Kellä kokemuksia. Tekeekö mitään???
Nissan Terrano
ostaja
2510336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Sillä voi esimerkiksi kuljettaa maitopurkkeja kaupasta, vetää hevoskärryä, kiskoa mersuja penkasta, käydä mettällä, viedä penskat harrastuksiin jne. jne.
Eurooppalaisiin ja ameriikkalaisiin autoihin verrattuna huono pillurallissa ja muussa egon tuennassa.
Meillä nyt ollut tollanen kippo kolme vuotta ja 108tkm ajettu. Ollut jatkuvasti jotain vikaa.
Mennyt mm. kahdesti diesel pumppu, etupään vetonivelet jouduttu uusimaan, kolmas mittaristo menossa, toinen kytkin, sähkövikoja huru mycket ja valojen kanssa onkelmia tämän tästä ! onneks perheessä on oikeakin maasturi, mitähän tollakin olis tullu jos olis käyttänyt sitä jopa maastoajoon tai kärrin vetoon.
Ja varsin Jyväskylän Autopalessa saa tosi huonoa palvelua kaiken lisäksi.. Kaks viikkoa sitten meni taas kytkin ja heidän kommenttinsa oli että onhan tolla jo ajettu paljon !
Mielenkiintoista huomata, että oma Terrano ei ollutkaan mikään maantain tekele. Lisää listaan vielä jarruviat, vaihdelaatikko ja elämellisen kalliit osat. "Ei viikkoa ilman vikaa"...
Onko minkävuotisia? Vanhaa vai uutta ja sellaista.
Itselle vain hommannut uuden Terranon ja valmistautunut siihen, että sillä päästetään se vähintään puolimiljoonaa,eli hetkeen ei vaihdu.
Itsellä kolmas Terrano ,uusin tämän vuoden mallia ajan noin 200000 km 3 vuodessa . Ei ole tarvinnut kuin öljyjä vaihtaa , mitään vikaa ei ole ollut !
kokemukset on minullakin , ei muuta kun ajoa !
on ostettu liian iso turvaistuin , mutta älä sitä kiukuttele kyllä säkin vielä kasvat !
itke kyllä kakka kohta tulee !!!
se on persaukisten puhetta 0llut 3v ei mitään vikaa minun terrano pätkä ja pensiini
No voihan p.. Just olen hieromassa kauppoja uudesta Terranosta.Ei kovin kivaa luettavaa nuo vikailmoitukset. Tosin onhan uudessa sentään 3-vuoden takuu!!! Mut vaikuttaakohan se jälleen myyntiarvoon?? Voi tosin olla et kaikissa muissakin merkeissä on ns. tyyppivikoja??
olevan provoja osa teksteistä !
...on nyt kymppitonni päästelty keväällä hankitulla Terranolla ja oiva peli tuntuu olevan.
Mitä on kysellyt edellismallin omistajilta, niin ei ole pahemmin vikoja ollut.
Auto on pelannut, ainoat murheet olleet Suomessa asennetut lisäpitkät, joissa oli yksi abico puristettu vähän huonosti (kaksi johtoa liittimessä) ja vebastoa asennettaessa koko johto jätetty irti akulta.
Huollossa laittoivat johdon kiinni, mutta abico rupesi temppuilemaan lapimatkalla ja toinen lisäpitkä putosi pelistä pois.
Hyvä ajaa, vetää isoakin kärryä mukavasti ja menee pelkällä takavedollakin jo aika uskomattomaan paikkaan tuo.
Itselläni on ollut Terrano nyt 13kk.
Olen ajanut ko. autolla 35000 km.
Josta olen vetänyt isoa vaunua (2000kg) n.6500km
ja autossani ei ole ollut mitään vikaa.
Ainoat korjaaamo käynnit on ollut huoltokirjan mukaisia huoltoja.
Kyllä auto on ostamisen arvoinen.
Hinta/laatu on todellakin kohdallaan.
tänään sitten vihdoin tilaamassa uuden Terranon !
kävin muuten minäkin
homma morjestetaan jos kohdataan !
vielä yksi , reilun viikon olen odetellut !
vielä rekisteröidä pakettiautoksi pienellä verolla tollasen ?
Juu tekee !
Vai pääty sitä provono roviolle. Kyseinen kärry, josta kerroin oli TerranoII 2,7L TD-koneella. Vuosimalli oli luokkaa -97. Joka tapauksessa aikalailla silloin uuden mallisarjan alkupäästä.
Itsekin ihmettelin miten voi Nissanissa, jota sentään pidetään kohtuullisen laadukkaana autona olla niin paljon erilaisia vikoja. Muutoin auto oli ihan mukava ajaa, joskin vaihteiston välitykset olivat liian lyhyet, koska vitosellakin sopivin nopeus maantiellä oli n. 90 km/h. Veturina se olikin ihan jees.
Veikkaisin että ihan uusimmat ovat jo kestävyydeltäkin eri luokkaa kuin nämä vanhemmat. Koska ei mikään firma voi tehdä sellaisia laatukatastrofeja vuodesta toiseen.
punnerra kyllä kakka kohta tulee !
on 2004 mallia oleva Terrano ja 5 sopiva matkavauhti 120 kmh . Onkohan valitystä suurennettu ?
Eipä tarvinnut sen auton kanssa juuri punnerrella kakan kanssa. Yleensä jo huolto/korjauslaskun lukeminen aiheutti enemmän tarvetta pidättelyyn kuin punnerrukseen.
Kuten tuossa edellä jo totesin, että auto oli 90-luvun lopun mallia. Se oli aika lailla ensimmäisiä kyseisen korimallin versioita. Nykyiset lienevät jo seuraavaa sukupolvea, joten muutoksia lie tehty mm. vaihteistoon, mitä tuo seuraavakin viesti kuvastaisi.
Esimerkkinä lienee auton huoltoon kutsu, koska tehtaalla havaittiin, että jarruletkut on asennettu siten, että ne hankautuvat poikki ihan normaalissakin käytössä. Ja olivat muuten aika huonossa kunnossa...
Mitäs tarkoittaa kun on nappi jossa lukee A/T alapuolella lumihiutale ja yläpuolella S.
Nissan Terrano en osta.
Ostan mieluummin kunnon laatuauton se on Dacia Duster.