tällaisia tyyppejä hyväkseen täysin rajoituksitta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014052618345031_uu.shtml
Punaisellakin puolella kahjuja riitti mutta heidän touhujaan rajoitettiin senkun perässä pysyttiin. Valkoisilla meni juurikin toisinpäin, antaa palaa, tehkööt likaisen työn.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014052618345031_uu.shtml
Punaisellakin puolella kahjuja riitti mutta heidän touhujaan rajoitettiin senkun perässä pysyttiin. Valkoisilla meni juurikin toisinpäin, antaa palaa, tehkööt likaisen työn.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ovatko sinulle sukua.
"Punaisellakin puolella kahjuja riitti mutta heidän touhujaan rajoitettiin senkun perässä pysyttiin."
Punaisen puolen joukkomurhaajat olivat joko punakaartin johtajia tai rintamaesikuntien asettamien kenttäoikeuksien toimihenkilöitä.
Ei heidän toimiaan mitenkään rajoitettu.
Yliopiston suunnitellulla joukkomurhalla ei ole mitään kytkentää vuoteen 1918.
Korkeintaan sama asenne kuin punikeilla. Ja viattomuuden vakuuttelu kinnijäämisen jälkeen.
-----Punaisen puolen joukkomurhaajat olivat joko punakaartin johtajia tai rintamaesikuntien asettamien kenttäoikeuksien toimihenkilöitä.-----
Jos joku murhaajista punapuolella olikin pomo niin hän oli itse itsensä siihen virkaan asettanut. Ei ollut "valtakirjaa" ylijohdolta. Valkoisilla oli toisin, siellä oli ammattikenraalien luoma organisaatio.
Punaisten rikoksiin oli sikälikin vaikeaa puuttua, koska organisaatio oli se mikä oli ja ne porukat olivat liikkuvia.
-------Yliopiston suunnitellulla joukkomurhalla ei ole mitään kytkentää vuoteen 1918---
Onko joku väittänyt.?Kyse on vain joukkomurhia toteuttamaan tahtovasta ihmislajista, joita lahtariosapuoli hyödynsi, kuten Saaren Jallukin. Hänen pysäyttämiseensä oli aikaa 2 kk ja olisi löytynyt voimaakin ottaa kiinni yksi hullu, vain tahto puuttui. Jallu teki touhujaan koko ajan samassa pihassa ja riihessä, joten ei ollut ongelmaa etteikö oltaisi tiedetty mistä miehen tavoittaisi.
suunnittelijat olivat epäonnistuneita luusereita. Samaa sakkia kuin punikit ja heidän myöhäsyntyiset hengenheimolaisensa, jotka tälläkin palstalla valehtelevat ummet ja lammet.
"Punaisten rikoksiin oli sikälikin vaikeaa puuttua, koska organisaatio oli se mikä oli ja ne porukat olivat liikkuvia."
Hölynpölyä. Oli rintamaesikunnat ja sen yläpuolella ylijohto ja vielä kansanvaltuuskunta.
Olet historiasta yhtä huonosti selvillä, kuin aina muulloinkin. Et pysty edes valehtelemaan jäämättä kiinni joka käänteessä.
Punaisten puolella oli ainakin 15 saarenjallua. Yhdenkään toimiin ei puututtu.
Mutta kun uudella valtiolla ei ollut tilanteen vaatimaa lainsäädäntöä meni
koko kapina ihan hurlumheiksi ja oman käden oikeudeksi sisällissodassa.Tämä
kannattaa muistaa,eikä punnita tapahtumia tänpäiväisin kriteerein.
.....Punaisten puolella oli ainakin 15 saarenjallua.....
Älä suotta mäkätä. Punaisilla ei ollut AINUTTAKAAN vastaavaa 2 kk kestänyt kestoteurastamoa kuten oli Saaren Jallun tilalla.
Mistähän uudella valtiolla löytyi laki perustaa ne kuuluisat kenttäoikeudet eli puhtaat murhaporukat. Jos lakia niihinkään ei ollut niin kyseessä oli silloin laiton murhaaminen ja syylliset olisi pitänyt rankaista.
------Oli rintamaesikunnat ja sen yläpuolella ylijohto ja vielä kansanvaltuuskunta.----
Joo, kyllä komeita nimiä organisaatioille voidaan antaa mutta eri asia miten homma toimii kun joka portaassa häärää amatöörit.
Ja kun kyseessä on paikasta toiseen liikkuva ja lujasti aseistettu porukka niin sen kiinnisaaminen on vaikeampi juttu kuin kotonaan murhia tehtaileva, aseeton, isäntämies.
Ei esim. Kaljusta ja Saaren Jallua voi rinnastaa eikä Kaljunen niin paljon tappanutkaan kuin Saari. Raudun taistelusta kertovassa kirjassa tunnustetaan hänen lähettäneen valkoisia vankejaan sairaalaan. Valkoiset tappoivat KAIKKI haavoittuneet punaiset. Mikään valkolegenda ei kerro heitä hoidetun ainuttakaan valkoisten sairaalaissa. Joten näin huomaamme, että tunnettu Heikki Kaljunen oli moninverroin humaanimpi kuin kymmenet ja sadat valkoiset joukkojen johtajat. Valkopuolella oli kymmenitä tai jopa satoja kaljusia. MOT.