Raakuus kuuluu oikeistoideologiaan.

Tämä ei ole kannanotto ideologioiden hyvyydestä, vaan pohdintaa ihmisluonteesta.

Kun suljetaan pois kaikki ideologioiden nimissä ihmisten tekemä ja tarkastellaan niitä ainoastaan periaatteellisesti, huomataan kuinka aina kyse on yksilön oikeuksista ja/tai velvollisuuksista.

Oikeistolaisen arvomaailman lähtökohtana on yksilön oikeus käyttää kykyjään omien etujensa ajamiseen, mikä markkinataloudessa tarkoittaa lähinnä materiaalista hyötymistä. Äärioikealla fasismissa puhutaan jo laajemmasta yksilön oikeudesta, missä vallitsee eräänlainen vahvimman ja ”viidakon laki” kaikessa selviytymiseen liittyvässä. Ajatuksistaan kuuluisa P Linkola mm. uskoo, että fasistinen maailma voisi olla hyväksi ihmislajille koska se rajoittaisi tehokkaasti populaation kasvua.

Vasemmalle mentäessä yksilön oikeus oman edun tavoitteluun vähenee, kun velvollisuus yhteisöä kohtaan kasvaa. Äärimmäisyydessään kaikki olisivat tasaoikeutettuja nauttimaan yhdessä saavutetusta tuloksesta, ja tasavelvollisia työskentelemään sen eteen jokainen omien fyysisten ja psyykkisten mahdollisuuksiensa mukaisesti.

Mitä oikeistolaisempi maailma on, sitä eriarvoisempi ja julmempi se on heikkoja tai sen säännöillä selviytymään kykenemättömiä kohtaan. kun taas vaemmalle mentäessä keskinäinen julmuus vähenee.

MUTTA onko yksikään yhteiskunta lähihistoriassa elänyt kumpaakaan ääripäätä? Kommunismissa johtajat ovat uskotelleet kansalle kaikkien olevan samanarvoisia, vaikka ovat nostaneet itsensä ja sukunsa valtansa avulla luksuselämään muita hyväksikäyttämällä. Kommunismin voi perustellusti määritellä pois äärivasemmistolaisuudesta, koska siinä valtaa on käytetty nimeomaan oikeistolaisen ideologian mukaisesti omaksi hyödyksi ja tasa-arvoisuutta vastaan.

Kommunismin osoittautuminen yhdeksi oikestoideologian muodoksi todistaa juuri sitä, kuinka ihminen pyrkii aina valtaan ajaakseen vain omia etujaan. Juuri tuosta syystä yhteiskuntia ei saada toimimaan äärivasemmistoisella tavalla.

Moni yhteiskunta vain on ainakin vielä sen verran kaukana äärioikeistosta, että missään ei ole orjamarkkinoita eikä viidakon laki ohjaa kaikkea, vaan on vähintäänkin kansan terveydestä huolta kantavat järjestelmät kaikkialla edes jollakin minimaalisella tasolla.
1679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Markkinatalouden korkein primus motor on ahneus!

Äänestä

Ideaalista ihmisyhteisöä ei ehkä ole vielä ollut. Ehkä me voimme luoda ensimmäisen sellaisen. Maailma on heräämässä ja ravistamassa julman ahneuden ikeen harteiltaan.

Äänestä

Sosialistissa maissa on aina poikkeuksetta ollut maailman ylivoimaisesti suurimmat tuloerot ja kidutuksen raakuudella ei ole mitään rajaa. Vankileirien saaristot ovat kaikissa arkipäivää ja valtaa pidetään yllä tappamalla säälimättömästi kaikki vähänkään epäilyttävät henkilöt.

Stalin "puhdisti" 25 miljoonaa omaa kansalaistaan vallankumouksen pelossa.

