Jos maailmankaikkeus on syntynyt täysin tyhjästä, hirveässä räjähdyksessä, josta sitten (täysin tyhjästä) muodostui tähdet, galaksit ylipäätään kaikki, niin olisiko siinä samassa voinut (täysin tyhjästä) syntyä myös jumala tai pari? Että olisiko se niin mahdotonta, kun kerran (täysin) tyhjästä aineellistuu ainetta niin miksi ei vähän henkeä samoilla jytinöillä? Tiede-lehden viimeisin tieto oli että täysin tyhjästä se alkoi, olivat asiaa tutkineet ja totesivat että näin on, ainakin se tähtipuoli meni näin, jumalista ei sanaakaan?
Alkuräjährys
Lehti tulee kotiin
19141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vähän henkeä?!
Eipä näytä syntyneen mitään henkeä. Ainakaan mitään henkiä ei ole koskaan havaittu. Millaista se ns. henki yleensäkään olisi? Ja mihin sitä tarvittaisiin?
Siksihän ateistit alkuräjähdystä vastustavat tai ainakin aluksi vastustivat kun heidän mielestään maailma on aina ollut olemassa.
Voi sinua valehtelijaa!
Kun alkuräjähdys teoria esitettiin, ateistit vastustivat sitä henkeen ja vereen. Nykyään ei kai sitten enää kun siitä on niin paljon todisteita.
Laitatko linkin tuohon väitteeseen?
Löytyykö sitä todistetta väitteesi tueksi vai ei?
Ei vaatinut suurta vaivaa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_interpretations_of_the_Big_Bang_theory
In the 1920s and 1930s almost every major cosmologist preferred an eternal steady state Universe, and several complained that the beginning of time implied by the Big Bang imported religious concepts into physics; this objection was later repeated by supporters of the steady state theory,[10] who rejected the implication that the universe had a beginning
Tuossahan puhutaan uskonnoista. Ei siinä mainita, että "ateistit vastustivat alkuräjähdysteoriaa henkeen ja vereen". Jos taas viittaat Fred Hoyleen, niin ei hänestä monikkoa saa, vaikka vastustikin katolista kirkkoa.
__.- varmaankin ajatteli, että kosmologit olivat tuolloin jo ateisteja. Ainakin lainauksen mukaan vastustivat uskonnollisten käsitteiden tuomista fysiikkaan. Eli siis big bang = luominen, kun stattinen universumi on aina ollut olemassa.
Kyllähän nykyisinkin on olemassa teistisiä tieteilijöitä, jotka eivät halua sekoittaa uskoaan tieteeseen. Joten se, että vastustaa uskonnon tuomista tieteeseen, ei tarkoita automaattisesti ateistia.
Yksi palstan kovimmista antiteisteistäkin on hellari.
"- varmaankin ajatteli, että kosmologit olivat tuolloin jo ateisteja."
Varmaan niin joo. Miksi sitten puhut monikossa, kun kyseessä on Fred Hoyle?
Ensin ajattelin vastata, että kuka ihmeen Hoyle, mutta goole auttaa:
Sir James Jeans, in the 1920s, was the first to conjecture a steady state cosmology based on a hypothesized continuous creation of matter in the universe.[1][2] The idea was then revised in 1948 by Fred Hoyle, Thomas Gold, Hermann Bondi and others.
Liekö ateisteja, en tiedä. Enkä myöskään ole väitteen alkuperäinen esittäjä.
Tässä tietoa, ole hyvä.
"Gamowin lähetettyä erään tiedekirjoitelmansa paavi Pius XII:lle vuonna 1951 paavi, joka oli kiinnostunut tähtitieteestä, havaitsi alkuräjähdysteorian keinoksi tukea katolista kristinuskoa (vuotta aiemmin Pius XII oli hyväksynyt biologisen evoluution). Paavi Pius XII:n mukaan tähtitiede ei ole ristiriidassa katolisen kirkon opin kanssa, vaan itse asiassa todistaa luojajumalan olemassaolosta. Näin ollen paavi Pius XII on Lemaîtren kanssa tasan vastakkaisella kannalla edustaen rationalismia, jonka mukaan Jumalan olemassaolo on tieteellisen todistelun ja rationaalisen harkinnan asia eikä niinkään omakohtaisen ilmoituksen.
Niinpä astronomi Fred Hoyle, joka oli uskonnon vastustaja, vastusti alkuräjähdysteoriaa nähden siinä ovelan yrityksen ujuttaa uskontoa tieteeseen. Hoyle piti alkuräjähdysteoriaa jopa eräänä uskonnollisen fundamentalismin muotona kannattaen pysyvän tilan teoriaa (universumi on ikuinen ja aina samanlainen). Kuitenkin 1950-luvulla havainnot osoittivat vakuuttavasti, että universumi ei ole kaikkialla samanlainen ja että siinä on todella tapahtunut kehitystä – lopullinen kuolinisku Hoylen pysyvän tilan teorialle olikin vuonna 1965 löydetty mikroaaltosäteilytausta."
http://www.argumentti.fi/argumentti/2011/10/alkurajahdysteoria-maailmankaikkeuden-synty/
Huomaat varmaan, että tässäkään tapauksessa yhden ihmisen tutkimukset eivät estäneet tiedettä kehittymästä tarkemmaksi.
"Niinpä astronomi Fred Hoyle, joka oli uskonnon vastustaja, vastusti alkuräjähdysteoriaa nähden siinä ovelan yrityksen ujuttaa uskontoa tieteeseen. Hoyle piti alkuräjähdysteoriaa jopa eräänä uskonnollisen fundamentalismin muotona kannattaen pysyvän tilan teoriaa (universumi on ikuinen ja aina samanlainen)."
Sinänsä aika mielenkiintoista, koska nykyiset kristinuskovaiset yhä enemmän myöntävät tieteen saavutukset niin maailmankaikkeuden kuin evoluutionkin tutkimisessa. Eli nämä uskikset kyllä ujuttavat uskonnon tieteeseen ihan tarkoituksella. Mutta kun he jostain syystä tarvitsevat sitä kuvitelmaansa jumalasta, niin kyllä he sen tieteeseenkin tunkevat. Eli jumala sen teki...
Siis se plasma syntyi tyhjästä, joka sitten räjähti. Fysiikan lakien mukaan se kuulemma on mahdollista, että jotain syntyy tyhjästä. Plasman "syntyessä" ei kuitenkaan ollut nykyisiä fysiikan lakeja. Eikä tietysti aikaa eikä avaruuttakaan. Veikkaan, että tietoisuus oli.
Jos Tiede-lehti on noin kertonut niin se ei ole kirjoittanut aivan totta. Se kyllä onkin lehti joka käyttää usein "ylisanoja", ja tekee hypoteeseista "teorioita" ja hehkuttaa "läpimuroilla" joista ei sen koomin kuulu mitään. Tieteen Kuvalehti on vieläkin enemmän popularisoiva.
Maailmassa julkaistan päivittäin "tiedeuutisia" jotka katoavat sitten samaten otsikoista. Lähdekritiikki kannattaa muistaa, tiede ja sen läpimurrot kinnostavat ihmisiä ja usein tehdään otsikoita asioista jotka eivät kuitenkaan tiedeyhteisöissä herätä huomiota.
Moni varmaan muistaa "valoa nopeammat" neutriinot? Otsikkoja revittiin vaikka alle 24 tunnin sisällä tiedeyhteisö esitti "vastateorian" ja alle 2 vrk:n kuluessa kumosi koko jutun kertomalla miksi havainto oli väärä.
"...alle 2 vrk:n kuluessa kumosi koko jutun kertomalla miksi havainto oli väärä."
Tai ei kumonnut, esitti hypoteesin mikä mittauksessa meni pieleen ja se todettiin sitten myöhemmin oikeaksi. Arvaushan tuo "hypoteesi" oli, se kun oli sellainen ettei nyt pojat "mittarinne" toimi oikein. Se oli kuitenkin aika luonnollinen väittämä. Syyksi paljastui sittemmin viallinen tietoliikennelaitteiden liitos.
Mutta silti. Jäi pienen pieni epäilys. Minimaalinen. Entä jos tulos onkin oikea? Siitäkin huolimatta, että se rikkoo luonnonlakejamme? Koe siis toistettiin useilla eri laitteilla ja ne kertoivat: valonnopeus ei ylity. Näin toimii tiede, asialle haettiin varmistus vaikka oltiinkin käytännössä varmoja, että kyseessä on mittausvirhe.
Kai siinä on voinut ainakin pari Zeusta ja Jahvea syntyä, eivät vaan ole ilmoittaneet meille olemassaolostaan.
Tarkastettu