Minkä takia Tuomaan lapsuusevankeliumi on leimattu saduiksi mutta ns. oikeat evankeliumit ovatkin sitten totta?
Onko ketään asiaan perehtynyttä? Mikä tekee toisesta evankeliumista totta ja toisesta satua?
Onko ketään asiaan perehtynyttä? Mikä tekee toisesta evankeliumista totta ja toisesta satua?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuo Tuomaan evankeliumin kohtalo olisi kyllä hyvä tietää mutta sitäpä ei taida kukaan osata sanoa.
Silloin Tuomas, josta käytettiin myös nimeä Didymos*, sanoi toisille opetuslapsille: "Mennään vain, kuollaan kaikki yhdessä."Joh 11:16
Viikon kuluttua Jeesuksen opetuslapset olivat taas koolla, ja Tuomas oli toisten joukossa. Ovet olivat lukossa, mutta yhtäkkiä Jeesus seisoi heidän keskellään ja sanoi: "Rauha teille!"Joh 20:26,27
Sitten hän sanoi Tuomaalle: "Ojenna sormesi: tässä ovat käteni. Ojenna kätesi ja pistä se kylkeeni. Älä ole epäuskoinen, vaan usko!
Epäilevä tuomas sai nähdä Jeesukse. Silloin Tuomas sanoi: "Minun Herrani ja Jumalani!"
Jeesus sanoi hänelle: "Sinä uskot, koska sait nähdä minut. Autuaita ne, jotka uskovat, vaikka eivät näe."jae 29 . Siinä on tämän päivän uskovien pointi emme ole vielä näkemisessä vaan elämme uskossa.
Tuon mukaan Jeesus ei kuitenkaan hyljännyt "epäilevää" Tuomasta ja siitä luulis voivan päätellä että myös epäilijät ja heikkouskoisetkin ovat hyväksyttyjä ihmisiä.
Jeesukselle ehkä mutta näille konservatiivisille uskoville ei. Hehän eivät hyväksy uskovaa homoakaan eikä uskovaa naispappia.
Ei jeesusu käännytä takaisin,heikko uskoistakaan,kuten näemme tuomaan kohdalla. Hänen valtakuntaassa kelpaavat myös heikko uskoisent.
Homot jota ovat uskossa,eivät ole enään sellaisia,he ovat poissa siitä synnistä jo jota ovat Jeesuksen seuraajia. Nainen han oli ensimäisenä joka tois ylös nousemus sanoma opetuslapsille haudalta kun enkeli sanoi heille menkää kertomaan opetus lapisille,ei Jeesus ole täällä hän on noussut ylös kuoleista.
Ihmiset he määrittivät jeesuksen Nikeassa jumalaksikin(niukasti äänestyksessä/väitetään että joitakin jeesusta ihmiseksi haluavia estettiin saapumasta kokoukseen) kuin myös sen mitkä ihmisten(Raamattu) kirjoitukset sopivat oppeihinsa ja niin Raamattuun kanonisoidaan.
Abogryfiset kirjoitukset poikkevat aivan liikaa ja ovat liian vastaiset perinteiselle kristilliselle (hapatukselle!).
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kanonisointi
"kuin myös sen mitkä ihmisten(Raamattu) kirjoitukset sopivat oppeihinsa ja niin Raamattuun kanonisoidaan."
Antamasi linkki ei kerro paljon mitään Raamatun kanonisoinnista. Sinun kannattaisi tutustua tähän wiki-artikeliin, joka on määritelty hyväksi:
http://en.wikipedia.org/wiki/First_Council_of_Nicaea
Väitteen Raamatun kanonisoinnusta löydät otsikon "Misconceptions" alta...
Hei nimimerkki, sonjan.
Tunnustan heti alkuun, etten ole perehtynyt Tuomaan evankeliumiin, kerron sen vähän mitä siitä muistan ja voin yrittää saada jotakuta asiasta enemmän tietävää lisäämään. Ei kai Tuomaan evankeliumia ole missään saduksi leimattu, mutta kiistanalainen se on. Se johtuu mm. siitä ettei kai olla varmoja kuka Tuomas on sen kirjoittanut ja tietääkö Tuomas tarkalleen mitä Jeesus on sanonut. Tuomaan evankeliumi ei nimittäin ole kertomus Jeesuksen elämästä ja kuolemasta sekä ylösnousemuksesta kuten muut vaan se on kokoelma Jeesuksen puheita ja lauselmia. Ongelma tämän evankeliumin kanssa liittyy sen kääntämiseen, koska se on kirjoitettu koptinkielellä.
