Alehandro Stupido ja NATO

Kokoomuksen puheenjohtaja kisassa TV1llä Stupido sanoi että Kokuumuksen seuraavalla
kaudella Kokoomuksen tulee näyttää poliittista johtajuutta ja viedä Suomi NATOon.

Vapaavuori ja se Nainen olivat hiukan varovaisempia, sanoen että Kokoomuksen
tulisi saada silloin yli 50% kannatus.

Stupido on ottamassa jo tuota Kataisen "valtiomies" otetta, ja aivan vakavalla naamalla esittää että hänen tulee tehdä päätöksiä johtajuuden vuoksi kuuntelematta Kansan tahtoa. Minä hölmö luulin joskus että poliitikkojen tehtävänä on edustaa meitä kansalaisia siinä suhteessa kun heitä on äänestetty. Luulin että se on demokratian perus periaate, mutta kaiketi tipuin noina ulkomaan vuosina suomalaisen politiikan kelkasta.

Mistä näitä "besserwissereitä" on suomeen syntynyt 2000 luvulla ? Ennen ainakin teeskennneltiin että edustetaan Kansalaisten tahtoa, ei omia mielipiteitä. Eikä johtajuusteatterin nimikkeellä oteta kantaa suomen turvallisuuspolitiikan päätöksiin, vaan jätetään se hiukan syvemmän harkinnan varaan.
1362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jos Suomen johtavat turvallisuusasiantuntijat ja upseeristostakin valtaosa kannattaa Nato-jäsenyyttä, niin kyllä silloin on syytä näyttää johtajuutta ja pyrkiä viemään Suomi Natoon.

Äänestä
  • johtavat turvallisuusasiantuntijat ja upseeristo? Ne eivät ratkaisuja tee tässä maassa. Tottakai esim upseeristo haluaa natoon, sehän tietäisi lisää rahaa puolustusvoimille ja leveämpää ja pitempää leipää upseereille. Sama koskee todennäköisesti myös ns "turvalisuusasiantuntijoita".
    Ei heitä kiinnosta Suomen asia, vaan kyseessä on oma napa.

    Ilman kansanäänestystä Suomea ei natoon liitetä.

    Äänestä

Onko unohtunut, se herrojen pään lyönti Karjalan mäntyihin ja Suur Suomen teko jo? Että silleen.

Äänestä
  • Ei ole unohtunut, että oltiin toisessa maailmansodassa YKSIN venäläisiä vastaan. Siksi juurikin pitää mennä Naton suojiin, ettei tule uutta sotaa kun Venäjä ei sen jälkeen enää uskalla tänne hyökätä.

    Äänestä

  • asdsasadasdads kirjoitti:

    Ei ole unohtunut, että oltiin toisessa maailmansodassa YKSIN venäläisiä vastaan. Siksi juurikin pitää mennä Naton suojiin, ettei tule uutta sotaa kun Venäjä ei sen jälkeen enää uskalla tänne hyökätä.

    Suomi oli yhdessä saksan kanssa tekemässä suursuomea
    joka sitten kutistui entisestään.

    Nyt Suomi on Saksan käskyläisenä,eikä siitä mitään hyvää seuraa.

    Äänestä

Venäjän suuntako sitten on parempi?

Äänestä

No ei ole sekään pysytään vaan ihan puolueettomina kuten on oltu tähänkin asti.

Äänestä
  • Ei me olla mitään puolueettomia. Me ollaan nykyään vaan suojattomia.

    Äänestä

  • asddasasdasd kirjoitti:

    Ei me olla mitään puolueettomia. Me ollaan nykyään vaan suojattomia.

    Katsotaanpa Suomen historiaa vielä pari sataa vuotta sodista taaksepäin ja huomaat kuka siellä on eniten rajan yli tullut ja aiheuttanut kurjuutta suomalaisille. Aivan niin, Venäjä. Kuka se edelleen Venäjällä vuosi taaksepäin kertoili että Suomi kuuluu Venäjän etupiiriin. Korkea-arvoinen Venäjän korpraali.
    Kuka se nytkin hyökkäsi suvereenin maan, Ukrainan kimppuun syyttä? Aivan niin, Venäjä.
    Jos henkilö ihailee nyky-Venäjää eikä ole kommari tai edes piilokommari, niin sitten on jollain tavalla päästä kipeä. Venäjä on täysi p.a.s.k.a.läpi kahta suurimpaa kaupunkia lukuunottamatta, joissa oligarkit rellestävät ja kansa näkee nälkää.
    Venäjä on aina ollut uhka ja aina tulee olemaan. Sen viime aikaiset toimet todistavat sen.

