Pyytäisin kaikkia palstalla käyviä uskovia rukoilemaan Balttiksen puolesta, että Jumala ottaisi hänet kiinni tuosta maniastaan ja paljastaisi mikä häntä ajaa moiseen 'hulluuteen', onko hän aidosti Jumalan asialla. Ei tässä muutakaan voi, tarvitaan järeämpiä aseita. Ei häntä saada vaikenemaan keskusteluilla ja vaatimuksilla.
Nytkin on lähes puolet etusivun aloituksista samansisältöistä balttismaista tuubaa. Ehkä balttis villitsee myös muita riekkujia. Nyt vaan jokainen asiallista keskustelua haluava jättää kommentoimatta balttis-ketjuihin, ei edes avaa niitä, koska nehän näkee jo etusivulta. Antaa lasten leikkiä ja laitetaan asiallisia aloituksia.
Nytkin on lähes puolet etusivun aloituksista samansisältöistä balttismaista tuubaa. Ehkä balttis villitsee myös muita riekkujia. Nyt vaan jokainen asiallista keskustelua haluava jättää kommentoimatta balttis-ketjuihin, ei edes avaa niitä, koska nehän näkee jo etusivulta. Antaa lasten leikkiä ja laitetaan asiallisia aloituksia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sinä taidat taistella tutkainta vastaan.
LUOTSEILLE tämä asia kuuluu, kun täällä kerran on luotsit. Meidän asiamme ei ole huolehtia palstan kunnosta muuten kuin omien viestiemme osalta.
Jos luotsit eivät piittaa, vaan antavat palstan olla siinä kunnossa ettei sillä voi keskustella, heistä täytyy valittaa ylläpidolle, mikäli asia on itselle niin tärkeä.
Balttikselle tai Balttiksesta älä sinäkään kirjoita mitään. Miksi teit tämän avauksen? Lisäät silläkin vettä hänen myllyynsä.
Pitäisi olla sen verran ihmistuntemusta että tietäisi, ettei Balttiksen kaltainen tokene mistään järkipuheista, keskusteluista tai vaatimuksista, vaan innostuu niistä lisää.
Ainoa keino saada palsta paremmaksi on se, että luotsit poistavat tiukalla kädellä hänen viestejään, tai että hänet bannataan jos se on teknisesti mahdollista.
Kunnon uskontofasistin vaatimus.
olkaa nyt jo hiljaa,
Luotsit ei vaan hoida asiaansa. Turhaan on laittaa viestejä poistoon, ei niitä poisteta. Ylläpidollekin valittaminen on joltisenkin turhaa.
Tiedän toki b:n kaltaisen tyypin, mutta aloituksen tein ihan syystä. Kyllä Jumala voi paljastaa, mistä hänellä kenkä puristaa.
Ei ole ylläpidolle valittaminen turhaa, jos tekee sen luotseista asiallisesta syystä ja asianmukaista tietä. Ainakin he joutuvat sen käsittelemään.
Onhan niitä varmasti luotseista valittajia, jotka ovat itse häiriköitä ja rähjäävät luotseista kun nämä poistavat heidän viestejään, esim. totuusvoittaaaina on sellainen, mutta jos tekee asiallisen valituksen ja kertoo kunnolla ja asianmukaisesti syyn, heidän on sentään pakko se noteerata. Niitä voi nimittäin olla myös asiattomia luotseja eikä vain kirjoittaja-häiriköitä.
Jos jäät odottelemaan, että Jumala muuttaisi Balttiksen mielen, sinun kannattaa jättää tämä palsta ja siirtyä muualle. Jumala ei nimittäin ole meidän juoksupoikamme eikä toiveittemme toteuttaja. Hän toimii omalla ajallaan ja siten kuin hyväksi näkee, vaikka emme tekisi muuta kuin rukoilisimme.
Totta! Ei muuta kun kaikilta ei luterilaisilta poia kokonaan SANANVAPAUS!
Tuota kutsutaan saatanaa palvelevien rikollisen miekka sivistyksen asenteeksi.
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
En suinkaan sitä odota, että Jumala muuttaisi balttiksen mielen vaan niin kuin aloituksessani mainitsin, jos selviäisi, mikä kaiken taustalla on. Onko siellä kenties mielenterveysasioita tai muuta elämässä koettua, joka on katkeroittanut mielen. Jos tulisi vaikka tiedon sanat ja ne joku toisi tänne, ehkä se voisi vaikuttaa b:een.
Ylläpidon pelkkä noteeraus ei asioita muuta.
