kitkarenkaassa ei ole nastoja laisinkaan.
Olet aivan oikeassa. Kyllähän ne silloin ovat nastarenkaat, mutta ominaisuuksiltaan ne toimivat kuten "nastalliset kitkarenkaat". Lumella pito on MELKEIN samanlainen kuin kitkarenkaalla ja jäällä MELKEIN samanlainen kuin nastarenkaalla. Nokian Q2:sen kumiseos on kyllä MELKEIN samanlaista kuin Nokian Q1:ssä siihen on vain tehty paikat nastojen "istuttamiselle". Se miksi Nokian Q2:lla ei saada yhtä hyvää pitoa lumella johtuu siitä että kumiseoksesta on tehty hieman kovempaa, jotta nastat pysyisivät niissä. Sinun "Autoilevan" mieliksi kutsutaan niitä Nokian Q2:a nyt sitten nastarenkaiksi. No niin oletkos nyt tyytyväinen... :-)
Totta helvetissä olen tyytyväinen, nastarengas on nastarengas, ja kitka on kitka. Mitä helvetin epäselvää siinä nyt on ?? Eihän Ladakaan ole melkein Mersu tai päinvastoin. Terminologia tulee tuntea, jos meinaa keskustella asioista.
Nastat pitävät parhaiten.
Ei muita perusteluja.
Itselläni on käytössä Nokian Q kitkarenkaat ja en kyllä enää koskaan hanki nastarenkaita, ainakin minulla ovat pelanneet todella hyvin.
Neuvoja voin tietenkin antaa ja on myös seikkoja, jotka saattavat suosia nastarenkaita.Ensimmäinen asia on, että onko autossasi ABS-jarrujärjestemä, jos ei ole, niin sattaa olla nastavaihtoehto parempi.Toinen seikka on ajotyylisi.Onko tyylisi sellainen, että mieluusti roikut toisen takapuskurissa lähes kiini, ajat esim. liikennevalojen välit mitä rahkeista lähtee ja jätät aina risteyksessä ja liikennevaloissa jarrutuksen viime tippaan, silloin ei kannata ajella kitkoilla,sillä ennen pikää ajat jonkun perään tai sitten toisen kylkeen.Sanalla sanoen kitkat ovat eriomaiset välineet tilanteet hyvin ennakoivan autoilijan käytössä mutta hosuvan alla tulee helposti vahinkoja, mitä kyllä tulee myös nastarenakailla, mutta ne antavat hiukan enemmän anteeksi.Toimivat hyvin kaikilla muilla keleillä paitsi nuo nk. jääkaljamakelit.
Yhdessä testissä jossa testattiin nasta- ja kitkarenkaiden eroja parhaan nasta- ja parhaan kitkarenkaan ero paljaalla jäällä oli 14 metriä nastarenkaan hyväksi jarrutusmatkassa, eli nastat.
Suosittelen kitkarenkaita. Asustelen myös pääkaupunkiseudulla ja kokemusta on molemmista renkaista; itselläni on autossa hyvät (lue:paljon pintaa ja nastoja) nastarenkaat, mutta miesystävällä kitkarenkaat. Aluksi olen äärimmäisen epäluuloinen koko kitkarenkaita kohtaan, mutta kokemuksesta olen todennut ne todella paljon paremmiksi. Autommekin on suht saman painoiset, joten sekään ei vaikuta renkaiden pitoon, varsinki paikaltaan lähdettäessä. Lisäksi kitkarenkaat on niin ihanan hiljaiset!!
Nojooo...
Tuntuu että kitkat vastaan nastat on enemmän tunnetta kuin järkeä - jopa autolehtien sivuilla: paras talvirengasratkaisu niille jotka pelkäävät liukuvansa on ajella bussilla - eipä tule ainekaan itse ajettua kolaria.
Itselläni on kitkat - viimepäivien lämpenemisen kanssa huomasin usein liikennevaloista lähtiessä että sinne ne nastat jäivät sutimaan 'Mopo keuli' - eli käytännössä pitoero on marginaalinen. Sama pysähtyessä - maltti ja harkinta on valttia - paniikki ja huono tilannesilmä kyllä vievät renkailla kuin renkailla ongelmiin. Se suurin ero on siellä ohjauspyörän ja selkänojan välissä. Jos keli on liukas niin annetaan kaasua rauhallisesti - nostetaan kytkin rauhallisesti... ja ennen kaikkea jätetään väliä siihen edellämenevän puskuriin - ja jos pelottaa niin jätetään se auto kotiin ja käydään harjoittelemassa liukkaan kelin harjoitteluradalla sillä omalla autolla niitä tilanteita kaikessa turvassa. Ei liikenne ole leikkiä tai formulakisaa vaan totista arkista totta - väki kauhistelee hullun lehmän tautia ja ottaa X-kertaisen riskin joka päivä liikenteessä !!!
Nastarenkaiden kannattajat panttaavat yleensä syksyllä viimeiseen asti niitä kumeja ja ottavat riskit kesäkumeilla liukkailla, sama juttu keväällä - jotkut ajelevat niillä rap-rap kolmenastaa / kierros kumeilla ajoissa ja riittävän pitkään - ja pito on raju sen takaan. Toki uudemmat rengastyypit ovat parempia - kunhan kaivaa kuvetta ja ostaa ne - muutta kun siellä alla pyörii monella ne säästinpä satasen kaks ja kolme ekosuper-pitääkunpitää-eiainakaantiellä kumit. Ja sitten vaahtoavat siitä että kyllä se nasta on hyvä... joo MUN ETULASISSA se ekonasta pitää varsin hyvin jees....
Minä näen asian seuraavasti: jos ajaa niin on syytä ajaa turvallisilla kumeilla ja tehdä parhaansa että on myös turvallinen liikenteessä. Turvalliset kumit ovat hyvät kitkarenkaat tai hyvät nastarenkaat (jos haluaa urittaa teitä, luoda sitä jokatalvista pölyä ja savea ja vielä metelöidä).
Eli tytöt ja pojat, pistäkää kotimaista alle (tai sitten misukat tai jotkut muut laatukumit)... ihan uudet kumit ja säästäkää vaikka sitten siinä ettette aja aina ja kaikilla keleillä. Minä pidän hiljaisista ja ajo-ominaisuuksiltaan lähes kesärenkaan veroisista kitkarenkaista. Liukas keli on liukas oli sitten mimmoset kumit tahansa ja varovainen pitää aina olla - ei me yksin siellä mellasteta
terveisiä vaan... yks pappa