http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/67875-tylya-tekstia-keskustalaiselta-patriootti-asioisi-lidlissa
"Kotimaa Eurovaaliehdokas Timo Kaunisto (kesk.) uskoo, että saksalainen kauppaketju Lidl voi ”hillitä olemassaolollaan kaupan ahneutta” Suomessa. Hän kertoo blogissaan, miksi kannattaisi ostaa mieluummin Lidlistä kuin kotimaisista S- ja K-kaupoista."
"Kotimaa Eurovaaliehdokas Timo Kaunisto (kesk.) uskoo, että saksalainen kauppaketju Lidl voi ”hillitä olemassaolollaan kaupan ahneutta” Suomessa. Hän kertoo blogissaan, miksi kannattaisi ostaa mieluummin Lidlistä kuin kotimaisista S- ja K-kaupoista."
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikka kepu pettää aina, niin tällä kertaa kepulainen puhuu asiaa!
Lidl myy nykyään hyvin paljon pakastetuotteita. Myös marjoja sekoitettuna mangoihin. Aina ei ole erikseen mainintaa että marjat pitäisi keittää. Tuolloin moni tulee syönneeksi myös tämän pöpön;
http://www.laakarilehti.fi/uutinen.html?opcode=show/news_id=10258/type=1
Kun tuet Lidliä tuet myös myyräekinokin leviämistä Suomeen! Aina ei kaikissa Lidlin pakastemarjoissa ole erikseen mainintaa että marjat pitäisi keittää, tai ne salakavalasti on sekoitettu ei keitettäviin eineksiin, kuten mangoihin! Pidä tämä mielessä kun tuet Lidliä! Läheisesi saattaa jo nyt sairastaa Myyräekinokkia! Mielummin maksan vaikka 30% enemmän ruuasta, kuin myrkytän oman maksani "globaalin kilpailun" nimissä! Parempi vaan, että saadaan momoka ***** KUMOON mahdollisimman nopeasti ja ULOS Suomesta!
Kaunisto kuulostaa Lidlin desantilta. Meillä on kotimainenkin vaihtoehto isoille ryhmittymille: Suomen lähikauppa Oy. Suosikaa siis Siwoja, Valintataloja, riippumattomia kauppiaita, kauppahalleja, leipomoiden myymälöitä jne.
Mutta kun jotkut safkat ovat Lidlissä vaan selkeästi parempia maultaan ( ja halvempia ) kuin suomalaissa kaupoissa. Mm. vähärasvaiset yksittäispakatut juustot, jotkut makkarat, jotkut kaljat, on niitä muitakin ei nyt tule vaan mieleen.
Sinäpä vitsin murjasit. Noissa mainitsemissasi kaupoissa hinnat ovat vielä paljon korkeampia kuin K- ja S-kaupoissa!
Siwan tuotteet ovat korkean hinnan lisäksi suurelta osin huonolaatuisia eldorado-tuotteita. Lidlissä taas private labelitkin ovat hyviä. Myös halpoja.
Eipä siwassa käy kuin seniilit mummot, kaljanjanoiset äijät pyhänä. Ja tietenkin ryöstäjät.