Elämäntapani on pummius

Sehän on normaali elämänmuoto. Jollekin vaan ei työ ole se tapa jota viitsii tehdä, rahakaan ei enää houkuttele työtä tekemään, koska kaikki on lähdes orjatöitä, tee jotain vaan muttet saa palkkaa... naurettavaa.

Minä elän oman kaavan mukaan saan kaikki tuet joita haen, jos en saa sitten en saa.. aina ne laskut jollain tapaa on tullut maksettua.

Odotan parempia aikoja, kun työstä aletaan maksamaan palkkaa, voisin harkita, muuten en.
476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen ollut 1.5 viikkoa työttömänä ja uusia työvirityksiä suunnittelen. Lomaa aion nyt kuitenkin pitää loppukesään. Muuten olen samaa mieltä että työ ei ole herkkua, mutta se on keino saavuttaa jotakin. Itse olen materialisti ja nämä kalliit ostokset vaatii rahaa. Siksi sitä on jostain hommattava. Justiinsa olin keräämässä pulloja ja tienasin 1.05€ tunnissa, se tunti riittää tälle päivälle.

Äänestä

Eikö ruveta kaikki pummeiks, otetaan niitä afrikkalaisia tänne tekemööän työt ja maataan itte vaa. Länsimainen ylivalta!

Äänestä

Taas on kalevi vauhdissa ja mustaa propaa suoltaa.

Mutta ei kerro että mikä voisikaan olla pummiuden vaihtoehto jos sitä työpaikkaa ei omin voimin eikä edes valtion työvoimahallinnon kaiken asiantuntemuksenkaan avulla löydy?

Että se on aina ja yhä vain ja ainoastaan työttömän vika jos ja kun työnantajat eivät enempää työvoimaa tarvitse kuin mitä ovat jo palkanneet?

Valtaosa työpaikoista on yksityisissä yrityksissä, ja mikä onkaan yksityisen yrityksen toiminnan tarkoitus? Onko se se että kyseinen yritys työllistää ne jotka se on palkannut tai palkkaamansa? Vai onko se se että se yritys tuottaa mahdollisimman paljon voittoa omistajilleen?

Ja jos se yrityksen toiminnan peritarkoitus olisikin että se tuottaa mahdollisimman paljon voittoa omistajilleen, niin jos oletamme tilanteen että yritys tuottaa voittoa 5-rahayksikköä kun työntekijöitä on 10 henkeä ja sama yritys tuottaisi voittoa 6-rahayksikköä kun työntekijöitä olisikin vain 9-henkeä, niin saako se 10:s eli Koistinen potkut vaikka se on 6 henkisen perheen yksinhuoltaja ja täysin moitteeton työntekijä?

Äänestä

Euroopassa yli 25 miljoonaa työtöntä, Suomessakin lähes 0,5 miljoonaa eli 500 000, ei ihme että EK:n propaosaltolla on kova työ yrittää kertoa meille kaikille että yhteiskunnan käyttöjärjestelmässä eli ryöstö-, riisto-, roisto- ja kasinokapitalismissa ei ole mitään vikaa, sen sijaan noissa työttömissä on. Sehän se on Suomen Al-Qaidan eli EK ainainen virsi ja miten sitä lauletaan.

Ja sitten sanotaan että ota ja kehitä itseäsi niin työllistyt. Aivan, mutta sitten minun sijaan joku toinen jää työttömäksi. Tosiasia että noin 500 000 palkkatyöpaikkaa puuttuu, ei muutu miksikään siitä oli minun oppiarvoni peruskoulun keskeyttänyt tai sitten yhden tai useamman alan tohtori.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pummina onnellisuute kirjoitti:

Sehän on normaali elämänmuoto. Jollekin vaan ei työ ole se tapa jota viitsii tehdä, rahakaan ei enää houkuttele työtä tekemään, koska kaikki on lähdes orjatöitä, tee jotain vaan muttet saa palkkaa... naurettavaa.

Minä elän oman kaavan mukaan saan kaikki tuet joita haen, jos en saa sitten en saa.. aina ne laskut jollain tapaa on tullut maksettua.

Odotan parempia aikoja, kun työstä aletaan maksamaan palkkaa, voisin harkita, muuten en.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu