Ja ajoi heidät kurjuuteen.
Nyt työttömät hylkäsi vastaavasti SDP:n.
Emme enää tarvitse kokoomuksen apupuoluetta vaan aivan sama jo äänestää suoraan kokoomusta.
Nyt työttömät hylkäsi vastaavasti SDP:n.
Emme enää tarvitse kokoomuksen apupuoluetta vaan aivan sama jo äänestää suoraan kokoomusta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kokoomushan aikoo laittaa Risikon johdolla kaikki työttömät töihin, aidanseipäiksi, lapioon nojaajiksi, lyhtypylvään pönkiksi jne. Palkan maksua eivät aio kuitenkaan aloittaa ja hyvä niin, koska rahaa ei ole tuhlattavaksi joutavuuksiin.
SDP lienee poliittisen historiamme epäsolidaarisin puolue.
Ja edesvastuuttomin: kommuunivelalla eli valtion ja kuntien velanotolla eläminen ei ole kestävää kehitystä.
Ja se ahneus... ahneus koviin palkkoihin välittämättä siitä vaikka yhteiskunta velkaantuu ja yritykset kaatuvat joko veroihin tai esim. liian kovan kustannusrakenteen seurauksena.
Verotietojen mukaan SDP:n Lauri Ihalainen on hallituksen kovinta liksaa vetävä ministeri.
Ihalaisen yli 20 000 euron kuukausitulot olivat yli 5 000 euroa suuremmat kuin esimerkiksi pääministerillä.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/ihalainen palkka-10924
Demarit ovat hukanneet aatteensa aika päivää. Ne ovat olleet enemän oikealla kuin kokkarit. Tämä "suuri valtiomies" ajoi demarit alas ja se on totuus. Selittäköön Heinäluoma mitä lystää. JOs demarit ei tiedä mitä koko aate tarkoittaa niin puolueen voi lakkauttaa. KOko puolue-eliitti täynnä pelkkiä oman edun tavoittelijoita ja kansasta viis. Kansaa ei kuunnella, ollan vain ITTE,ITTE...ytimessä.
Huippuesimerkki tämä Krista Kiuru, siinä oikein takinkääntäjien äiti.
Setan puheenjohtajasta tuli demaripresidentti ja siitä se alamäki alkoi.
Komppaan täysin mummelia. Sdp samoin vasemmistoliitto ovat myyneet aatteensa aikoja sitten. Muu kuin oma tilipussin suuruus kiinnosta.
SDP on hetkessä Suomen suurin, kun muiden puolueiden kansanedustajat loikkaavat joukolla ainoaan oikeaan puolueeseen. Liitot voivat varmasti tukea loikkauksia.
Eihän SDP ole koskaan ajanut työttömien asiaa vaan isopalkkaisten metalli- ja paperimiesten asiaa.
Mutta kun niitä metalli- ja paperimiehiä on koko ajan vähemmän niin luulisi muidenkin duunareitten asioiden kiinnostavan?
Työttömiä ja tukitoimenpiteissä olevia ja vastaavia alkaa olla jo miljoonan ihmisen verran tässä maassa, se on monta äänestäjää, he taitavat tosin äänestellä persuja nykyään.
SDP:n uusi puheenjohtaja esitti talouden elvytystä ja työllistämistä valtion varoin. Osa valtion omaisuuden myynnistä käytetään talouden elvytykseen ja työllistämiseen.
Kyllä kaikki liikenevät varat täytyy käyttää loputtomaan sote- ja kuntauudistukseen.
SOTE- ja kuntauudistuksista ei saada mitään rahallista hyötyä. Sellainen toiminta ei tuota mitään.
Kyllä suomalaiset ovat tyhmiä. SDP ja Vasemmistoliitto vakuuttavat kansalle ajavansa työntekijöiden etuja, vaikka ne on perustettu ajamaan hyvien veljien etuja. Tyhmä kansa ei ymmärrä kysyä, mihin jäsenmaksurahat ja pakolliset palkkojen sivukulut käytetään? Tyhmä kansa ei ymmärrä jättää jäsenmaksuja maksamatta, vaikka ne ovat toistaiseksi vapaaehtoisia.
Työläisenasilla olevanpuoluetta ei ole liioin ollut eikä taida tulla olemaan, ehkä oli kymmeniä vuosia sitten, tuskin