Onko tällaista tullut vastaan? Tilitoimisto teki näppäilyvirheen ilmoittaessaan tietoja verottajalle, verottaja lähetti selvityspyynnön ja ilmoitin tästä tilitoimistolle. Tilitoimisto katsoi asiaa ja myönsi näppäilyvirheen mutta lopulta kehoitti kuitenkin tekemään kuten verottaja oli kirjeessä sanonut. Nyt sitten laskussa on selvityspyyntöjä samalta kuukaudelta kun tuota asiaa setvittiin. Mitään muuta tuo selvitys ei voine olla koska kyseinen kuukausi oli hiljainen ja kaikki laskut toimitettiin kyllä.
Kyselin asiasta sähköpostitse mutta yleensä niin nopeasti vastaava toimisto on nyt koko päivän ollut hiljaa, joutunee soittamaan myöhemmin mikäli vastausta ei kuulu.
Kyselin asiasta sähköpostitse mutta yleensä niin nopeasti vastaava toimisto on nyt koko päivän ollut hiljaa, joutunee soittamaan myöhemmin mikäli vastausta ei kuulu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ärähdin kanssa siitä kun kirjanpitäjä oli kirjannut asioita värin ja hänen esimies korjasi nuita mokia useamman tunnin.
Oikaisi kyllä kun otin asiaksi ja kyseenalaistin että nuo tunnit kuulusivat minun maksettavaksi.
Mutta mitäs tuossa tilanteessa voi tehdä jo tilitoimisto vaan sitkeästi meinaa että minun on maksettava?
Tilitoimiston vaihto.
Jos mokaa ja yrittää laskuttaa korjauksesta, niin ei ole vastuuntuntoinen toimistaan.
Vielä, jos välttelee asiakastaan virheensä jälkeen, niin sopimus irti ja uusi tilitoimisto remmiin.
Jos tilitoimiston toiminta alkaa kiukuttuttaa, niin voit ihan hyvin pyytää muilta tilitoimistoilta tarjouksia.....
ja kannattaa vaihtaa sellaiseen jossa on kiinteä kuukausveloitus johon kuuluu kaikki... kaikki kuukaus ilmoitukset (alv, vero...) sekä vuosiilmoitukset (tase, tilinpäätös, veroilmoitukset.....yms...)
palkanlaskennasta voivat veloittaa erikseen, kun ei yrittäjä maksa aina itelle palkkaa....mutta tossa se tilitoimisto korjailee omat moat jos möhliii.....
Tietty tämä kuukausveloitus voi tulla kalliimmaksi, mutta itelle tämä on ainakin selkee juttu...
Eipä taida mikään tilitoimisto tehdä hommia kk-veloituksella, jos ei nyt ole niin pienestä yrityksestä, että hommat mahtuu minimiveloitukseen.
Oma tilitoimistoni aikoinaan teki myös virheen alvien ilmoituksessa, mutta korjasi virheen, sekä hyvitti verottajan sanktiot.
Voi tietysti olla että tuo joka asioitani tuossa paikassa setvii on ottanut pidennyttyä vapaata kun pyhäpävä tms. mutta täytyy kuitenkin kokeilla soitella perjantaina jos ei vastaa, normaalisti sähköposteihin on tosiaan tullut nopeasti vastaus, työajan ulkopuolellakin.
>>että tuo joka asioitani tuossa paikassa setvii on ottanut pidennyttyä vapaata kun pyhäpävä tms. mutta täytyy kuitenkin kokeilla soitella perjantaina >>
Ihan suotta sä siinä ilmeisesti tosiaan hötkyilet. Soita ja kerro puhelimessa asiasi, niin tilitoimistojen kanssa ennenkin asiat on selvitelty.
Jos ei meinaa alkaa selvitä, niin varaa itsellesi aikaa ottaa asiaksesi vaihtaa toiseen tilitoimistoon. Aika pölvästi toimistosi olisi, jos näinä aikoina olisi muka varaa menettäää oma asiakas, itse tehdyn selvän virheen vuoksi