Asia on tiedetty aina

Vasta nyt sanomalehdet alkavat kirjoitella siitä, että Venäjän palkkaamat kirjoittajat laittavat Venäjää ylistäviä kirjoituksia lehtien yleisönpalstoille ja nettiin. Tämähän ei ole mikään uutinen, sillä tälläkin palstalla Tehtaankadun ureamiehet ovat mellastaneet jo pitkään ja häirinneet keskustelua Karjalan palauttamisesta.

Ureaosaston miehet edustavat tietysti venäläistä ajatus- ja kirjoitustapaa tyypillisimmillään, mutta on joukossa muutama sivistyneempikin tyypi. Nimimerkit "Koroljov" ja "Huomaava mies" kertoilevat täällä toistuvasti Kremlin keksimiä valheita, mutta he kuitenkin kirjoittavat fiksummin kuin Tehtaankadun ruokottomat ja typerät ureamiehet. Tarkoitus heillä on kuitenkin sama eli Karjalan palauttamisen vastustaminen

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288698514204.html
1160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

EvakkoPoika
1.6.2014 22:34
Kylläpä nyt esität aivan sekopäisiä väitteitä. Minä taatusti olen karjalainen!
Muihin väitteisiisi en oikein osaa ottaa kantaa, sillä en tunne käyttämiäsi moderneja sivistyssanoja. Jos ensin kerrot minulle, mitä tarkoittavat perversio ja pedofilia, niin sen jälkeen kyllä pystyn sinulle näihinkin syytöksiin selkokielellä vastaamaan.
Kusen mielelläni Karjala- pulloihin sinuakin varten, kuten teen Se Avarakatseiselle jo kolmatta viikkoa. Viipurilaisten kanssa myös haluaisin kakkaleikkeihin levittämään sitä pikku Jari-Petterin pakaroille. Nam nam...

EvakkoPoika

Äänestä
  • Aloittaja

    Häirintä on nopeaa

    "EvakkoPoika 1.6.2014" 8.6.2014 16:51

    Juuri näinhän asiallisen keskustelupalstan häirintä toteutetaan Kremlin antamien ohjeiden mukaan. Pyhien vuoksi häirintäviesti ilmestyi palstalle vasta 10 minuutin viiveellä, mutta eihän meillä evakoilla ole mitenkään kiire lukea näin ala-arvoista tekstiä.

    Äänestä

  • Hulluja Vl. Putinin lähipiirissä! Ja nyt Nämä R Y S S I E N "kirjallisuuden lahjakkuudet" ovat Suomessa.
    Ovelan konstin olet keksinyt Nimimerkkisi fonteissa saadaksesi sen näyttämään alkuperäiseltä. Lahjo vielä sivuston ylläpito, että saat värinkin oikeaksi = SINISEKSI.

    Venäläisiä ja kaikkia alistettuja orjakansoja johtavat R Y S S ÄT ovat NYT siis sitä mieltä, että jos Suomi liittyy NATOon, niin SE on sitten kolmannen maailmansodan arvoinen asia!

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288698402504.html?pos=ok-trm-uutk

    Kaikenmaailman sällejä SE Putini kaveripiiriinsä valitseekin vai ihanko tuo on lapsuus-"TOVERI" pikku-pioneeri-ajoilta? Molemmat ovat saaneet AGETTI/roisto-koulutuksen ja käytännön jatko-oppia Itä-Saksassa.

    Kerro Sinä (varjo-EvakkoPoika) meille lukijoille itsestäsi. Voitko sen Neuvosto-aikaisen valasi velvoittaman tehdä? ... Edes jotain?...

    Minkälainen jatko-koulutus sai Sinut kiinnostumaan eritteistä ja ulosteista? Vai jouduitko PUNA-Armeijan alokkaana jonkun perverssin koppalakki upseerin tai kersantin "leluksi"?
    Voisikohan Suomen terveyspalvelut Sinua vielä auttaa? Nythän niitä jaellaan enempiä kyselemättä ja ilmaiseksi vaikka minkälaisille Mutikaisille ja geeni/-värivikaisille.

    Pääkonttorissa käydessäsi poikkea tuolla:

    http://www.eksote.fi/fi/perhejasosiaalipalvelut/momentti/terveys/sivut/default.aspx

    Äänestä

  • old_profile_693 kirjoitti:

    Häirintä on nopeaa

    "EvakkoPoika 1.6.2014" 8.6.2014 16:51

    Juuri näinhän asiallisen keskustelupalstan häirintä toteutetaan Kremlin antamien ohjeiden mukaan. Pyhien vuoksi häirintäviesti ilmestyi palstalle vasta 10 minuutin viiveellä, mutta eihän meillä evakoilla ole mitenkään kiire lukea näin ala-arvoista tekstiä.

    On Se tämä Karjalan palautuksesta keskustelu ja kirjoittelu Venäläisiä edelleen hallitseville R YS S I L L E arka paikka.

    Arka Paikka SE tuntui olevan näille edellisille Suomen presidenteillekin. Koivisto oli venäläisiä kohtaan hyväntahtoinen hymistelijä, vaikka olikin pikakiväärimies sodassa, (monta tappoi?) . Ahtisaari oli Syntyisi Viipurista, mutta esiintyi Venäjää kohtaan kuin pelokas Pohjoslaispoika, jostain syystä oli kiinnostunut neeke-kereiden sotimisista?

    Ja tämä "Ei koko kansan presidentti" ... Halonen: Äärimmäisen hankala esi"mies"? Täysi epästabiili tyyppi, enemmän homojen, lesbojen ja vähemmistöjen presidentti kuin tavallisesta (normaaleista) valtaväestöstä välittävä. (lehdistöstä poimittuja arvioita)
    Ja pahin ja kylläkin pitävin arvio oli: " Tarja Halonen oli liian epäisänmaallinen perisidenätin virkaan."

    Tuo Tarja H. nyt ei olisi uskaltanut sano Putinille poikkitelaista sanaa, saati avata keskustelua Karjalan palauttamisesta.

    Palstan kirjoittelu on mennyt ilmeisen valvomattomaksi, ts. sitä ei moderoida, mikä toisaalta on hyvä asia.
    Tavan rahvaskin huomaa, minkälaisia olioita ITÄ-Rajan takana edelleen lymyää.

    Äänestä

Aloittaja

Hiljaisuus ihmetyttää?

Minua on ihmetyttänyt se, mikseivät Tehtaankadun ureamiehet ole kommentoineet tätä totuudenmukaista uutista. Kommentointihan pitäisi olla ureamieheille äärimmäisen helppoa, sillä hehän voisivat vain vapaasti kertoilla faktaa arkisista hommistaan, joten mitään miettimistä ja ponnisteluja ei tarvittaisi.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288700525644.html

Äänestä

Saas nähdä koska nämä "länsipropagandan" äänitorvet huomaavat olevansa itse niitä propagandamyllyjä, joiksi toisia väittävät.
Tämä on tietenki yksi konsti yrittää rajoittaa sananvapautta, leimaamalla toisia toisten maiden asioiden ajaamisesta. Tässä herää vain kysymys minkä tai kenenkä maiden asiaa Natomyönteiset lehdet ja henkilöt ajaavat. Eivät mielestäni ainakaan suomen. Tämän ovat jo valta osa Suomalaisista havainneet, ja suhtautuvat Natoon kielteisesti.

Äänestä
  • Juuri näin.On ihmeteltävää kuinka tämä yksikin Karjala-ja Natovouhake panostaa propagandaansa täällä.Tarkoitan tuota överikatseista.

    Äänestä

Älä marise! Teidän kakarankakaroistanne ei ainutkaan haluaisi todellisuudessa takaisin täältä minnekään Äyräpäähän. Siellä joutuisi tekemään työtä ja raivaamaan. Täällä on kaikki valmiina ja mukavasti hoidettuna.
Teidän "karjalaantakaisinitkunne" ällöttää fiksuimpia suomalaisia ja osaa teidän omaa sakkiannekin! Ei sitä saatananmoista marinaa pidä sallalaiset, ei saarista tulleet tai petsamolaiset, mutta kannaksen itkuvirsimiehet ovat itkeneet 70 vuotta.

Äänestä
Aloittaja

Urealähde ehtynyt Tehtaankadulla??

Tehtaankatu vieritti nyt asiallisia kirjoituksia alemmaksi suhteellisen siistillä viestillä, jossa ei enää viitattu ureahommiin. Vastausaika oli kuitenkin kelvotonta tasoa, joten Karjala saadaan pian takaisin. Pitääkin ottaa taas uudet ryypyt asian kunniaksi.

**********

Rakkaus ja Ihmissuht 24.9.2014 12:59

Rakkaus ja Ihmissuhteet
Parisuhdeasiat Kumppani

Äänestä
Aloittaja

Ureamiehet hukkuneet??

Palstalla on ollut erittäin hiljaista viime päivien aikana, koska Tehtankadun ureamiehet
ovat lopettaneet kirjoittelunsa. Ehkä heidät on otettu painolastiksi siihen sukellusveneeseen, joka haksirikkoutui Tukholman saaristossa. Olipa poikasilla kurja kohtalo.

Äänestä

Kuka lienee palkannut ne kaksi mielisairasta rasistipapparaista (joista toinen on lisäksi kai alkoholisti kun pitää aina ottaa "ryyppy asian kunniaksi") kirjoittamaan huvittavaa mutta yksitoikkoista sontaansa tälle palstalle?

Kuka maksaa niiden lääkkeet ja viinat? Pro Karelia? AKS:n perinneyhdistys?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_693 kirjoitti:

Vasta nyt sanomalehdet alkavat kirjoitella siitä, että Venäjän palkkaamat kirjoittajat laittavat Venäjää ylistäviä kirjoituksia lehtien yleisönpalstoille ja nettiin. Tämähän ei ole mikään uutinen, sillä tälläkin palstalla Tehtaankadun ureamiehet ovat mellastaneet jo pitkään ja häirinneet keskustelua Karjalan palauttamisesta.

Ureaosaston miehet edustavat tietysti venäläistä ajatus- ja kirjoitustapaa tyypillisimmillään, mutta on joukossa muutama sivistyneempikin tyypi. Nimimerkit "Koroljov" ja "Huomaava mies" kertoilevat täällä toistuvasti Kremlin keksimiä valheita, mutta he kuitenkin kirjoittavat fiksummin kuin Tehtaankadun ruokottomat ja typerät ureamiehet. Tarkoitus heillä on kuitenkin sama eli Karjalan palauttamisen vastustaminen

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288698514204.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu