Onko kenelläkään kokemusta Meganen 1,9 (vm.96-98) diisselistä tai 206 Pösön 1,9 XRDstä (vm.2000->)? Kestäviä? millaisia vikoja löytyy? monessako sadassatuhannessa alkaa kilometrit tuntumaan??
Onx tietoo??
Meide
2250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos noista kahdesta valita pitäs niin ota pösö. Se ainakin melkosen varma peli ja halvemmat osat kun et vaan hae niitä pösö kaupasta. Veho myy samaa tavaraa puoleen hintaan ja allekkin. Renun osat kans ollu melko arvokkaita. renun kestosta en tiedä, mutta pösöstä sitikka versiona tietoo. Pösö 306 tekniikaltaan ja pohjalevyltään sama kun sitikan Xsara. Osatkin samassa paketissa, mutta hinnat merkkiliikkeillä ihan eritasoa. Esim 306 1.8 bensakoneen jakohihnapaketin kiristinpyörineen saa Veholta 60% halvemmalla kun Automaasta. Eikä muuten myyny tarvikekauppakaan halvemmalla. Oli 6€ kalliimpi.
Kyllä Rellukin osaa dieseleitä tehdä, mutta PSA (Peugeot-Citroen) tekee varmasti tälläkin hetkellä markkinoiden parhaimmat koneet. Tuo 1.9D:hän on suht vanha, eli tieto-taitoa siitä varmasti löytyy. Itsekin sitä aikanaan mietin työsuhdeautoksi, mutta valitsin 206:sen 1.6 moottorilla, koska olisin joutunut maksamaan isomman vapaa-autoedun ja kilometrejä ei loppujenlopuksi tullutkaan niin paljoa. Yhdellä työtuttavallani on tuo kone Pösössään, ihan tyytyväinen on ollut. Alle 6l/100km muistelisin hänen sanoneen kulutuksia. HDi koneeseen kyllä kohta vaihtamassa.. Tehoahan ei siinä ole liikaa. Pitkille matkoille varmasti oiva kumppani. Mistä vaan löytää enää vähänajettuna, kun tuo uusi HDi taitaa olla halvin myynnissä 206:seen. Enemmän tietoa saat kun menet semmoiselle palstalle kuin http://netti.nic.fi/~slaaksoh/ nimittäin tuon palstan ylläpitäjä ajeli tuorra XRD:llä pitkään. Varmasti kokemusta löytyy jos jonkinmoista.