Vasemmistoliitosta...

poksi

Vasemmistoliitto vastustaa keinottelua, hyvä, mutta tarkastelkaamme asiaa tarkemmin. Mitä keinottelu on? Keinottelua on esim. päiväkauppa osakkeilla. Kun keinottelija ostaa osakkeita, niin hän työllistää välittäjää, joka työllistää siivoojia, lounasravintolan työntekijöitä, autokauppiaita, polttoainekauppiaita jne... Sama tapahtuu myös kun keinottelija myy osakkeita.
Keinottelulla on siis työllistävä vaikutus, ihmiset saavat töitä ja maksavat veroa!
Vuoden lopussa keinottelija maksaa veroa voitoistaan ja valtio saa verotuloja. Päiväkauppa on lievää plus-summapeliä, kun jakaa vuosituloksen 365:llä ja kertoo p/e-luvulla niin saadaan potti, josta spekuloijat kilpailevat. Käytännössä päiväkauppa on nollasummapeliä, joka työllistää paljon ihmisiä ja josta valtio saa veroja! Osa pelureista voittaa, osa häviää. Iki-holdarit istuvat ikuisesti pottiensa päällä maksamatta koskaan veroa, koska verovelka realisoituu vain myydessä. Lisäksi keinottelijat lisäävät osakkeiden likviditeettiä, tosin vain jo ennestään likvidien osakkeiden kohdalla ja alentavat kaupankäyntikustannuksia. Keinottele on siis hyödyllistä!

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poksi

      Lisätietoa:
      Ei pörssi rikastuta yhtään summana. Jos pörssi rikastuttaisi, niin yhteiskunta voisi perustaa pörssejä ja alkaa keinottelemaan, niin kenenkään ei tarvitsisi käydä töissä. Jos joku haluaa vaikkapa myydä 1000 kpl Metsoa, niin hinta on heti selvillä ja aika oikea, koska markkinat ovat olemassaolevan tiedon mukaan ajateltuna aika oikeassa hinnan suhteen. Lisäksi kauppa käy tosi kätevästi n. 10-30 sekuntia vie kauppa toteuttaa. Jos osakkeita alkaisi myydä esim hesarin myydään osakkeita palstalla, niin ei voisi tietää oikeaa hintaa ja kaupankäynti olisi hankalaa. Lisäksi hajauttaminen on helpompaa.

    • 77777777rrr333333333
    • Mopsit

      Poksi, etkö ymmärrä naurettavuuttasi kun itse asetat kysymyksen ja vastaat siihen ?
      En tunne Vasemmistoliiton ideologiaa, mutta voin kuvitella että mitä he tarkoittavat keinottelulla. Jos olisin haittapuolien esittäjä niin esimerkkinä käyttäisin seuraavaa:

      Keinottelua on esim. kaupankäynti kiinteistöillä. Kun keinottelija ostaa ja myy rajallista hyödykettä kiinteistöä hän aiheuttaa markkinoilla tarjonnan ja kysynnän epätasapainon, jolloin kohteen arvo nousee tarpeettomasti. Kolmen kaupan jälkeen kun jokainen haluaa vain 10% voittoa, on alunperin 200 teuron kiinteistö noussut arvoon 266 tuhatta. Kiinteistön todellinen käyttöarvo ei ole noussut, mutta nyt nuoripari ostaakin asuntonsa 66 tuhatta kalliimmalla, jonka lisäsumman säästääkseen tulee heidän tehdä tavallista palkkatyötä arviolta 66 kuukautta eli yli 5 vuotta.
      Voidaan toki sanoa että keinottelijat lisäävät kiinteistöjen likviditeettiä, mutta samoin kuin osakkeissa myös kiinteistöt palaavat lopulta oikeaan ja todelliseen käyttöarvoonsa. Lopulta keinottelusta eli todellisen arvon keinotekoisesta manipulaatiosta kysynnän avulla ei ole mitään hyötyä, mutta sen haittavaikutukset ovat pysyviä.
      Eli suositukseni sinulle on että jatka opiskeluasi, hanki laajempi maailmankuva ja kenties kehityt siten että saat aikaiseksi realistisen kirjallisen talouskuvauksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2078
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      392
      1696
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe