Kaipaisin neuvoa seuraavassa asiassa: Voinko/kannattaako minun kieltäytyä hammastarkastuksessa röntgenkuvien ottamisesta?
Nuo röntgenkuvat ovat todella kalliita kun ottaa huomioon, miten lopulta helppo niitä on ottaa. Toisaalta ihmetyttää, että onko niistä oikeasti mitään hyötyä. Olen kuullut, että röntgensäteet voivat aiheuttaa kasvaimia.
Mitä kokemuksia ihmisillä on tästä aiheesta? Kiinnostaisi kuulla.
Röngenkuvat hammaslääkärissä
6
281
Vastaukset
- ei-asiantuntija
Ei ainkaan kannata antaa ottaa kuvia kuin 1. kahdessa vuodessa.
- puuhastelija
On tunnettua, että säteily voi aiheuttaa mutaatioita. Kuitenkin hammasröntgenin annokset ovat olemattomia.
STUK: "Potilaalle yhdestä kuvasta aiheutunut säteilyannos on luokkaa 0,01 millisievertiä (mSv), joka vastaa noin vuorokauden altistumista ympäristön taustasäteilylle"
Lentokoneessa taustasätely on 200 kertainen maan pinnalla olevaan nähden. Eli mieluummin lopetat lentämisen, jos olet noin huolissasi.
Röntgenkuvat ovat todella edullisia ja antavat paljon tietoa. Kysy vastaanotolla, että miksi tarvitaan röntgenkuvaus. Jos vastaus on vain, että "meillä on tapana ottaa x vuoden välein...", niin silloin olaan minusta vähän väärillä jäljillä. Kyllä joku kliininen havainto tai epäily pitää olla. - Umppu1
Voit aina kieltäytyä röntgenkuvien ottamisesta. Sinä päätät, miten sinua hoidetaan ja tutkitaan. Jos olet sitä mieltä, että kuva on tarpeeton niin sitähän ei oteta.
Tuntuu kuitenkin vähän hassulta, että hakeudut hammaslääkärin tutkittavaksi ja sitten päätät itse, millainen tutkimus on tarpeeton. Hammaslääkäri on opiskellut aika paljon osatakseen arvoida, koska röntgentutkimus on tarpeen ja vielä osatakseen paitsi ottaa kuvan, myös tulkita sen.
On ihan totta, että röntgensäteily voi teoriassa aiheuttaa kasvaimia. Lääketieteellisessä kuvantamisessa tämä mahdollisuus on kuitenkin hyvin pieni. Ammattilaiset koulutetaan kuitenkin ottamaan tämä huomioon. Röntgensäteilyä käytettäessä otetaan huomioon kolme periaatetta:
- oikeutus: tutkimuksesta pitää tulla potilaalle selvästi enemmän hyötyä kuin haittaa.
- optimointi: tutkimus pitää tehdä ja tulkita niin hyvin kuin mahdollista.
- yksilönsuoja: potilas ja tutkimuksen tekijä pitää suojata ylimääräiseltä tai tarpeettomalta säteilyltä niin hyvin kuin mahdollista.
Lyhyesti sanottuna:
- hammaslääkäri ottaa röntgenkuvan diagnostiikan tueksi. Kuva otetaan siksi, että löydetään x, suljetaan x pois tai seurataan, miten x on kehittynyt.
- röntgenkuvaus aiheuttaa säderasituksen. Säderasitusta aiheuttaa myös taustasäteily tai radonkaasu yms. Saat yhtä paljon säteilyä kahdesta hammaskuvasta tai yhdestä panoraamakuvasta kuin viikonlopusta rannalla. Ammattilaisen tekemässä tutkimuksessa säderasitus pidetään mahdollisimman alhaisena.
- röntgenkuvaa ei oteta huvikseen. Kuva otetaan siksi, että sen avulla saadaan tärkeää tietoa terveytesi tilasta.
Kuitenkin pieni lisäys: jos sinut on lähiaikoina kuvattu yhdessä paikassa ja olet siirtynyt sittemmin hoitoon muualle, sinulla on oikeus saada mukaasi kaikki hoitotiedot mukaan lukien röntgenkuvat vaikkapa cd-levylle poltettuna. Cd-levystä voidaan kyllä laskuttaa. - 75 papparainen
Terveyskeskuksen kautta koko suun hampaiden kuvaus maksoi 14,00€
- 9+1
Aika huima tuo 14 euroa. Ja tuo säteily on vaarattomampaa kuin kännykän kantaminen jatkuvasti mukana..
- Kuvaputki tv röntgen
Röngenkuvastahan hammaslääkäri näkee, mitä ei silmämääräisesti voi nähdä, kuten hampaiden välien reiät ja hampaiden juuret.
Hampaan poiston yhteydessä saatetaan ottaa röntgenkuva, jolloin hammaslääkäri näkee millaiset juuret ja missä juuret menee.
Jos juuri on vaikka hermon ympärillä, niin sillä on merkitystä hammasta poistettaessa, ettei vahingoiteta hermoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122