Nykyajan kommunistit eivät ole sen hellämielisempiä; http://www.nostot.fi/browser/web/1597259/Nkh3SyA2SHdFIDZId0YgNkh3QyA2SHd5IDZId3cgNkh3ciA2SHdpIDZId2sgNkh3aiA2SHdvIDZId2YgNkh3NiA2SHc3IDZIdlogNkh3MCA2SHZYIDZIdk8

Tuo teloitustapa on kyseenalaistettu, mutta ei itse teloitusta. Kommunistiselta valtiolta voi odottaa mitä vain, joten todellisuus voi olla vielä tuotakin kamalampi.

Aloittaja kirjoittaa kauniisti, mutta täyttä sontaa. Kapitalistisiin valtioihin on valtava tunku. Suomeenkin tullaan laittomasti ja paperit heitetään viimeistään laivalla mereen ja annetaan porvarillisen Suomen hoitaa loput. Yksin Kokoomus on jo suurempi kuin koko vasemmisto yhteensä, joten elämme eräässä maailman oikeistolaisimmista maista.

Tämän vuoksi Suomessa on maailman paras tasa-arvo niin sukupuolten kuin tulonjaon kanssa. Puolueettomat kansainväliset tutkimukset rankkaavat Suomen vuodesta toiseen ykköseksi, kun taas uudelleen kommunistisen KGB:n verikoiran diktatuuriin syöksemän Venäjän tuloerot ovat ohittaneet jopa Kiinan tuloerot. 110 ihmistä omistaa koko jättiläisvaltion varallisuudesta 35 prosenttia ja työläisen palkka parhaimmillaankin on 800 euron verran Moskovassa, joka on maailman kallein kaupunki elää. Muualla maassa palkat ovat tuosta vain puolet tai neljännes riippuen miten syrjässä asuu.

Nämä kaikki ovat faktoja jotka jokainen voi halutessaan googlettaa, mutta aloittajan tarina on alusta loppuun hänen omaa mielikuvituksen tuotetta, satua, valhetta, propagandaa tai miksi sitä haluaakin kutsua.

Äänestä
  • Voisit fanaattisuudeltasi pysähtyä ajattelemaan mitä kirjoitin ja tarkoitin. Etkö kykene käytämään aivoja minkään muuhun ajatteluun, kuin siinä tarkoin rajatussa tunnelissa pysymiseen, mihin olet itsesi kahlinnut?

    Stalin ja muut hirmuhallitsijat osoittavat juuri sen mistä kirjoitin. Ihmisen luonnostaan itsekkäästä ja ahneesta luonteesta ja siitä, miksi äärivasemmistolaisuus on tähän asti jäänyt toteutumatta.

    Eihän Stalin edes pyrkinyt tasa-arvoiseen yhteiskuntaan. Hän pyrki saamaan mahdollismman paljon valtaa jotta saisi mahdollisimman paljon itselleen. ...Ei tuollaiset teot ja tavoitteet kerro mistään vasemmistolaisuudesta joka olisi vastakohta fasismille, koska ne itse jo lähestyvät fasismia.

    Äänestä

  • Syväpohdintaa kirjoitti:

    Voisit fanaattisuudeltasi pysähtyä ajattelemaan mitä kirjoitin ja tarkoitin. Etkö kykene käytämään aivoja minkään muuhun ajatteluun, kuin siinä tarkoin rajatussa tunnelissa pysymiseen, mihin olet itsesi kahlinnut?

    Stalin ja muut hirmuhallitsijat osoittavat juuri sen mistä kirjoitin. Ihmisen luonnostaan itsekkäästä ja ahneesta luonteesta ja siitä, miksi äärivasemmistolaisuus on tähän asti jäänyt toteutumatta.

    Eihän Stalin edes pyrkinyt tasa-arvoiseen yhteiskuntaan. Hän pyrki saamaan mahdollismman paljon valtaa jotta saisi mahdollisimman paljon itselleen. ...Ei tuollaiset teot ja tavoitteet kerro mistään vasemmistolaisuudesta joka olisi vastakohta fasismille, koska ne itse jo lähestyvät fasismia.

    Sontaa.