Hyvää kesää toivotellen,
Pirkko-pappi
Miksi te sotkette Tuomaan Lapsuusevankeliumin ja Tuomaan Evankeliumin keskenään. Ei mitään tekemistä toistensa kanssa?
Tuomaan Lapsuusevankeliumi kertoo tarinoita Jeesuksen lapsuudesta, Aika hurjia stooreja, jossa Jeesus surmaakin.
Tuomaan Evankeliumi on sensijaan tutkitusti jopa Raamatun Evankeliumeita luotettavampi lähde Jeesuksen aitoihin sanoihin.
Tuomaan Lapsuusevankeliumi on leimattu saduksi, koska Jeesus oli Raamatun mukaan poikkeuksellisen älykäs lapsi, mutta Pyhän Hengen hän sai vasta kasteessa. Lapsuusevankeliumin Jeesus on Jumala, jota hän taas Raamatussa ei ole, mutta myöhemmissä hengellis-poliittisissa päätöksissä hänestä tehtiin sellainen.
Pirkko-Pappi:
Kirjoitat että ei voida olla varmoja "Tuomaan evankeliumin" kirjoittajasta. Sanavalitasi perusteella tekstistäsi syntyy sellaine vaikutelma aivan kuin näistä raamatussa mukana olevista evankeliumeista tiedettäisiin kuka ne on kirjoittanut.
Tosiasia kuitenkin on, että kukaan ei tietä kuka ne on kirjoittanut. Ne on vain nimetty opetuslasten nimien mukaan täysin mielivaltaisesti.
Etkö itse pappina tiennyt tätä seikkaa vai yrititkö tahallasi johtaa lukijoita harhaan?
Hei kaikki!
Alkuperäiseen kysymykseen: "Evankeliumi" tarkoittaa yksinkertaisesti kertomusta Jeesuksen elämästä. Kirjaimellisesti se tarkoittaa ilosanomaa, ja Jeesuksen elämästä kerrotut kertomukset ovat siis kaikki nimeltään evankeliumeja. Niiden historiallisuusarvo on kuitenkin vaihteleva. Meidän neljä, Raamatusta löytyvää evankeliumia ovat vanhimpia evankeliumeita ja muut evankeliumit, kuten Marian evankeliumi ja Juudaksen evankeliumi, ovat nuorempia. Ne on siis yksinkertaisesti kirjoitettu reippaasti myöhemmin kuin meidän perinteiset evankeliumit ja se on suurin syy siihen, mikseivät ne ole yhtä tärkeässä asemassa kuin kanoniset (Raamatussa olevat) evankeliumit.
Tuomaan lapsuusevankeliumissa on tarinoita Jeesuksen lapsuudesta, joita on varmaankin sepitetty ihmisten tarpeeseen liittää myös Jeesuksen lapsuuteen yliluonnollisia asioita. Siinä on kertomuksia lapsi-Jeesuksen tekemistä ihmeistä, esimerkiksi kertomus hänen tekemästään savilinnusta, joka heräsi eloon.
Tuomaan evankeliumi ja Tuomaan lapsuusevankeliumi ovat tosiaan kaksi täysin eri tekstiä. Tuomaan lapsuusevankeliumi on ollut kauemmin tunnettu ja siksi joskus nämä menevät sekaisin, sitä on aiemmin saatettu nimittää vain Tuomaan evankeliumiksi, kun tämä uudempi Tuomaan evankeliumi ei vielä ollut löytynyt. Tuomaan evankeliumista on olemassa vain kaksi kirjallista lähdettä, jotka ovat löytyneet vasta 1898 (kreikankielisiä katkelmia) ja 1945 (teksti kokonaisuutena, mutta koptiksi käännettynä). Tuomaan evankeliumi eroaa muista Raamatun ulkopuolisista evankeliumeista siten, että sitä osa tutkijoista arvelee hyvinkin varhaiseksi. Se sisältää vain katkelmia Jeesuksen sanoista, eikä ollenkaan kertomuksia hänen elämästään tai teoistaan.
Sinikka-pappi
Tuomaan evankeljumi;"Kun opitte tuntemaan itsenne, silloin teidät tunnetaan ja te ymmärrätte olevanne elävän Isän lapsia. Jollette opi tuntemaan itseänne, te elätte köyhyydessä ja olette köyhyys."
Yhteys Hellenistiseen filosofiaan tulee esiin ideassa "tunne itsesi" ajatuksesta(ja muustakin) jota korostetaan HENKISEN köyhyyden poistamisen ehtona.
http://www.wsoy.fi/kirjat/-/product/no/9789510308592