Kun kesä on tullut, ovat kesäkuskit taas liikkeellä. Turhan kohteliaat kuskit tekevät kiusaa takana oleville. Jostain kumman syystä jotkut hitaat väistelevät pientareelle. Kaunis ele, mutta... ei sieltä tarvitsisi niitä kaikkia kiviä kerätä renkaisiin ja lingota takana ajavan tuulilasiin.
Ketään ei auta edessä ajavan hoipertelu pientareella, tai siis auttaa lasikorjaamoja.
Ketään ei auta edessä ajavan hoipertelu pientareella, tai siis auttaa lasikorjaamoja.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pidä turvaväli, niin ei tule kiviäkään ikkunaan. Toinen vaihtoehto on mennä ohi, kun keskinopeutesi on kerta suurempi.
Juuri tuon takia ei karavaanarinkaan kannata väistellä pientareille tai pysäkeille, kun siellä vielä saattaa olla rojua, mikä rikkoo renkaan ja tienreunasta nousee valtavasti pölyä ja kiviä takanatulevien harmiksi.
Kyllä jokaisella tiellä sitten löytyy he ohituspaikat, jos vain maltilla odottaa eikä kouhastele vaaranpaikkoihin kuula punaisena.
Berberissäroikkuja ohittaa tai jättää väliä, kun hieman piennarta pöllyyttää. Tämä muuten toimii. :)
Todettu toimivaksi. Usein matkaikuauton imuun tulevat siipeilijät jättätyvät kymmenien metrien päähän kun hieman käväisee pientareella.