    Äänestä

Asiaa! Tätähän on tutkittukin: aivojen mantelitumakkeen erilaisuus selittää eroja mm. aggressiivisuudessa, omaisuuden haalimisessa ja itsekkyydessä. Toisin sanoen konservatiivien aivot ovat kehittyneet evoluutiossa hitaammin irti eläimellisyydestä. Siksi on sotia, varallisuuseroja, köyhyyttä, kurjuutta ja epäoikeudenmukaisuutta. Ihminen on yksi laji vain näennäisesti.

Äänestä
  • Tämä on tieteellinen tosiasia joka pitäisi tuoda julkisuuteen useamminkin. Mutta eiväthän sitä nämä ns. primäärimediat ole juuri koskaan julkaisseet.

    Äänestä

"raakuus kuuluu ihmisluonteeseen" pitäisi otsikoida,
ihmisluonteella ja poliittisella ajatusmallilla ei ole juurikaan mitään tekemistä
keskenään. Kyllähän raakuus tulee jostain ihan muualta.

Jos sivistystä ja pintaa hieman raaputtaa, ihminen on raaka ja julma eläin,
se on niin monta kertaa todistettu.

Siinä ei ole mitään tekemistä "oikesto" tai "vasemmisto" Asian kanssa

Äänestä
  • Palstalta löytyy lukemattomia kommentteja joista käy ilmi, että heikot ja sairaat kuolkoon jos eivät kykene selviytymään. Tai työttömät jotka eivät työllisty.

    On myös paljon kommenteja joiden mukaan kaikkien on yhteisvastuullisesti huolehdittava myös heikommista, sairaista ja työttömistä.

    varmaan hyvin moni kykenee arvioimaan, kumpi linja on oikestolainen ja kumpi vasemmistolainen, jos jostan syystä sinä et siihen pysty tai halua sitä tehdä.

    Äänestä

  • Syväpohdintaa kirjoitti:

    Palstalta löytyy lukemattomia kommentteja joista käy ilmi, että heikot ja sairaat kuolkoon jos eivät kykene selviytymään. Tai työttömät jotka eivät työllisty.

    On myös paljon kommenteja joiden mukaan kaikkien on yhteisvastuullisesti huolehdittava myös heikommista, sairaista ja työttömistä.

    varmaan hyvin moni kykenee arvioimaan, kumpi linja on oikestolainen ja kumpi vasemmistolainen, jos jostan syystä sinä et siihen pysty tai halua sitä tehdä.

    ei sillä ole mitään tekemistä puoluekannan kanssa!

    Turha yrittää kääntää ihmisen luontoa puoluekantaan, naivia.

    Pohdiskele kuule nyt vähän lisää siellä ja katso asiaa laajemmin

    Äänestä

Taas nähtiin MOT-ohjelmassa kuinka oikeistolainen itsekkyyshallinto toimii.

Punkin puremasta vakavasti sairastuneet eivät saa asiallista hoitoa tai ei hoitoa lainkaan, jos ei satu olemaan rahaa millä maksaa. Oikeistolainen järjestelmä haluaa esim. maksaa valitsematta jääville vanhoille mepeille parhaimmillaan liki 200 000 euroa vain siksi ettei työ superpalkalla jatku. Aivan kuin he olisivat jotenkin oikeutettuja tuollaisiin korvauksiin täysin tyhjästä. Mutta kun on köyhä ja saa borrellioosin, ei ole rahaa hoitoon vaan jotkut kittuvat ja kärsivät. ...Esim. juuuri tällaista on oikeistolaisen ideologian vallankäyttö, mitä vasemmistolainen ideologia ei hyväksy.

Äänestä

Koskapa emme kykene poisselittämään kommunismin hirmutekoja, niin julistamme että kommunismi olikin äärioikeistolaisuutta.

Näin voimme julistaa, ettei vasemmistolaisuudessa ole koskaan tehty mitään väärää.

Äänestä

Juu, Pol Pot ja Stalin olivat äärioikeistolaisia, niinkö?

Äänestä
  • avian, tama "syväpohtijan" pää taitaa olla syvällä jossain minne ei valo
    eikä järki paista

    Äänestä

"Raakuus kuuluu oikeistoideologiaan."

