Köyhyys johtuu tyhmyydestä

Asia on tietenkin itsestään selvä, mutta lukemattomia kertoja on puolueettomilla tutkimuksilla todistettu, että mitä tyhmempi ihminen on, sitä köyhempi hän on.

Valittamalla köyhyyttäsi ja muka epäoikeudenmukaista kohteluasi palkkauksessa ja työllistymisessä todistat vain oman tyhmyytesi.

http://www.hs.fi/raha/Rikkaat ovat älykkäämpiä kuin köyhät Miksi/a1402027902041?sivu=1
30135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Mites nyt suu pannaan, te vuosikausia rahapulaa valittaneet, kun syy löytyy peilistä?

Äänestä
  • Ennemmin olen köyhä kuin tunteeton riistäjä.

    Äänestä

  • nälkä kirjoitti:

    Ennemmin olen köyhä kuin tunteeton riistäjä.

    Olisit ollut sinäkin hiljaa kuten muut valittajat.

    Äänestä

Tyhmä juttu, oikeestaan todella typerä jutun aloittaja voi olla rahallisesti rikas mutta samalla myös vähä-älyinen

Äänestä

Annappa kuule jätkä kaikki omaisuutes vaikka mulle n.10 vuodeksi, työpaikkaa myöten. Katotaan sitten kuin köyhä ja tyhmä olet kun aika on mennyt. Saat kaikki takaisin jos olet vielä köyhä. Uskallatko kokeilla elämää kirjaimellisesti ?

Äänestä
  • Kuules nut Eetvartti, olen lähtöisin köyhästä kodista ja ensimmäinen markka tuli työtä tekemällä. Lapsena en saanut kotoa kuin 20 penniä jos oli oikein hirveä sää ja sain mennä bussilla kouluun. Tätä ei tapahtunut monta kertaa vuodessa.

    Olen hankkinut monta kertaa uuden työn ja viimeiset vuodet olin yrittäjä ja työllistin tusinan verran muitakin. Enempää en halunnut työllistää, koska halusin olla myös perheen parissa.

    Yrittäjänä minun on vähän vaikea ymmärtää, että miten meillä on niin paljon työttömiä, kun käytännössä koko elämän on saanut miettiä, että miten paljon sitä pystyy ottamaan vastaan että ehtii tekemään sen mitä on tullut luvanneeksi.

    Äänestä

  • AIoittaja kirjoitti:

    Kuules nut Eetvartti, olen lähtöisin köyhästä kodista ja ensimmäinen markka tuli työtä tekemällä. Lapsena en saanut kotoa kuin 20 penniä jos oli oikein hirveä sää ja sain mennä bussilla kouluun. Tätä ei tapahtunut monta kertaa vuodessa.

    Olen hankkinut monta kertaa uuden työn ja viimeiset vuodet olin yrittäjä ja työllistin tusinan verran muitakin. Enempää en halunnut työllistää, koska halusin olla myös perheen parissa.

    Yrittäjänä minun on vähän vaikea ymmärtää, että miten meillä on niin paljon työttömiä, kun käytännössä koko elämän on saanut miettiä, että miten paljon sitä pystyy ottamaan vastaan että ehtii tekemään sen mitä on tullut luvanneeksi.

    Ahaa. Halusit tulla omaa egoa pönkittämään kuin epävarmuus vaivaa. Eihän se viisaus siitä tule, että sitä täällä netissä väittää. Oikeasti viisaat eivät asiaa muille korosta, koska eihän siihen oleviisailla mitään tarvetta.

    Eikös sitä sanota, että rumat ne vaatteila koreilee. Pitää se kai sitten vähän yksinkertaisempienkin jotenkin itseään korostaa vaikka kehumalla netissä...

    Äänestä

Mistä fiksuus johtuu? Tuurista? Tuurilla pärjää joskus. Voi tulla aika kun ei pärjää fiksuudellakaan mitäs sitten tehdään?

Äänestä

Köyhyys johtuu tyhmyydestä... nimittäin niiden päättäjien ja poliitikkojen, jotka ovat maamme tähän tilaan ajaneet. Tyhmyydellä ei kuitenkaan yksin pystytä näin alas entistä hyvinvointivaltiota kuitenkaan ajamaan. Tarvitaan vielä kokoomuslaista vanhaa kunnon ahneutta.

Äänestä

Toi tarkoittaa siis sitä, että ikäryhmissään kaikkein älykkäimpiä on mm. seuraavat henkilöt? :
Justin Bieber
Robin
Antti Tuisku
Justin Timberlake
Eminem
Kaikki Metallican poijaat
Ozzy Osbourne
Cyndi Lauper

Jne?

Äänestä
  • Ainiin!
    Eräs aikamme suurista filosofeista, Britney Spears, meinas unohtua! Ja lisätään ny samalla listalle toinen huippuälykkyys: Paris Hilton!

    Äänestä

Niinpä niin, ja kun on oikein älykäs lypsää rahat köyhiltä ja panee ne johonkin veroparatiisiin tai Sveitsin pankkiin. Kaikkein älykkäimmät tekevät niin nerokkaita talousrikoksia, ettei niitä tosiaankaan tyhmempi huomaa.

Äänestä

"Valittamalla köyhyyttäsi ja muka epäoikeudenmukaista kohteluasi palkkauksessa ja työllistymisessä todistat vain oman tyhmyytesi."

Tietämättömyys ei ole tyhmyyttä

Äänestä
  • suurinta rikkautta on tajuta oma itsensä. silloin ei tarvitse kahlita itseään materiaan.

    Äänestä

  • Minä en välitä materiaalista mutta aina tarvitsemme materiaalia kun teemme jotain esim nukkumiseen sänky peitto tyyny lakanat. Lemmikeiden turvalliseen tilaa ruokaan Huolehtiseen lapsen kasvatukseen kehittävät lelut koulutukseen kirjat työskelyvälineet. Vaatteet itsensä peittäväksi ja lämmikseen.
    Meilläkään ei ole mitään koristeita, ainostaa lapsen tekemät askaltelut.
    verhot on jäänyt hankkimatta ja edellisessä asunnossa olimme kuin akvaariossa kun täällä on rikkinäiset kaihtimet . Eli turha on hankkimatta vaikka esim pimennysverhot tukisi paremmin nukkumista.

    En käytä naamaassa sota maalauksia käytän ponnareita vältääkseni hiuksien takkuu menemisen. Välitän ulkonäöstäni sen verran etten epämiellyttävää pistä päälleni johtuen traumoista ulkonäköön suhden.

    Materiaali on roskaa suurimmalta osalta mutta ihmiset kun myy halvalla tai lahjottaa sitä roinaa kasaantuu. Rikkinäistä vaikea heittää roskii koska kuvittelee säilyttävän varaosana tai yrittää keretä korjata.

    kiitokset siitä koska olisin pulassa ilman muiden apua kun eletään köyhyydessä. Tahdon yhdelle naiselle lähettää 10 € koska myi digikehyksen 10€ mutta ei huolinut rahaa mutta lisäksi lahjoitti kirjoja,pojille leluja jotka tuli kivaksi värikkääksi lisäksi tavallisten autojen lisäksi kun löyty lentokoneita moottoripyöriä lakasuautoa.. Lisäksi sain sukset että pääsen pojan kanssa hiihtämään.

    Äänestä

Köyhyys passivoi, jos ulospääsytietä ei ole

Köyhyys on tullut pysyväksi osaksi suomalaista yhteiskuntaa, professori, köyhyystutkija Heikki Hiilamo Helsingin yliopistosta sanoo.

Kehitys on tapahtunut viimeisen 20 vuoden aikana.

Hiilamon mukaan hyvinvointivaltio saatiin tavallaan valmiiksi 1980-luvun loppuun mennessä. Sitten tilanne muuttui.

– Käsiin jäi ilkeä ongelma, joka ei ole poistunut.



HIILAMO määrittelee köyhäksi ihmisen, joka joutuu turvautumaan toimeentulotukeen.

Käytännössä köyhyys tarkoittaa sitä, ettei pysty osallistumaan yhteiskuntaan.

