ja länsimaisen sivistyksen alkukoti, kuten mm. Sigurd Wettenhovi-Aspa ja Yrjö Grönhagen halusivat osoittaa. IS: "Selittämätön havainto: Suomalaisilla epätavallisen isot päät". Tarkoittaa ylivoimaista aivokapasiteettia!
Suomi sittenkin Ultima Thule?
Pohjolan Hellas
26127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Alueemme oli jään alla, eikä suomalaisia ollut olemassakaan, kun sivistys syntyi Kiinassa, Kaksoisvirran maassa ja Egyptissä sekä muuallakin.
Eipä nyt liioitella, viimeiset jäät jopa käsivarresta olivat sulaneet n. 11000 vuotta sitten. Jäätä oli vain "Ruotsin" ja "Norjan" keskiosan vuoristossa.
Kaksoisvirran maassa ja Egyptissä kulttuurit alkoivat kukoistaa n. 7000 - 6000 vuotta sitten, joten kyllä "Suomen" alueella oli tallustellut jo siinä vaiheessa monta tuhatta vuotta jonkinlaisia metsästäjiä, jotka seurasivat jään reunaa sen sulaessa.
isot päät, joilla loivat maailman ensimmäisen kulttuurin? Hehhehhee.
Miksi täältä löytyi 1100-luvulla vain pienjä kyliä, jotka muodostivat alkeellisia pitäjiä.
Mistään kulttuurista ei tietoakaan.
Suomalais-kalevalainen sivilisaatio on vanhinta eurooppalaista alkuperäisasutusta. Se kattoi koko koillis-eurooppalaisen alueen -. Indoeurooppalaiset ovat myöhempiä tulokkaita. Suomenkieli todistaa että suomalaisia oli tuhansia vuosia ennenkuin muita skandinaviantulokaskansoja edes oli olemassa.
Suomen muinaiskuninkaat ja Homeros-luokan kansalliseepos todistavat luovuudesta joka puuttuu lainasivistyksen varassa keinottelevilta ruotsalaisilta. Toisaalta suomalaiset ovat omaan voimaansa tukeutuvina myös manipuloitavissa.Vuosisatoja suomalaisia hyväksikäytettiin sotimisessa kun ruotsalainen ryösti keski-Euroopan ja Venäjän linnoja ja luostareita.Mutta kaikki saalis jäi Ruotsiin. Kaikki Ruotsin historialliset kirkot ja linnat on täynnä ulkomaista ryöstösaalista mutta mitä saivat suomalaiset - halveksuntaa ja ylenkatsetta. Mutta nöyränä he tyytyivät osaansa.
Ensimmäiset kaupungit Lähi-Idässä syntyivät n. 8000-9000 vuotta sitten.
Jeriko lienee maailman vanhin yhtäjaksoisesti asuttu kaupunki. Toinen ehdokas on Damaskos.
Kaikkein vanhin kaupunki (noin 10 000 vuotta) on ollut Çatalhöyük, mutta se on autioitunut aikoja sitten.
Ei muuta.
Ei muuta.
"Tarkoittaa ylivoimaista aivokapasiteettia! !
Valitettavasti isopäisyydellä ei ole mitään tekemistä älykkyyden kanssa. Tietoja käsittelevän harmaan aivokudoksen määrä riippuu aivojen poimuttuneisuudesta, ei pään koosta.
Avaaja lykkäsi valeen tapansa mukaan.
pienipäisyys on merkki vajaaälyisyydestä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rottaihmiset
-- joko se rotuhygienianlaitos on jo perustettu yliopistoihin, vaikka natsien voittamista vaaleista ei oo ku muutama päivä sitte -- nopiaa porukkaa.
Punikkien kannattaminen on.
valeitasi, onneton punikki.
Onko sulla jotain näyttöä siitä että suomalaisten aivot olisivat sen vähemmän poimuttuneet kuin muillakaan? Ellei, siinä tapauksessa isompi kallo meinaa isompaa aivokapasiteettia. Harvakseltaan näkee esim. ihmistä nerokkaampia apinoita ja niillä on kehoonsa suhteuttaen pienempi pää kuin ihmisillä.
selitys. "Ihmisten aivojen tilavuus ja kapasiteetti ovat jatkuvasti kasvaneet, mikä juuri onkin johtanut ihmisen ylivertaisuuteen muihin eläimiin nähden. Ja tokihan tämän kasvun oletamme jatkuvan tulevaisuudessakin. Aivojen koon kasvaessa kasvaa myös pään koko". Suomalaiset ovat ihmislajin evoluution avant gardea!
"Ellei, siinä tapauksessa isompi kallo meinaa isompaa aivokapasiteettia."
Tietoja käsittelevän harmaan aivokudoksen määrä riippuu aivojen poimuttuneisuudesta, ei pään koosta.
Näin siis aivotutkijat.
aivojen koko eivät korreloi. Kyse on aivojen poimuttuneisuudesta. Pienipäinen voi olla hyvin älykäs ja isopäinen typerä.
Avaaja on typerä, on pään koko mikä tahansa.
Pään koko ja aivojen koko korreloivat, sen sijaan pään koko ja älykkyys eivät korreloi.
Eipä tule heti mieleen ketään pienipäistä älykköä.
Monilla eläimillä kuten vaikkapa norsu ja valat on isommat aivot kuin ihmisillä mutta tuskin ovat älykkäämpiä.
Tietojeni mukaan Se Avaran ja EmakkoPojan kapillaariseen ilmiöön perustunut kusipaskaliemi on sakkautunut heidän kallossaan. Se tipahtelee pieninä evakkoalkioina pitkin latua. ja sen reunoja. Kokonainen evakkoreki on täynnä niitä Seurasaaressa, Mustasaaressa ja Korkeasaaressa.
Valvira varoittaa niiden bakteeripitoisuudesta ja arvaamattomasta karjalaisbasillista
Kyllä kyseinen ukko oli joissain asioissa ihan kuutamolla. Mutta innokas lahtareiden kiihottaja 1918 ja todellinen Suur-Suomi fanaatikko!
Jos Saksa olisi voittanut sodan, niin tässä olisi ollut todellinen Suomi-natsi nro 1.
"Wettenhovi-Aspan villit teoriat eivät saaneet erityisen myönteistä vastakaikua edes aikalaisiltaan. Fyrqvist mainitsee, että muun muassa taidemaalari Albert Edelfelt piti tätä ”jokseenkin hulluna” jo vuonna 1893. Tämä reagoi saamiinsa arvosteluihin tai teoriansa vastustamiseen useampaan otteeseen moittimalla vastustajiaan juutalaisiksi."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005148383.html
Sanojen alkuperää Wettenhovi-Aspan mukaan:
boat (vene englanniksi) - puut
muumio - muu mies
kulttuuri - cultura - kultaura
seepra - seurahepo
pyramidit - pyhät raamit
Lähteet: Fyrqvist, Minna-Maria: Teosofien Suur-Suomi (Teos 2016)Häkkinen, Perttu & Vesa Iitti: Valonkantajat (Like 2015)
Erikoinen elämänkertakirja:
Halen, Harry, Tukkinen Tauno: Elämän ja kuoleman kello : Sigurd Wettenhovi-Aspan elämä ja teot, Otava 1984
Ruotsalaiset rotututkijat saivat kallonmittauksillaan selville, että suomalaiset ovat lyhytkalloisia mongoleja.
'pitkä' ja 'lyhytkalloisuus' ovat täysin mielivaltaisia käsitteitä. Ihmispopulaatioiden kallon mittasuhteet muuttuvat mentäessä idästä länteen. Huipussaan pitkäkalloisuus on Brittein saarilla. Lyhytkalloisuus mongoleilla. Tällä ei ole mitään tekemistä älykkyyden tms. Kanssa. Suomalaisten kalloindeksi on hieman 'lyhytkalloisempi' kuin ruotsalaisilla keskimäärin. Niin on myös mm. Balteilla.
Hämäläisillä, skoteilla ja islantilaisilla on suurimmat päät, ainakin 1930-luvun mittausten mukaan.
Entä ne ensimmäiset korkeakulttuurit?
Tälläisiä pystyi syntymään vain alueille jossa maanviljelys oli suotuisaa, isojen jokien varrelle jotka lannoittivat maata säännöllisesti. Samoin oli hyvä jos oli pehmeitä kivimateriaamia työstettäväksi mm. Kalkkikiveä. Suomessa ei täyttynyt mikään näistä ehdoista. Suomi on kylmä pohjoinen maa joka todellisuudessa elättää vain pienen joukon ihmisiä.
Laske ja hämmästy Ruotsin intoa rotututkimukseen. Montako ruotsalaista löydät tuolta?
Modernin rasismin synty
Modernin rasismin kukoistuskausi
Suomalainen rotututkimus
http://www.lyseo.edu.ouka.fi/suvaitsevaisuus/sisallys.htm
Miksi juuri Ruotsissa?
Herrakansaa
17.11.2010 15:11
Missä muualla? Herrakansa ei ole mikään saksalainen idea.
Yleisessä rotuteoreettisessa ajattelussaan Gobineau sijoitti suomalaiset keltaiseen rotuun, johon kuuluivat myös tataarit ja mongolit.
Keltaisessa rodussa yhdistyivät Gobineaun mukaan puhdas käytännöllinen hyötyajattelu ja taipumus keskinkertaisuuteen. Keltaisen rodun edustajat muodostivat hänen mukaansa kansanjoukon ja pikkuporvarisäädyn, jonka jokainen hallitsija haluaisi yhteiskuntansa perustaksi. Mutta hänen mukaansa keltaisen rodun edustajat eivät ole kykeneviä luomaan sivistystä ja kulttuuria. Suomalaisten luokittelu keltaiseen rotuun perustui göttingeniläisen lääketieteen professorin Johann Friedrich Blumenbachin rotuluokitteluun vuodelta 1776.
Miksi juuri Ruotsissa?
Tietenkin. Missä muualla? Herrakansa ei ole mikään saksalainen idea. Pohjolassa on aina elänyt herrakansa ylitse muiden. Ruotsalaisessa nationalismissa on aina ollut viesti: Me olemme geneettisistä syistä parempia kuin muut. Ruotsalaiset olivat mielestään natsien
"Pohjoisen Ajatuksen" vaalea, hevosnaamainen sankarikansa. Se orjarodun rooli, minkä saksalaiset varasivat juutalaisille ja slaaveille tarjottiin täällä pohjoisemmassa mm. suomalaisille.
Jo 1800-luvun puolimaissa toimittaja Aug. Sohlman latasi perusteesit. "Mikään Euroopan kansaperheen jäsenistä ole näytellyt mitättömämpää osaa kuin suomalainen", joka on "hidas ja alistuva". Suomalaiset kuuluvat "tsuudilaisen kansanheimoon, jolta puuttuu sivistykseen tarvittava lahjakkuus". Suomi on "ruotsalaisen kulttuurin luomus". Edes Kalevala ei ole suomalaista kansallisomaisuutta. Se on kerätty "Suomen ulkopuolelta, eikä korjattunakaan yllä skandinaavisten jumalaistarustojen ylevyyteen". Näitä ajatuksia levittivät edelleen mm professori Munch ja Carl Säve. Suomessa niiden esitaistelijaksi tuli Freudenthal.
Turaani tule venäjän sanasta DURAK ja se tarkoittaa yksinkertaista, typerää ja tyhmää. Ruotsalaiset roturasistit (mm. Freudenthal RKP:n perustaja) nimitti suomalaisia pyöreäpäisiksi Turaaneiksi, jotka olivat tsuudilaista alkuperää.
Tsuudilaiset tarkoittaa oikeasti Vepsäläisiä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tšuudit
Tsuudi ja tsuudilainen tarkoittaa Vepsän sukuisia kansoja. Peipsin - Laatokan alue näyttää olleen ns. tsuudilaisen kieliryhmän asuinseutuja.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vepsän_kieli