Tarinaa lahden etelä-suomen autotalosta (ford liike)
Ostettiin sieltä kuukaus sitten -97 auto.
huomattiin autossa muutama vika ennen ostamista :
vetonivelen suojakumi oli vuotanut möhnää pihalle , tyhjäkäynti takkuili ja edestä kuului lonksumista.
No tehtiin kaupat sillä ehdolla että viat korjataan heidän piikkiin.
tyhjäkäyntiä on nyt korjattu yhteensä neljä kertaa , eikä vieläkään ole kohdallaan.
( vaihdettu on tyhjäkäynti venttiili , joku ilmanotto zydeemi , tulpat ja tulpan johdot)
vetonivelen suojakumin saivat vaihdettua , mutta sitten alkoivat ongelmat. Kun piti korjata edestä kuuluva kolina , niin korjauksen sijaan olivat laittaneet lapulle ylös viat joita pitää korjata ja ilmoittivat että meidän pitää osallistua kuluihin.
Menin auton myyneen myyjän juttusille , joka totesi että sinne tehdään muka jotain ylimääräistäkin.. ja paskat ..
Aika outoa vaikka ensin on luvattu että viat korjataan ja kaikenlisäksi kauppakirjan sopimuksissa lukee että " mikäli autossa havaitaan virhe viimeistään kuuden kuukauden kuluttua , liikkeen on korjattava vika , ellei liike pysty todistamaan että vika olisi tullut oston jälkeen"
ensimmäinen ja viimeinen auto siitä liikkeestä.
suosittelen lämmöllä muillekin =)
Ostettiin sieltä kuukaus sitten -97 auto.
huomattiin autossa muutama vika ennen ostamista :
vetonivelen suojakumi oli vuotanut möhnää pihalle , tyhjäkäynti takkuili ja edestä kuului lonksumista.
No tehtiin kaupat sillä ehdolla että viat korjataan heidän piikkiin.
tyhjäkäyntiä on nyt korjattu yhteensä neljä kertaa , eikä vieläkään ole kohdallaan.
( vaihdettu on tyhjäkäynti venttiili , joku ilmanotto zydeemi , tulpat ja tulpan johdot)
vetonivelen suojakumin saivat vaihdettua , mutta sitten alkoivat ongelmat. Kun piti korjata edestä kuuluva kolina , niin korjauksen sijaan olivat laittaneet lapulle ylös viat joita pitää korjata ja ilmoittivat että meidän pitää osallistua kuluihin.
Menin auton myyneen myyjän juttusille , joka totesi että sinne tehdään muka jotain ylimääräistäkin.. ja paskat ..
Aika outoa vaikka ensin on luvattu että viat korjataan ja kaikenlisäksi kauppakirjan sopimuksissa lukee että " mikäli autossa havaitaan virhe viimeistään kuuden kuukauden kuluttua , liikkeen on korjattava vika , ellei liike pysty todistamaan että vika olisi tullut oston jälkeen"
ensimmäinen ja viimeinen auto siitä liikkeestä.
suosittelen lämmöllä muillekin =)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos et saa neuvottelemalla asiaa kuntoon,vie juttu kuluttajansuojaan,kai niistä sovituista korjauksista on "mustaa valkoisella"!
Muutenhan luigit väittää ,että näin ei ole sovittu tai ,että olet aiheuttanut sen kolinan itse!
Tässä jälleen yksi syy miksi en ole enään Ford kuski!
onhan niistä mustaa valkosella.. osa sopimuksessa ja osa niiden varauskirjassa...
Ja sen verran voin sanoa että toivottavasti minäkään en ole enää kauaa fordi kuski.. =)
Mä oon aina korjaututtanu ensin heillä ne viat. Kaupat on sovittu alustavasti ja auto "varattu" mulle. Kun tulee korjaamosta niin tarkastan ja hyväksyn tai en. Silloin heillä on inspistä korjata ne huolella koska rahaa ei ole vielä kulkenut.
Nyt menee mun mielestä myös omaan piikkiin jos noin paljon on ollu vikoja ja vielä sen tahdoit ostaa...? Onhan noita foordeja 5 joka liikkeessä... tai jos sait tosi halval ni niinhän siinä käy.
Tosin kannattaa taistella oikeuksien puolesta jos ovat luvanneet hoitaa loppuun asti.
Eipäs tullut tollanen juttu mieleen että ne olis korjannu viat etukäteen..
Myyjä kirjas paperiin vetonivelen suojakumin ja loput käytiin laittamassa korjaamon Varauskirjaan jonne laitettiin myös ylös että menee heidän piikkiin.
Typerä olin kun uskoin että myyjä on rehti mies.
Kantapään kautta tulee näköjään opittua joka asia..
kuvittelin että kun ostan auton liikkeestä niin on paremmat "takuut" kuin yksityisen "kun perävalot hävii näkyvistä" meiningillä..
Tähän mennessä on kaikki aikasemmat autot tullut ostettua yksityiseltä ja ilmeisesti niin teemme jatkossakin.. auto menee myyntiin kunhan on viat korjattu. Vaikka sit pitäis auton olla kunnossa niin sen verran paljon on vitutusta siitä autosta tullut ettei jaksa enää sitä pitää =)
Auto lähti liikkeestä kyllä suht edullisesti , eli takkiin ei ole tulossa ... mut eihän sitäkään ikinä varmaks voi mennä sanomaan..
Ei ole tavat muuttuneet, osti auton, (ei ford) ko. liikeestä jo 1996, lupasivat korjata pienen jarruvian "nopeasti". Antoivat vara-autoksi yhden vanhan paskan, ja kun kolme viikkoa oli kulunut niin aloin kysellä mitä sille omalle autolle kuuluu. Vastaus oli että jotain osia odotellaan Belgian varastosta. Vittu! vaikka maapostissa laittaisivat niin se ei voi kestää niin kauan. Pieni kiukku saikin sitten asiaan vauhtia ja kärry oli alla jo viikon päästä.
Että silleen. Mutta sieltä en enää osta.
Mekin ajeltiin viikko vm -90 mazdalla , jonka he "avuliaasti" antoivat ajoon siksi aikaa..
Eli mihinkäs se myyntimies siitä muuttuis..
Sen verran huonoa palvelua olen kyseisestä liikkeestä saanut että tuskinpa enää siellä autoja käyn tulevaisuudessa katsomassa..
Parempi se on siirtyä takaisin ostamaan autot yksityiseltä , kun ei näihin myyntimiehiin näköjään ole luottamista.
F = fix O = or R = repair D = daily ei vaan mee sinne kun niil on viikonloppu näyttely jo vain hoitaavat autos kuntoon
Mikäli ostohetkellä todetuista vioista ja niiden
korjaamisesta on sovittu kirjallisesta myyjäliikkeen lukuun,kertomanne mukaan kuitenkaan
onnistumatta, on ostajalla oikeus mikäli hän haluaa
pyytää kaupan purkua sekä vahingonkorvausta.
Automyyjät eivät juurikaan tunne autotekniikkaa
eivätkä pysty arvioimaan vikojen korjausten kustannuksia.Tässä tapauksessa on luvattun enemmän
kun myyntikatteessa on varaa.
Autokaupan omistajat yleensä ymmärtävät asioita
myyjät hyvin harvoin.
..olen huomannut, että se on julmetun kallis liike!
Olin myös vuosi takaperin ostamassa sieltä -99 Mondeota. Hintaa pidin hieman liian kovana, joten yritin tinkiä hinnasta 1000 €. Kuulemma aivan mahdotonta, kate ei salli yms. jargonia. Laskivat asiakkaan mieluummin pois kuin edes tekivät vastatarjousta. No, kuukausi myöhemmin lehteä lukiessani huomasin heidän ilmoituksen. Sama Mondeo, josta ei millään voinut tiputtaa tonnia pois, oli nyt sitten siihen pyytämääni hintaan myynnissä. Eli se niistä myyntijargoneista...kusettajia koko sakki!
En edes ole ko. liikkeessä käynyt, joten ei siitä sen enempää, mutta tuo kuvaamasi tarina siitä, ettei kauppoja syntynyt johonkin hintaan ja kuukausi myöhemmin on samaan hintaan auto lehdessä, on normaali. On aivan mahdollista, että auto on juuri tullut liikkeeseen ja he tosiaan uskovat saavansa siitä enemmän. Sitten kuluu kuukausi ja sinunlaisia asiakkaita on käynyt, mutta kaikki ovat pitäneet hintaa selvästi liian kovana--> liike tekee johtopäätöksen, että pyynti on ollut liian kova ja laskee sitä, jotta saa auton myydyksi.
Tämä samahan pätee minkä tahansa tavaran kaupassa; ensin pyydetään jotain ja sitten myöhemmin voidaan joutua laskemaan pyyntiä.
Samasta liikkeestä hankittiin joku aika sitten siskolikalle muutaman vuoden vanha Punto. Hintapyyntö oli kohtuullinen, mutta koeajolla huomasimme, että autossa oli paljon näinkin tuoreelle autolle epänormaaleja vikoja, muutamia mainitakseni; pakoputki juuri puhkeamassa ja irti kiinnityksistään, iskarit totaalisen loppu ja pieni sähkövika. Koeajon jälkeen tein pikaisen laskelman siitä, mitä näiden ja parin muun pikkuvian laitto tulisi minulle itse fiksaten maksamaan, kohtuullisten työpalkkioiden kera. Vähensimme tämän summan auton hinnasta ja teimme tarjouksen. Pikku neuvottelun jälkeen pääsimme sopuun hinnasta ja kauppakirjaankin tehtiin merkinnät havaituista vioista, jotka huomioidaan hinnassa ja jäävät asiakkaan(=minä) laitettavaksi. Kaupat tehtiin, auton fiksasin ja nyt on ajeltu jo jonkin aikaa ilman ongelmia. Uusia, eli yllättäviä vikoja ei ole ilmennyt. Saimme mielestäni erittäin edullisesti hyvin toimivan auton. Pääasia on aina puolin ja toisin pistää kauppakirjaan merkintä kaikista sovituista asioista! Tähän kauppaan olemme olleet siis tyytyväisiä. Mutta jos joku autotekniikkaa tuntematon olisi siitä alkuperäisen pyyntöhinnan maksanut, niin se olisi ollut jo huijaus. Vaan ei se hullu ole, joka pyytää, vaan se joka maksaa...
kuluttajaviraston nettisivuilta voit kysyä ensiapua.sitten tietää miten jatkaa jos on itse oikeassa.