– Että jää esimerkiksi koulutuksen, työelämän ja terveydenhoidon ulkopuolelle.

Keskeinen osa yhteiskunnan osallisuutta liittyy Hiilamon mukaan myös siihen, pystyykö seuraamaan ajankohtaisia asioita lehdistä tai onko käytössä matkapuhelinliittymä ja internet-yhteys.

Tilastokeskuksen tuoreimman tilaston mukaan vuonna 2012 Suomessa oli 635 000 pienituloista, mikä tarkoittaa 11,9 prosenttia väestöstä.

Pienituloisen rajana oli alle 1 170 euron kuukausitulot.



SUOMESSA tuloerot ovat revenneet 1990-luvun laman jälkeen selvästi suuremmiksi kuin muissa pohjoismaissa.

Hiilamon mukaan syynä tähän ovat muita pohjoismaita alhaisempi työllisyysaste ja matalampi minimitoimeentuloturva.

Suomessa on toisaalta myös paljon heitä, jotka ovat pystyneet muuttamaan palkkatuloja pääomaksi.



LOPPUVUODESTA julkaistiin tutkimus, jonka mukaan tuloerot Suomessa olisivat kaventuneet. Sen taustalla on Hiilamon mukaan enemmän matalasuhdanne kuin onnistuneet toimenpiteet asian ratkaisemiseksi.

– Laman aikana omaisuustulot vähenevät. Se aiheuttaa tuloerojen tasaantumista. Noususuhdanteessa tapahtuu nopeaa kehitystä toiseen suuntaan.

Joskus kuulee väitettävän, että tuloeroista on myös hyötyä. Hiilamo ei löydä tällaiselle ajattelulle perusteita.

Tuloerojen kasvu saattaa johtaa yhteiskunnan kahtiajakautumiseen, mikä puolestaan viime kädessä heikentää hyvinvointivaltion kannatusta ja veronmaksuhalukkuutta.



VIIME viikolla julkaistun, Helsingin yliopistossa tehdyn tutkimuksen mukaan pieni- ja suurituloisuus periytyvät.

Pienituloisen perheen lapsella on nelinkertainen riski päätyä pienituloiseksi verrattuna suurituloisesta perheen vesaan.

Vastaavasti hänellä on vain 16 prosentin mahdollisuus päätyä suurituloiseksi verrattuna suurituloisten jälkeläisiin.

– Ilmassa on useita merkkejä siitä, että köyhyydestä on tullut periytyvää. Se johtuu taloudellisten ja kulttuuristen välimatkojen suurenemisesta ihmisten välillä.



HIILAMO uskoo poliittisten päätöksentekijöiden olevan pitkälle yhtä mieltä siitä, että pohjoismaisen hyvinvointivaltion puolesta täytyy taistella. Isoja haasteita liittyy pitkäaikaistyöttömiin ja nuorison syrjäytymisuhkaan.

– Meille on muodostumassa pysyvä köyhien luokka. Se taas helposti ruokkii sellaisia asenteita, että sosiaaliturva passivoi, ja huono-osaisia itseään aletaan pitää syypäinä omaan tilanteeseensa.

Tutkijan mielestä tärkein tekijä taistelussa köyhyyttä ja tuloerojen kasvua vastaan on varmistaa yhdenvertaiset ja tasa-arvoiset mahdollisuudet koulutukseen vanhempien asemasta riippumatta. Tämän pitää lähteä jo varhaiskasvatuksesta.



TOINEN merkittävä keino olisi Hiilamon mukaan luoda välimaastoa toimettomuuden ja palkkatyön välille. Kysymyksessä olisi osallisuutta edistävä toiminta, kuten koulutus ja vapaaehtoistyö.

– Sellaisessa mukana oleminen ei johtaisi etujen menettämiseen, vaan päinvastoin siihen liittyisi pieni palkinto.

Toisaalta esimerkiksi kunnilla olisi Hiilamon mielestä tarjottavanaan myös palkkatöitä esimerkiksi vahtimestareina tai avustavissa vanhustenhoidon tehtävissä.

Kunnillekin olisi edullista työllistää pitkäaikaistyöttömiä.