Voi olla. Riippuu vähän siitä, mitä tarkoitetaan. Mutta niin se kuuluu vasemmistoideologiaankin. Ja vasemmisto saanut sillä alalla eniten aikaan. Kuolinuhrit pelkästään 1900-luvulta lasketaan yli sadanmiljoonan. Muitakin uhreja on...

Että aika kallista ihmishengille on ollut heikäläisten aatteellinen kokeilu.

Äänestä
  • paljonko Neuvostoliitto hävitti ihmisiä, Stalin hävitti sekä kidutti ihmisiä ,
    entäpä Kiinan ihmisoikeus asiat ja julmuudet kautta aikojen, ihan nykypäiviin asti.

    Pohjois-Korea teloittaa ja kiduttaa ihmisiä jatkuvasti
    Entä muut kommunistiset maat, Laos? Ei taida kovin lempeää puuhaa olla.

    Eli itse asiassa, alkuperäisen kirjoittajan väite on juurikin PÄINVASTOIN!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Syväpohdintaa kirjoitti:

Tämä ei ole kannanotto ideologioiden hyvyydestä, vaan pohdintaa ihmisluonteesta.

Kun suljetaan pois kaikki ideologioiden nimissä ihmisten tekemä ja tarkastellaan niitä ainoastaan periaatteellisesti, huomataan kuinka aina kyse on yksilön oikeuksista ja/tai velvollisuuksista.

Oikeistolaisen arvomaailman lähtökohtana on yksilön oikeus käyttää kykyjään omien etujensa ajamiseen, mikä markkinataloudessa tarkoittaa lähinnä materiaalista hyötymistä. Äärioikealla fasismissa puhutaan jo laajemmasta yksilön oikeudesta, missä vallitsee eräänlainen vahvimman ja ”viidakon laki” kaikessa selviytymiseen liittyvässä. Ajatuksistaan kuuluisa P Linkola mm. uskoo, että fasistinen maailma voisi olla hyväksi ihmislajille koska se rajoittaisi tehokkaasti populaation kasvua.

Vasemmalle mentäessä yksilön oikeus oman edun tavoitteluun vähenee, kun velvollisuus yhteisöä kohtaan kasvaa. Äärimmäisyydessään kaikki olisivat tasaoikeutettuja nauttimaan yhdessä saavutetusta tuloksesta, ja tasavelvollisia työskentelemään sen eteen jokainen omien fyysisten ja psyykkisten mahdollisuuksiensa mukaisesti.

Mitä oikeistolaisempi maailma on, sitä eriarvoisempi ja julmempi se on heikkoja tai sen säännöillä selviytymään kykenemättömiä kohtaan. kun taas vaemmalle mentäessä keskinäinen julmuus vähenee.

MUTTA onko yksikään yhteiskunta lähihistoriassa elänyt kumpaakaan ääripäätä? Kommunismissa johtajat ovat uskotelleet kansalle kaikkien olevan samanarvoisia, vaikka ovat nostaneet itsensä ja sukunsa valtansa avulla luksuselämään muita hyväksikäyttämällä. Kommunismin voi perustellusti määritellä pois äärivasemmistolaisuudesta, koska siinä valtaa on käytetty nimeomaan oikeistolaisen ideologian mukaisesti omaksi hyödyksi ja tasa-arvoisuutta vastaan.

Kommunismin osoittautuminen yhdeksi oikestoideologian muodoksi todistaa juuri sitä, kuinka ihminen pyrkii aina valtaan ajaakseen vain omia etujaan. Juuri tuosta syystä yhteiskuntia ei saada toimimaan äärivasemmistoisella tavalla.

Moni yhteiskunta vain on ainakin vielä sen verran kaukana äärioikeistosta, että missään ei ole orjamarkkinoita eikä viidakon laki ohjaa kaikkea, vaan on vähintäänkin kansan terveydestä huolta kantavat järjestelmät kaikkialla edes jollakin minimaalisella tasolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu