Demografia eli väestösuhde ratkaisee kielikiistan omalla painollaan. Ihan sama, kuinka paljon svekot yrittävät "tukea kaksikielisyyttä":
Totuushan on, että surujen määrä vähenee sekä määrällisesti että vielä enemmän suhteellisesti. Muunkielisiä on JO enemmän kuin suruja.
Lisäksi suruväestö suomenkielistyy koko ajan, varsinkin nuoremmasta päästä.
Keinotekoinen kaksikielisyys ei VOI kestää tätä kehitystä enää kauan, pakkoruotsituksesta puhumattakaan.
Totuushan on, että surujen määrä vähenee sekä määrällisesti että vielä enemmän suhteellisesti. Muunkielisiä on JO enemmän kuin suruja.
Lisäksi suruväestö suomenkielistyy koko ajan, varsinkin nuoremmasta päästä.
Keinotekoinen kaksikielisyys ei VOI kestää tätä kehitystä enää kauan, pakkoruotsituksesta puhumattakaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Svekotahot yrittävät kääntää kehityksen luomalla näennäistä kaksikielisyyttä lakien ja määräysten avulla.
Eli puhaltavat kuplaa suuremmaksi. Jokainen tietää, mihin se päättyy: POKS!
Puhukaa englantia svekojen kanssa. Ne kyllä kaikki osaavat sitä, siinä missä äidinkieleltään suomenkielisetkin.
Itse olen täysin lopettanut ruotsin puhumisen Suomessa, kun täällä kuitenkin valtakielen osuus on peräti 93% kansasta. Ruotsin kieli on täydellisen turha jäänne menneestä maailmasta ja kuninkaanvallan ajalta.
Ihan sama. Jos en suomella pärjää niin sitten englannilla. Ruotsin molotusta ei missään tarvita.
On mielenkiintoista ja huvittavakin seurata, kuinka ihmeen kauan svekopäättäjät jaksavat taistella järjettömän kielisysteemin puolesta.
Surusvekot toki jaksavat vaikka kuinka kauan, mutta entä muut?
Kiihkosvekojen mielestä Suomi on kaksikielinen vielä silloinkin, kun viimeinen suru on kuollut tai muuttanut Ruotsiin. Siksi ainoa ratkaisu on poistaa kiihkosvekot maan johdosta.
Pakkoruotsi todistaa että Suomi on hölmölä. Ei tällaista hölmöilyä ole missään muussa maassa.
HEH HEH, dosentti taas vauhdissa monologioineen.
On se kaunista kun päästään svekoista eroon
Suomea ratkaisevimmin muuttaa maahanmuuttajien tulo. Jo nyt oppilaista pääkaupunkiseudulla lähes viidennen on maahanmuuttajia. Sellainen monikielistyminen pyyhkii vanhan kuvitelman kaksikielisyydestä mennessään. Huvittavaa on, että ruotsinkieliset ovat itse olleet tätä monikielisyyttä edesauttamassa kuvitellen sen rapauttavan suomenkielisyyttä. Mutta nämä nuoret maahanmuuttajat haluavatkin olla suomenkielisiä suomalaisia omalla taustallaan.
Nesvet saavat turpaan jatkuvasti.