Hiilamon mielestä on väärin sanoa, että sosiaaliturva passivoi. Se passivoi, ettei ihmisellä ole ulospääsyreittejä vaikeasta tilanteestaan, köyhyystutkija huomauttaa..

Äänestä

Eli suurin osa suomalaisista ovat tyhmiä, selvä juttu.

Äänestä

Ovatko kaikki mensan jäsenet rikkaita?

Äänestä

Totta, mutta tuo pätee vain miehiin.

Äänestä

Ilman köyhiä ei olisi rikkaita, niin se vaan menee. Yhteiskunnan tasapainoon tarvitaan kaikenlaisia ihmisiä.

Äänestä
  • Köyhä=toimeton loinen, pienituloinen=paskaduunari. Rikkaat tarvitsevat paskaduunareita, mutta loiset ovat riesa myös paskaduunareille.

    Äänestä

  • Kukaan ei tarvi enepää kun kuluttaa,muu on ahneutta ja pitäisi olla rangaistavaa. Miksi se onneksi muuttuukin, kun köyhyys maapallolla lisääntyy. Loppuu se ylimielinen käytös ja narsistinen itse nsä ihailu.

    Äänestä

  • kumpaankuulut kirjoitti:

    Köyhä=toimeton loinen, pienituloinen=paskaduunari. Rikkaat tarvitsevat paskaduunareita, mutta loiset ovat riesa myös paskaduunareille.

    Äläs viitti. Köyhä ei ole toimeeton loinen köyhillä on yleensä iso perhe. Ja teen rehellisiä työntekijöitä koska panostan lasten hoitoon, oman etusijani edelle. Mutta toivon ettei hallitus ole lapsieni koulutuksen tiellä.

    Äänestä

Luonnon valintaa.

Äänestä
  • Narsistien valinta

    Äänestä

Tässä on jotain ironiaa kun typerys kommentoi netissä viisautta. Jos aloittaja olisi lukutaitoinen, hän ei kirjoittaisi että köyhyys johtuu tyhmyydestä. Tekstissä on mainittu älykkyyden ja varallisuuden korreloinnista. Se ei tarkoita syy ja seuraus suhdetta. Korrelointi on korrelointia, ja aivan yhtä hyvin siitä voidaan vetää päinvastainen johtopäätös, eli köyhyys aiheuttaa tyhmyyttä. Asian oikea tulkinta on sikäli oleellista että silloin voisimme tehdä kaikista viisaampia jakamalla kaiken varallisuuden tasaisesti kaikille ihmisille. Tätä aloittaja ei varmaan enää kyennyt ajattelemaan ?
Tosin voimakkaammin kuin älykkyys ja varallisuus korreloivat, korreloivat isän ja pojan varallisuudet. Siitä voisi tulkita että ensimmäisen tutkimuksen korrelointi ei ole kovin tärkeä.

Äänestä

Ei se aina johdu tyhmyydestä. Köyhyys voi myös johtua äärimmäisestä laiskuudesta. Omalla kohdalla kyllä luultavimmin tyhmyydestä JA laiskuudesta.

Toisaalta tiedän kyllä useitakin todella yksinkertaisia ihmisiä, jotka tienaavat hyvin. Ne on niin tyhmiä, että painavat paskaduunia niska limassa.

Äänestä
  • Niin se on, ei säästäväisyys ja ahkeruus vaadi erityistä älykkyttä.

    Äänestä

Köyhyys johtuu ahneudesta.
Ahneus luo köyhyyden.

Äänestä

Totta. Järjen köyhyys johtuu tyhmyydestä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Fiksut pärjää aina kirjoitti:

Asia on tietenkin itsestään selvä, mutta lukemattomia kertoja on puolueettomilla tutkimuksilla todistettu, että mitä tyhmempi ihminen on, sitä köyhempi hän on.

Valittamalla köyhyyttäsi ja muka epäoikeudenmukaista kohteluasi palkkauksessa ja työllistymisessä todistat vain oman tyhmyytesi.

http://www.hs.fi/raha/Rikkaat ovat älykkäämpiä kuin köyhät Miksi/a1402027902041?sivu=1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu