Suvivirsi vielä "pakkopullana" lopuksi heitettiin, selkeästi reksin painottaessa että kaksi ekaa säkeistöä.
Viiden vuoden pästä sitä ei enää lauleta asiayhteyksissä johon se ei kuulu, kuten esimerkiksi koulun kevätjuhlissa.
Aivan samalla tavalla kuin suomalaiset elivät maalattiaisissa asumuksissa yhdessä karjansa kanssa 1500-luvulla brittien jo siemaillessa ohuita siivuja pale alea pubissa politiikkaa puhuen, sivistys saapuu tännekin.
Toki se vaatii muutamat konttaamiset, niin suvivirsien laulamiset kuin persujen äänestämisetkin mutta suunta on ainoa mahdollinen - ylöspäin.
Olkoonkin että briteissä homma sakkasi viime vuosituhannella.
Ne näkee ketkä elää.
Matkalla kohti sivistystä - näin ala-asteella tänään
10
164
Vastaukset
- Huhahahheijaaa
Koululaisten vanhemmat voivat lapsineen käydä itse vapaasti kirkoissansa laulamassa... Jostain syystä vain 1,8 % käy viikossa.
- että näin
Tämän maan kansankirkossa käy sunnuntaijumalanpalveluksessa keskimäärin 1,2% tästä kansasta.
Kun osa istuu kirkossa lähes joka sunnuntai, niin suurin osa kansaa ei käy jumalanpalveluksessa käytännössä koskaan.
- Nasse.
Vajakkien märä on vakio, kuten sööseltrömi osoittaa, mutta taikauksot tulevat ja menevät, kuolevat aikaan,
Niin on käymässä kamelikuskien väkivaltauskonnolle, krisselismille. Erityisesti nyt kun Jeesuksen sijainen maan päällä, Paavi, ystävälisesti kielsi pikkulasten kanssa hässimisen. - Nasse.
Kuinka moi konttaa (henkisesti) huomenna....?
- suuri yllätys
Jaa, nasse on valmistunut tarkkikselta.
- suvivirsi pois
Ei ollut lapsen koulussakaan kuin juuri se kaksi säikeistöä suvivirttä. En laulanut eikä laulanut lapsikaan. Ihan hyvin olisi juhla mennyt ilman veisaamista. Ei noussut kukaan vastahankaan vaikka näin vähän uskontoa tuotiin kevätjuhlassa esiin, joten kiinnostus uskontoon loppuu tasan suvivirteen ja kohta ei siihenkään.
- hyvä näin
Eipä ole lapseni koulussa ainakaan neljään vuoteen suvivirttä veisattu. Sattuu olemaan tavallista älykkäämpi rehtori.
- tunnustaa
hyvä näin kirjoitti:
Eipä ole lapseni koulussa ainakaan neljään vuoteen suvivirttä veisattu. Sattuu olemaan tavallista älykkäämpi rehtori.
Näin on hyvä. Kehitys kehittyy ja päätösjuhlaan jatkossa arvonsa mukaista sisältöä joka on lapsia varten. Vanhemmista pieni osa kaipaa tuttua virttä, mutta juhlahan on oppilaiden, eikö?
- Frans II
Olin pienehkössä lukiossa lapsenlapseni lakkiaisjuhlassa ja eikö vain pitäjän kirkkoherra oli tullut muka paremmallekin asialle, oikein puhetta pitämään. Kunnanjohtajakin oli paikalla mutta istui vaiti vaikka hänellä olisi ollut asiaa ja aihetta pitää puhetta, edustihan hän maksavaa osapuolta eli yhteiskuntaa. Ja päälle veisattiin suvivirttä. Näin meillä noudatetaan ohjeita.
- näin minusta
Kirkon edustajat ovat kuin härski myyntimies joka tulee ovesta sisään pyytämättä ja istuu aina muiden kattamaan pöytään. Palikoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 25517806
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?462054- 1921507
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1351416- 281209
- 122968
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81794Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82756- 75678