Ennen ei ollut punkkeja pihallamme. Mutta nyt on ollut. Pihaa siivotessa on tehtävä lopuksi punkkitarkastus. Parhaimmillaan on vaatteista löytynyt viisi punkkia. Ja myyös lemmikkieläimistä. Hermot menee ja pelko valtaa mielen. Jos tuo Suomen vaarallisimmaksi eläimeksi tai hyönteiseksi kutsuttu olio pilaa kesän.
Tiedän ihmisiä, jotka ovat sairastuneet punkeista loppuelämäksi, eivätkä pysty enään työelämään. Kyllä punkkirokote pitäisi olla ilmainen, niille jotka punkkien keskellä joutuvat elämään. Muutaman kympin punkkirokote, jonka joutuu ottamaan muutaman kerran tulee lapsiperheelle kalliiksi. Kalliiksi tulee yhteiskunnalle punkin pureman aiheuttamien sairauksien hoito.
Tiedän ihmisiä, jotka ovat sairastuneet punkeista loppuelämäksi, eivätkä pysty enään työelämään. Kyllä punkkirokote pitäisi olla ilmainen, niille jotka punkkien keskellä joutuvat elämään. Muutaman kympin punkkirokote, jonka joutuu ottamaan muutaman kerran tulee lapsiperheelle kalliiksi. Kalliiksi tulee yhteiskunnalle punkin pureman aiheuttamien sairauksien hoito.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Osta kolme metriä köyttä ja tee itelles puuhun kiikku. Ei oo kallista.
Sait kyllä minut nauramaan ja iloiselle tuulelle. Huumorisi ymmärrän. Pienet punkit, tuskin niitä silmillä erottaa, voivat sotkia koko ihmisen kesän. Se on tosi asia. Kuitenkin käänsit asian huumorin puolelle, ettei kaikkea pidä vakavasti ottaa.
Punkkiruiskutus, painehuuhtelulaitteella. Koko pihalle Paloöljyä sumusuihkeena ja tulta perään.
No, sillähän punkit lähtee, ja sitten vielä paloöljyä ja tulta. Siinä palaa pihan nurmikko ja kaikki kasvit. Jäljelle jää vain nokiintunut piha, jonka yllä leijuu tuhkapöly. Tuo kuulostaa hyvältä, pääasia, että punkeista pääsee eroon.
Noki ja tuhka tekevät nannaa uuden kasvuston alustaksi. Metsäpalonkin jälkeen metsä kasvaa entistä paremmin.
Paloöljyn tilalla käyttäsin bensaa. Palaa sukkelammin.
AUTAN merkkistä punkki/hyttys/mäkärä karkotetta.
Saat kaikilta öttisiltä kesärauhan.
Kiitos vinkistä. Tuosta AUTAN- karkotteesta, joka pitää ötökät poissa. Minäpä ostan.
Oletko ostanu/saanut pihapiiriin uusia puuntaimia tai marjapensaita?
Minä olisin saanut kuusentaimia pihalle kun vaan olisin hakenu, mutta tiesin ko. alueella olevasta punkkiongelmasta, ja soittelin metsäntutkimus/metsähallituksen tutkijoille, kysyäkseni punkkien siirtymisestä taimien mukana pihalle. Punkit voivat tutkijoiden tietämyksen mukaan siirtyä taimien/pensaiden mukana pihapiiriin, joten jätin ne taimet hakematta, eikä ainakaan vielä ole punkkiongelmaa ilmennyt.
Samoin se auttaa kun pitää ruohikon tarpeeksi lyhyenä, työlästähän se on, mutta terveyshän on kallisarvoinen asia, joten eikun leikkuri käyntiin ja leikkaamaan.
En ole ostanut, enkä ole saanut kasveja. Nurmikon pitäminen lyhyenä estää punkkien tarttumisen vaatteisiin. Punkit eivät viihdy auringossa. Kasvillisuuden raivaaminen antaa auringonvaloa pihalle ja punkit voivat häipyä.
Tänään ilmestyneessä Yliopiston apteekin lehdessä on apteekin myyntivalikossa PUNKKIÄSSÄ nimellä myytävä karkote.
Tehoaa hyttysiin, punkkeihin, paarmoihin ja mäkäräisiin.
Pakkaus on 75ml, ja hinta on normaalisti 12,70, mutta kai kanta-asiakas kortilla/ sesonki tarjouksella 10,50.
punkkarit tunkee joka paikkaan
Kyllä niitten kanssa toimeen tulee. Mitäs sitten jos pihassa on yllättäen lauma skunkkeja. ?
varmaan suihkussä käynti auttaa.
Ensimmäisenä tulee mieleen hoitamaton pihapiiri ja että se olisi "rämettynyt" ja pusikoitunut ja metsittynyt ja risukoitunut, että on saanut rehottaa liian vapaasti. Että jos pihalla on leikattu vain nurmikkoa aika ajoin, tietyn pläntin verran, mutta ympärillä hoitamattomia pusikoita, alkaahan niistä irrota ja vaeltaa kaikenlaista ötökkää.
Pihalla on aina pidetty nurmikko lyhyenä. Uskoisin, että lehtomaisesta ympäristöstä ovat punkit tulleet pihalle, lintujen tai myyrien mukana. Pakko vähän raivata pihapuita pois moottorisahalla ja antaa enemmän auringolle tilaa. Aurinko kun pihalle paistaa porottaa, niin eiköhän punkitkin siihen kuole. Punkit kun eivät viihdy auringonpaisteisella pihalla.
Onneks ei punikit.
Jaa, ne punikit, olivat varmaan kansalaissodan aikaan maanvaiva, joskus vuosisadan alkuaikoina 1917-1918. En ole kyllä yhtään punikkia nähnyt. Kyllähän niitä vielä on, mutta eivät taida kovin suuressa suosiossa olla, mitä kalluppeja on seuraaminen. Kyllä suurempi ongelma on punkit nykyään. Punikeista ei ole ongelmaa. En ole eläissäni nähnyt yhtään punikkia. Kuullut olen kyllä.