    Äänestä

No Suomen noin 60 Hornettia ei ole mikään suoja, kun naapurin yhdessä lentotukikohdassa on sama määrä ja niitä tukikohtia on useita Suomen rajan takana. Että silleen.

Äänestä

Katsoin tuota aloittamaani ketjua ja suurin osa ei taida ymmärtää mistä puhumme. Kysymys ei ole Venäjästä, eikä NATOsta. Kysymys on siitä että päätös maan suunnasta kuuluu kansalaisille jos haluamme edes teeskennellä olevamme demokratia.
Itse en näe NATOn tuovan meille mitään etua, ja katson ettei se tuo etua yhdellekään EUn jäsenvaltiolle. En aio liittyä myöskään katoliseen kirkkoon vain siksi että he ovat suurin kristitty uskontokunta.
En koe Venäjää uhkana yhdellekään EU-valtiolle sen enempää kuin NATOakaan. En myöskään näe Kiinaa tahi Intiaa potentiaalisina uhkina.

Siispä kysyn miksei Stupido esitä että liittää Suomen ev.lut kirkon katoliseen, osoittaakseen poliittista johtajuutta ? Siinä voisi osoittaa johtajuutta tavalla, jossa negatiivisia puolia ei olisi, ja se ei aiheuttaisi lisäkustannuksia veronmaksajille eikä velvoitteita Suomelle. Nämä Bossin puvussa kulkevat nuoret metroseksuaali poliitikot käsittelevät liian kevyesti aihetta, jonka päätösvalta kuuluu lopulta kansalaisille. Kuinka moneen isoon joukkoon meidän tulee vielä liittyä EUn lisäksi ? Me maksamme jokaisesta jäsenyydestä.

Äänestä

Sen vuoksi kun aasit äänestää maan tilanne menee jatkuvasti kohti katastrofia enemmän ja enemmän.. Fantastinen sosialisti-kokoomus on johtanut viimeisinä vuosina/vuosikymmenenä maan jättimäisiin velkoihin/vastuisiin ja lisäksi maahanmuuttoon.. Kuulemma "kansa on tyytyväinen"..äänestään stuppia jne kommunisti-kokoomusta viemään loputkin kansan varat eu hulluuksiin.. JEE..JEE FANTASTISTA !

Äänestä
  • Jos oikeasti tajuat edes vähän poliittisista ideologioista, et nimittäisi riistokapitalismia kommunismiksi. ...Mutta valta on sellainen, että aasit todella ovat äänestäneet...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arto L kirjoitti:

Kokoomuksen puheenjohtaja kisassa TV1llä Stupido sanoi että Kokuumuksen seuraavalla
kaudella Kokoomuksen tulee näyttää poliittista johtajuutta ja viedä Suomi NATOon.

Vapaavuori ja se Nainen olivat hiukan varovaisempia, sanoen että Kokoomuksen
tulisi saada silloin yli 50% kannatus.

Stupido on ottamassa jo tuota Kataisen "valtiomies" otetta, ja aivan vakavalla naamalla esittää että hänen tulee tehdä päätöksiä johtajuuden vuoksi kuuntelematta Kansan tahtoa. Minä hölmö luulin joskus että poliitikkojen tehtävänä on edustaa meitä kansalaisia siinä suhteessa kun heitä on äänestetty. Luulin että se on demokratian perus periaate, mutta kaiketi tipuin noina ulkomaan vuosina suomalaisen politiikan kelkasta.

Mistä näitä "besserwissereitä" on suomeen syntynyt 2000 luvulla ? Ennen ainakin teeskennneltiin että edustetaan Kansalaisten tahtoa, ei omia mielipiteitä. Eikä johtajuusteatterin nimikkeellä oteta kantaa suomen turvallisuuspolitiikan päätöksiin, vaan jätetään se hiukan syvemmän harkinnan varaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu