Rohkaisua Herra Luotsilta

Olisiko Herra Luotsilla käytännön neuvoja kuinka itse läpäiset tutkivan tuomion?
1063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hei-

"Tutkiva tuomio" on minusta hiukan kamala nimitys asialle jolle sopisi kuvaajaksi paremmin vaikka "Taivaallinen oikeudenkäynti."

Kysymyksesi vastaus riippuisi paljon siitä miltä näkökulmalta asiaa katsot, ja miten itse suhteudut kaikkiin arvollisiin vaatimuksiin mitä taivaallinen tuomari Ylipappi itse Hebr 4:14-16, 1:14 mahtaa ajatella ja sanoa ?
> Jumala ikäänkuin asiaa kysyessäni haluaa sanoa että ei muistella eilisiä syntejä ja elellä Ilm 14:12, Hebr 12:14, Ef 2:8-9, Jaak 2:8-13, 1 Joh 5:2-3,4:8, 2:1-6 mukaan nk. täällä itse annan nuo mm jakeet tärkeinä tässä ajassa, Ilm 1:7-8.

Ei tuon kummempia.

Yst. t. Jari Laurila

Äänestä

Vastaampa kysymykseesi, vaikka en kyseinen Luotsi olekaan..

Tutkivan tuomion tai Taivaallisen oikeudenkäynnin läpäisemiseen riittää Kristuksen Jeesuksen kallis syntien sovitusveri, joka vuodatettiin Israelin Golgatan keskimmäisellä ristillä yli kaksituhatta vuotta sitten..

Joka siis uskoo syntinsä sovitetuksi Jeesuksen nimessä ja veressä, se tuomitaan viimeisellä tuomiolla Isä Jumalan kasvojen edessä iankaikkiseen elämään. Tutkivalla tuomiolla ei ole Jeesukseen uskovan elämässä eikä kuolemassa mitää sijaa..

Äänestä
  • Tutkivalla tuomiolla Tuomari on sama kuin Välimies! Silloin käy armo oikeudesta. Jeesus, Tuomari ja Välimies sanoo: "Minun vereni, minun vereni!" Jeesuksen veri pelastaa ne, jotka siihen turvautuvat.

    Meidän kohdalla ei tapahdu oikeusmurhaa, niinkuin Jeesuksen, kun Hänet tuomittiin ristinkuolemaan.

    Äänestä

  • Stefanus: "Joka siis uskoo......"

    Kyse: Ihmisen OMASTA uskosta. Ei OMA USKO pelasta!
    Harhaopit, kultit ja ismit jakavat jo maanpäällä Taivaspaikat ihmisen (joka siis uskoo) uskon perusteella.

    Esim. väärään profeettaan uskovat eivät pelastu vaikka he USKOVAT pelastuvansa.
    Ellen White oli väärä profeetta.

    Äänestä

Monet uskovaisiksi itseään nimittävät asettavat kuitenkin pelastukselle kaikenlaisia muita ehtoja kuin Jeesuksen veri.
On kymmenyksiä, uskominen vuoteen 1844 ja sen kuvitteellisiin tapahtumiin, usko 6000 vuotta vanhaan tellukseen ja elämään siinä, Ellen Whiten kirjojen päivittäinen lukeminen jne.
Ovatko he niitä, jotka vaativat muita uskomaan omiin harhoihinsa, mutta eivät halua itse koskea tikullakaan toisten eteen kylvämäänsä sontaan?

Äänestä

>>>Monet uskovaisiksi itseään nimittävät asettavat kuitenkin pelastukselle kaikenlaisia muita ehtoja kuin Jeesuksen veri.

Äänestä

"...kuten usko iankaikkisen piinan helvettioppiin"

Sekoitit nyt kuule "ilm. 18:4" tuon helvettiopin pelastuskysymykseen.
Eihän kukaan usko pelastuvansa helvettiin uskomalla?

Äänestä
  • Minä uskon että sapatti on pelastuksen sinetti ja profeettamme totuuden valo.
    Minä uskon pelastuvani!

    Äänestä

  • >>>Sekoitit nyt kuule "ilm. 18:4" tuon helvettiopin pelastuskysymykseen.
    Eihän kukaan usko pelastuvansa helvettiin uskomalla?

    Äänestä

  • turha mukistavastaan kirjoitti:

    Minä uskon että sapatti on pelastuksen sinetti ja profeettamme totuuden valo.
    Minä uskon pelastuvani!

    Nimimerkille "turhamukistavaan": Minä uskon, että Jeesuksen ristinkuolema (ei sapatti!) on pelastuksen sinetti ja totuuden valo on Jeesus itse (ei profeettanne Llen White!)

    Minä uskon pelastuvani!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


meille kaikille kirjoitti:

Olisiko Herra Luotsilla käytännön neuvoja kuinka itse läpäiset tutkivan tuomion?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu