Mossessa olisi kannattanut käyttää Ladan moottoreita ja vaihteistoa, muuten Mosse Elite oli hyvä auto.
Mosse Elite on parempi auto kuin Lada ( Fiat 124 - johdannaiset
8
336
Vastaukset
- Monsieur Lada
Kuljettajan paikka ja hallintalaitteet oli Mossessa paremmin kohdallaan kuin Fiat-perua olevassa Ladassa.
- Monsieur Lada
Kyllä sosialismissa jotkin asiat olivat yhtä hyvin tai paremminkin kuin kapitalismissa. 1970 - luvun Ladojen lämmityslaitteet olivat parempia kuin monissa, monissa länsiautoissa.
- Tosi eliittiä!
Olikos se Elite ainoa auto, jolla ei pystytty ajamaan loppuun edes Tuulilasin 30 tkm kestotestiä. Mm. vaihteistolla oli tapana tippua tielle!
Mainoksissa tärkein asia oli kylkiäinen, hanskalokeroon laitettu kaviaaripurkki!- 30 tkm:.!1#%++
.
"Mutta eihän mossella koskaan edes ajettu 30 000 kilometriä koko käyttöaikanaan!!!!!!"
. - Mister Lada
30 tkm:.!1#%++ kirjoitti:
.
"Mutta eihän mossella koskaan edes ajettu 30 000 kilometriä koko käyttöaikanaan!!!!!!"
.Mosse Elite oli ihan hyvin suunniteltu auto, mutta työn laatu oli huolimatonta.
- vm 41
Mister Lada kirjoitti:
Mosse Elite oli ihan hyvin suunniteltu auto, mutta työn laatu oli huolimatonta.
Työn laatu ja hinta oli ihan kohdallaan.
Sain v 1970 vaihdettua risan länsiauton tuliterään "Mosseen" oli hyvä kauppa.
Kulki Parhaimmillaan 162 km h. Siinä monen Saab 99 sen "patun" niska alkoi punoittaa moottoritiellä kun pyyhälsin ohitse.
Pientä perusviritystä vain se vaati, että sai sen tottelemaan kapitalistin käskyjä.
Kiihdytyspumpun ulostuloreijän isontaminen lopetti miettimisen koneelta kun kaasun survaisi pohjaan.
Virranjakaja keskipako limppujen holkitus nailonilla auttoi heti kiihdytyksissä, kun ennakko toimi. Samoin vaihteiston vivustojen muuttaminen pallonivelisiksi, auttoi myös kummasti liikkeellelähdöissä.
Ne "eväsreput" joiden päällä istuttiin, kun vaihto Hilman Superin penkkeihin, auttoi se mukavasti matkanteossa. Miceliinin X kun laittoi alle, oli meno jo aika miellyttävää. Paras anti kuitenkin oli se, kun oppi "Iigorilla" kruisaileen, hallitsi muut autot kuin tyhjää vain.
- Mister Lada
Kyllä sosialismissa tuotetut autot 1970-luvulla olivat paljon järkevämpiä kuin esimerkiksi usa-autot uusiutumattomia luonnonvaroja tuhlaavine V 8 - moottoreineen.
- Seppo Sepon Seppo
Kyllä taas satusedät asialla.Vaihdelaatikko tippui testissä.Heh.Kyllä on tullut omistettua monta Rutinoffia Kaikilla oli ajettu yli 100.000 km Essonbaarin kaikkitietävät asiantutijat ovat tietävinään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235933- 602047
- 271519
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2411304- 741155
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️691148Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531127- 511082
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1441077Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle591022