Lopeta jo tuo hössötyksesi, tässä alkaa jo tulla vihaiseksi, kun olet kohta samanlainen kuin Balttis itse. Ei tuokaan ole enää ihan tervettä, että olet noin innolla hänen kimpussaan. Mene ulos kävelemään ja ajattele jotakin normaalia.
Pidätte täällä nyt yllä tuota hulabaloota, niin että muut joutuvat pysymään muualla.
Kuulehan, minä en ole ollut balttiksen kimpussa tällä palstalla! Tämä on 1. aloitukseni aiheesta. Minä en todellakaan mitään hulabaloota pidä yllä.
Lopeta sinäkin se kirjoittajien arvuuttelu, ei sekään mitään tervettä ole. Minä osaan mennä kävelylle ihan itsekseni, en siihen tarvitse kenenkään tuntemattoman nettikirjoittajan käskyä.
Haluatko vielä jatkaa tätä hulabaloota?
Mania johtuu aivojen monoamiinien ylirunsaudesta. Vastakkainen ilmiö, masennus, monoaminien vähyydestä. Niihin ei auta loitsu eikä rukous, vaan lääkehoito. Jos molemmat ilmiöt vuorottelevat samalla henkilöllä, puhutaan kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä, ennen maanis-depressiivisestä mielisairaudesta. Monoamiinien vaihtelun syytä ei tunneta, mutta terveelläkin ne vaihtelevat jonkin verran.
Ongelman muodostaa se, että maniavaiheessa katoaa sairaudentunto täysin. Henkilö tekee idioottimaisuuksia mutta tuntee olevansa elämänsä kunnossa ja jättää lääkkeet syömätta. Jos hänellä ei silloin ole läheisiä, jotka toimittavat hänet hoitoon, tilanne riistäytyy.
Jos maaninen henkilö on uskonnollinen, hän on vakuuttunut olevansa ainoana Jumalan asialla, usein itse Jumala. Ymmärrän, että maaninen tuntuu raskaalta, mutta ei kukaan valitse sairauttaan. Olen joutunut useiden maanikoiden kanssa tekemisiin. He ovat todella rasittavia.
Uskovaisten psykopatian piirreluettelot:
Pinnallinen viehätysvoima ja älykkyys
Harhaluulojen ja muiden irrationaalisten ajattelun merkkien puuttuminen
Hermostuneisuuden tai psykoneuroottisten oireiden puuttuminen
Epäluotettavuus
Valheellisuus ja epärehellisyys
Katumuksen ja häpeän puuttuminen
Epäsosiaalinen käyttäytyminen, joka on heikosti motivoitunutta
Huono arvostelukyky ja kyvyttömyys oppia kokemuksista
Patologinen itsekeskeisyys ja kyvyttömyys rakastaa
Yleinen tunneköyhyys
Oivalluskyvyn spesifi puute
Välinpitämättömyys interpersoonallisissa suhteissa
Outo ja luotaantyöntävä käyttäytyminen juopuneena ja joskus muulloinkin
Tekee harvoin itsemurhan
Sukupuolielämä on persoonatonta, triviaalia ja heikosti integroitunutta
Elämän suunnitelmattomuus
Robert Hare on laatinut Hervey Cleckleyn kuvauksen pohjalta oman 20-kohtaisen piirreluettelonsa.
Haren 20-kohtainen piirreluettelo[11]
Lipevyys ja pinnallinen viehätysvoima
Vahvalta vaikuttava omanarvontunto
Stimulaation tarve ja taipumus ikävystymiseen
Patologinen valehtelu
Petkuttaminen ja manipulointi
Katumuksen ja syyllisyydentunteen puuttuminen
Tunteiden pinnallisuus
Kovuus ja tunteettomuus, empatian puuttuminen
Loismainen elämäntyyli
Heikko käyttäytymisen kontrolli
Promiskuiteetti (sukupuolinen holtittomuus tai valikoimaton sukupuoliyhteys eri partnerien kanssa)
Varhaiset käyttäytymisongelmat
Realististen pitkän tähtäimen päämäärien puuttuminen
Impulsiivisuus
Vastuuttomuus
Kyvyttömyys ottaa vastuuta omasta käyttäytymisestä
Useita lyhytaikaisia avo- tai aviosuhteita
Nuorisorikollisuus
Ehdonalaisen vapauden peruutus
Monipuolinen rikollisuus
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
http://freepathways.wordpress.com/maijan-tarina/
http://vanhemmat.com/phpbb/viewtopic.php?t=5080
jne