Kovin nauratti - ja miksei olisi - miestä rahasalkun käteensä saatuaan, mutta mutta...
Kyä Rinteenkin hymy vielä hyytyy?
Mies mansesta
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jutasta ei huonompi..
Hymy vai? SDP jämähti nousuun niinku Vinnairi ikkään! Peukutetaanko kaikki?
Kyyllä yks jäykkä niskanen miäs ain naisministerin voittaa.Jämäkkyyttä o ny valtiontalouren hoiros.Sitä vain Rinne ei o huomannu et siel salkussa ei rahaa yhtään,vain olemattomat Reikan vakuuret.Mut peukutetaan Rinnettä jos vaikka Ruottin ruunuja Kalle lainais.
Kaverilla on karismaa kun heinäseipäällä joten tuskin kovin kummoista muutosta kannatukseen (ainakaan parempaan suuntaan) on odotettavissa.
Nyt kun saataisiin se hevonen Kokoomuksen johtoon niin alkaisi ihmiset tajuamaan että minkälainen ideologia silläkin sankarilla ja puolueella oikeasti on.
Sitten onkin jäljellä vaikein osuus, eli miten saadaa kepuleiden kannattajat tajuamaan minkälaista takinkääntöpolitiikkaa kyseinen puolue harrastaa vaalikaudesta toiseen
Eka kertaa kun nyt näin Rinteen kuvan tuli mieleen ns. hlökoht.ongelma.
Toivottavasti oon väärässä tai muuten ollaan hukassa,,,
Valitettavasi Kataisen sinipuna-hallituksessa kokoomus on vienyt Urpilaisen johtamaa sos.dem. puoluetta kuin "pässiä sarvista" haluamaansa suuntaan ja niin kokoomuksen intressiryhmät voivat hyvin ja rikastuvat myös laman aikana.
Edellisen laman aikana sijoittajat viettivät osinkokarnevaaleja kun saivat yrityksiltä ennätyssuuret osingot.
Nykyisen laman aikana yhteisöveroa on alennettu EU-maiden matalimmaksi, joten osinkojen jakovaraa on.
Arvonlisäveroa ja valmisteveroja on sen sijaan nostettu jatkuvasti, joten leipäjonot kasvavat kun pieni- ja keskituloisten tulot menevät veroihin suurien asuntomenojen ohella.
Tulottomien luokka kasvaa , kun suomalaiset jakautuvat tosirikkaisiin ja rutiköyhiin. Kokoomusjohtoinen politiikka on merkinnyt eriarvoisuuden voimakasta kasvua. Syrjäytyneiden suuri joukko näkyy kirkon köyhäinavun ja leipäjonojen kasvuna.
Rinne ei ole - aivan oikein - eläkkeiden ja lapsilisien leikkauksen kannalla kuten kokoomus ja Rintee edeltäjä oli kehysriihessä. Vasemmistoliitto vastusti lapsilisien ja eläkkeiden leikkauksia, mutta jäi hallituksessa vähemmistöön, joten vasemmistoliitto erosi hallituksesta.
Päähallituspuolueiden ministereiden (Katainen ja Urpilainen) leikkauslista on otettava uudelleen tarkasteluun, kun sekä Katainen ja Urpilainen eivät ole enää hallitusvastuussa.
Suomessa köyhyys ja syrjytyminen periytyy samoin kuin rikkaiden omistajasukujen omaisuudet (verottomina - varallisuusveroa ei peritä). Verotuksen oikeudenmukaisuus on Rinteen ensiarvoisen tärkeä tehtävä. Verot on kerättävä veronmaksukyvyn mukaan, ei siis pieni- ja keskituloisilta palkansaajilta ja eläkeläisiltä. Veroaukot ja veroparatiisit on tutkittava ja tukittava. Verovilpeistä on rangaistava tuntuvasti, jotta se ei kannata. Harmaa verotus on saatava (kokoomuksesta ja rkp:sta huolimatta) poistettua.
Siinäpä tarvitaan Rinnettä ja lakiopintojaan.