lentoemäntä

stuertti

MIespuolinen lentoemäntä on stuertti.

Miksi lentomäntää ei sukupuolineutraalisti voisi kutsua stuertiksi?

10

285

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selv.

      Mikä ihmeen tarve on olla sukupuolineutraali?

      Ja miksi stuerttia ei voisi nimittää lentoisännäksi?

    • Miksipä ei voisi?

      Mistä tulikin mieleen, että lentoisäntä se vasta hassulta kuulostaisikin. Onkohan se siinä, että historiallisesti tiukasti sukupuoliroolitetussa yhteiskunnassamme ei isännän oleteta tarjoilevan ja huolehtivan vieraiden turvallisuudesta?

      Voinee sanoa miespuolista matkustamohenkilökunnan jäsentä kutsuttavan stuertiksi "historiallisista syistä". Englannin kielessä näköjään myös air host tunnetaan ilmaisuna, mutta on hyvin vähän käytetty vakiintuneiden ammattinimikkeiden ollessa sukupuolineutraali flight attendant tai sitten klassisemmat air hostess, steward ja stewardess.

      • lentänytkin

        >lentoisäntä se vasta hassulta kuulostaisikin.

        No miltäpä kuullostaisi lentojätkä?...


      • lentänytkin kirjoitti:

        >lentoisäntä se vasta hassulta kuulostaisikin.

        No miltäpä kuullostaisi lentojätkä?...

        Eipä lentojätkästä saa mielikuvaa muusta kuin pilotista, erityisesti sotilaslentäjästä, joka nykyisin toki voi olla myös lentomimmi.


    • .,.,.,.,.,.,

      Taannoin oli Turun ja Porin läänin maaherrana Pirkko Työläjärvi.
      Miksi hän oli maaherra eikä maarouva?

      • kamalanbanaali

        No siksi että hän oli naispuolinen virkamies. Itse olen miespuolinen virkanainen (=luokanopettaja).


    • Aeronautiskelija

      Finnairin kippari yllätti kaksi keskenään muhinoivaa stuerttia lentokoneen WC:stä. Tiukka käsky kuului:

      ”Nyt housut jalkaan ja SASsiin!”

    • Not neutered

      Pikemminkin voisi kysyä näin: kun nimismiehenä ja isännöitsijänä voi olla myös nainen, niin miksi vanhaa perinteistä lentoemäntä-sanaa ei voisi käyttää myös miespuolisesta työntekijästä? "Stuertti" sopii jo äännerakenteeltaan heikosti suomeen.

      Siis miksi naisten edellytetään mukautuvan siihen, että perinteiset mies-loppuiset (yms.) ammattinimikkeet on säilytetty, vaikka ammatteihin on tullut naisia, mutta lentoemännän ammattiin ruvenneille miehille on otettu keinotekoinen ja kömpelö uusi nimitys?

      Sehän on suunnilleen yhtä teennäistä kuin olisi vaikkapa ottaa käyttöön nimike "kihlakunnanadministraattori" naispuolisille nimismiehille, jolloin Nimismiesyhdistys muuttaisi nimensä näpsäkäksi: Nimismies- ja kihlakunnanadministraattoriyhdistys.

      • Karl

        Kyllä tätä jo tapahtuukin, siis että miehet mukautuvat perinteisesti naisvaltaisen alan naiseen viittaavaan ammattinimikkeeseen. Otan yhden esimerkin: Pekka ja Pätkä puistotäteinä, (ei siis "puistosetinä).


        http://fi.wikipedia.org/wiki/Pekka_ja_Pätkä_puistotäteinä


      • Yleinen syytäjä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5243
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5044
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4104
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3188
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2781
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1914
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      39
      1774
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1628
    Aihe