Oon lukenut netin läpi ja kavereilta kysellyt ja valmistajien sivut ja kaikki mahdolliset ottanut selvää, gynekologilta myös. Mulle ei sovi hormonaalinen ehkäisy, gynis ehdotti minipillereitä (kun en ole viiteen vuoteen hormonaalista käyttänyt, juurikin todella karseiden sivuvaikutusten takia) ja mietin ja sit luin mitä kaikkea niistäkin hitto voi tulla... en haluais. Tähän asti pärjännyt kortsulla, mut nyt sitten on mies joka ei kortsun kanssa pysty. Että risoo.,.. hän ei ole koskaan tarvinut ja ei vaan pysty suoriutumaan, kuulemma menee niin tunto yms jen. Joopa joo, kas kummaa miten se suurimmalta osalta kuitenkin sujuu.
No, joka tapauksessa. Gyniksen mielestä ei missään nimessä sovi ehkäisypuikko "oikeaan ehkäisyyn", eli silloin vaan kun ei niin väliä jos lapsi tulisikin. Valmistajan sivuilla on oikein käytettynä ehkäisyprosentti kondomin luokkaa, eli hyvin lähellä sataa. En usko että hekään sinne saavat nakella mitä tietoja tahansa, siinä pitää se 10 minsaa odottaa vähintään.
Kaverit ovat käyttäneet, ja ei ole yllärilapsia tullut. Mutta on kuulemma vähän sottaista puuhaa, siis että nesteet valuu sitten ulos. Ja kuumotusta tai kirvelyä on ollut? Mutta kertokaa kokemuksia? Ootteko testanneet ja onko hankalaa? Tietty pitää ennakoida, että sit ei ihan heti voi käydä tositoimiin.
Lähinnähän tässä suurin huoli on se että onko luotettava. Gynikset järjestäen sanoo ettei ole, mutta kokemuksien (muiden, itse en ole vielä testannut) kautta on. En löytänyt tästä asiasta ketjua tai ainakaan mitään valaisevaa täältä.
Kokemuksia kaivataan! En ole taipuvainen kuivuuteen (päinvastoin) eli tuleeko sitten tosi "märkää"? Onko laitossa mitään vaikeeta? (ilmeisesti työnnetään vaan niin syvälle kuin saa?) Miten se ulostulo, valuuko se sitten vaan itekseen pois, mutta voiko tulla kesken kaiken? Miten suuseksi? Haittaako jos se on jo laitettu ja sitten aletaan suuseksiin?
Help! :D
Ehkäisypuikko kokemuksia
3
2313
Vastaukset
- 12+12
No se ei riitä yksinään, kuten gynekologikin sinulle totesi, eli kondomin kanssa on tarkoitus käyttää. Se ettei lähipiirisi ole raskaaksi tullut ei kerro asiasta mitään. Tuskin kaikki tuttusi käyttävät samaa ehkäisyä...
Miksi et hommaa kuparikierukkaa? Kerrot ettei hormonaalinen sovi ja kuitenkin sinulle on ehdotettu minipillereitä? Eli lääketieteellisesti sinulla ei ole mitään kontraindikaatiota minipillereille, eikä näin ollen laastarille, hormonikierukalle ja renkaalle??!!
Ja totta kai Patentex Oval valuu, siitä puikostahan tulee vaahtoa, se muuttuu nestemäiseksi....Ja siitä tulee "märäksi".
Jokos niitä on taas tullut apteekkeihin myyntiin? Ei ainakaan tovi sitten ollut eikä YA näytä edelleenkään niitä myyvän. Vai tilatako aioit ulkomailta?
Kai mies on käynyt kattavissa sukupuolitautitesteissä jos aiotte ilman kondomia jatkossa olla? - Pessaari!
Meillä puikon tuntuma häiritsi nimenomaan miestä, vaikka itse olen allergikko. Että lyhyeen jäi kokeilu.
Yksi vaihtoehto on pessaari. Sitäkin olen kokeillut, ja sillä tulin raskaaksi ihan omaa mokaa (ja raskaus päätyi keskenmenoon). Säästelin sperimisidejä, eikä sitä tullut joka kerran käytettyä. Aikaa on ainakin vuosikymmen. Ehkäisyneuvolan terkkari mittasi oikean pessaarikoon, ja systerini osti sen Ruotsista. Nykyään varmaan pessaareita saa netistäkin, jos tietää oikean koon. Spermisidejä se tarvitsee myös kaverikseen. Hankalin puoli on, että sitä on pidettävä sisällä aika pitkä aika vielä yhdynnän jälkeen.
Oikeastaan mukavaa, että muistin koko jutun. Voisi harkita vielä uudelleen pessaarin hankkimista, kun itselläni raskauden todennäköisyys alkaa olla olematon jo iänkin vuoksi.- Pessaari!
Tässä vielä linkki.
http://www.rfsu.se/fi/Suomi/Seksi-ja-suhteet/Ehkaisymenetelmat/Pessaari/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 891629
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151521- 981410
- 1311391
- 731302
- 1161170
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2641059- 691001
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18965- 37947