Tutkija Arto Nokkalan mukaan Venäjä on sotilaallisesti suhteessa paljon heikompi suhteessa Suomeen kuin Neuvostoliitto oli II maailmasodassa suhteessa Suomeen. Nokkalan mukaan Venäjä ei kykenisi mahdollisessa sotatilanteessa keskittämään Suomea vastaan kuin 10 prikaatia eli vain 50 000 miestä. Yhteensä kaikki aselajit mukaanlukien Venäjä voima olisi reilusti alle 150 000 miestä kun Suomi kykenisi asettamaan 230 000 miestä.
Kannaksen taistelujen alkuvaiheessa puna-armeijalla oli 270 000 miestä suomalaisten 70 000 vastaan. Talvisodassa NL heitti helmikuussa 1940 peräti 900 000 sotilasta koko 1300 km pitkälle rajalle.
Arvio on uskottava. Pelkästään väestösuhteita vertailemalla havaitaan selvästi että Venäjän ylivoima on selvästi laskenut Suomeen verrattuna viimeisten 30 vuoden aikana. Venäjästä ei ole enää globaaliksi suurvallaksi. Toki alueellinen suurvalta se on mutta sitä ympäröi nyt NATO lännessä, islamilainen maailma etelässä ja Kiina kaakossa.
Kannaksen taistelujen alkuvaiheessa puna-armeijalla oli 270 000 miestä suomalaisten 70 000 vastaan. Talvisodassa NL heitti helmikuussa 1940 peräti 900 000 sotilasta koko 1300 km pitkälle rajalle.
Arvio on uskottava. Pelkästään väestösuhteita vertailemalla havaitaan selvästi että Venäjän ylivoima on selvästi laskenut Suomeen verrattuna viimeisten 30 vuoden aikana. Venäjästä ei ole enää globaaliksi suurvallaksi. Toki alueellinen suurvalta se on mutta sitä ympäröi nyt NATO lännessä, islamilainen maailma etelässä ja Kiina kaakossa.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Miten muuten suomessa sodan aikana kutsuttaisiin miehet palvelukseen, jos sähköt ja tietoliikenne on pommitettu paskaksi? Harvalla nykyaikana on edes patteriradiota. Varmaan tuo asia mietitty on, mutta hidastaahan se joka tapauksessa.
Elisa kotiboksiin ei ruskin aseet pysty
viimesodassa noita tuli 270-tuhatta..ja oli pakko Viipuri luovuttaa...ryssä on ylivoimainen yhä !"
On päivän selvää ettei venäjä edes ajattele tai haaveile Suomen alueelle tunkeutumista,sillä suomen maavoimat ovat lähes puolimiljoonaa ja kotikenttä etu tulisi koitumaan hyökkääjälle kalliiksi.On muistettava että toisessa maailmansodassa Suomen ja neuvostoliiton välisessä sodassa venäläisiä ihmisiä eli sotilaita kuoli noin 1 miljoona kun suomalaisia kaatui vain alle 100 000,mutta pelkurikokoomuslaiset ja ruotsalaiset ovat aina tutisseet vetelät housussa kun puhutaan puolustustahdosta.Tuo antautujien ja rähmällään eläjien joukko ei tiedä mitään suomalaisten puolustustahdosta vaan on aina lähdössä ruotsiin karkuun vaikka on hoono kielipää
Me olemme luonnostaan sisukkaita sissejä, ja suorastaan tykkäämme yhteenotosta hyökkääjän kanssa,- sitä todisti sekin, kun 300 kainuulaista miestä lähti vastaan, kun venäjältä tuli yli rajan 15000 ryssää-talvosodan alkaessa !
EIKÄ OLLUT MITÄÄ TIETOA AVUN SAAPUMISESTA HÄTIIN, MUTTA VASTAAN MENTIIN !!!
jA NE PYSÄYTETTIIN KAINUUN KORPEEN, JA VASTA VIIKKOJEN PÅÄSTÄ ALKOI TULLA KUNNON APUA KEMISTÄ JA TAMPEREELTA, KUN LOPULTA USKOIVAT, ETTÄ RYSSÄT TULI YLLÄTTÄEN YLI RAJAN MURHAN HIMO JOHTAJANAAN !!!
KIITOS SUOMALAISET VETERAANIT, KUN TULITTE APUUN, EI MEIDÄN KAINUULAISTEN KIVÄÄRIT, JA PAUKUT OLISI RIITTÄNEET , SITÄ YLIVOIMAA VASTAAN, JA VAIKKA OLISI PUUKOTKIN OLLEET KÄSISSÄ, NIINKUIN OLIVATKIN !!!
Lakki päästä.
"Sodan tullessa ilmavoimat lentää 3 päivää. Hornetit tuhotaan maahan. Lentäjät tapetaan koteihin tai jos he pääsevät koneisiin, heidän keskimääräinen elinikä on 17½ minuuttia. Mitä me voidaan, kun meillä on vain muutama kone ja Venäjän ilmavoimilla on 4000 ilma-alusta? Lähdetään kaikki käpykaartiin, tai vähintään Viking Isabellalla Tukholmaan!!!
Tällaisia tarinoita on internetin keskustelupalstat tulvillaan. Mutta tarkastellaanpas voimasuhteita ilmassa hetkinen ihan vain numeroiden valossa..."
http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=fi&q=cache:Q487-4svk1wJ:http://ammattisotilas.wordpress.com/2012/08/22/ilmasodan-lyhyt-oppimaara/ crotale armeija&gbv=2&&ct=clnk
http://www.google.fi/url?q=http://ammattisotilas.wordpress.com/2012/08/22/ilmasodan-lyhyt-oppimaara/&sa=U&ei=z8MhVMaYOcjKgwTUhIC4Aw&ved=0CDAQFjAE&usg=AFQjCNHIw-zQ-HWBCxySNU5Q6bjOKWiNKA
suoritetaan esim.median välityksellä, kirjeitse, puhelimitse ja viimekädessä ovelta ovelle metodilla.
[...Kesäkuun 17. päivänä 1941 annettiin määräys yleisestä liikekannallepanosta. Parina päivänä ja yönä kiersivät suojeluskuntapojat jälleen pitäjällä jakamassa palvelukseenastumismääräyksiä. Miehiä alkoi saapua suojeluskuntatalo Honkalaan kuten talvisodan aattonakin. Talossa oli majoitustiloja muutamalle kymmenelle miehelle sekä lottien kanttiini, joka tarjosi ensimmäiset saikat ja vanerit sotaan lähtijöille.
Honkalassa virkaansa hoitanut paikallispäällikkö luutnantti Olli Katila oli jo lähtenyt toisiin tehtäviin. Paikallista suojeluskuntaa johti Tatu Poutiala.
Liikekannallepanoa varten oli talossa upseereita ja muuta henkilökuntaa. Minut oli käsketty Voudin Martin (Martti Hyrkkänen), ja Kiv’oronmäen Niilon (Niilo Alatalo) kanssa Honkalaan lähetin tehtäviin. Kaikkiaan meitä nuoria SK-poikia oli talolla joukkueen verran.
Pääasiallinen tehtävämme oli viedä lähtömääräyksiä kotikyläämme ja pitäjän pohjoisiin kyliin. Tehtävän tärkeydestä lienee johtunut, etteivät kymmenien kilometrien pyörämatkat tuntuneet missään...]
http://www.leminkirjava.fi/2011/01/pentti-saarimaki-muistelee-liikekannallepanoa-1941/
Jos Suomen puolustusvoimat käyttäisi Linuxia niin riskit pienenisivät. Jos se taas käyttää Windowsia niin meidän on syytä pelätä pahinta.
Sodan luonne on muuttunut ratkaisevasti. Enää ei sotaa käydä juoksemalla karjalan kannaksen yli ja mattopommittamalla kaupunkeja. Ensin tulee lentokoneet ja ohjukset tuhoten kaiken ilmapuolustuksen. Perässä tulee nopeat joukot jotka voivat ilmatuen avulla vallata kaikki keskeiset hallintorakennukset ja sotilaallisesti merkittävät kohteet. Siinä ei tämä Suomen "ylivoima" tai "sisu" merkkaa enää paskaakaan. Sota onkin ohi ennenkun reservit on saattu edes kasattua
realismia peliin, ottaisit selvää Venäjä armeijan suorituskyvystä niin et tuollaisia aivan typeriä höpöttäisi. Venäjä ei pysty tuosta vain Suomen ilmapuolustusta tuhoamaan. Siinä menisi kuukausia ja se edellyttää ettemme saisi EU:sta ja Yhdysvalloista materiaaliapua. Varmasti saisimme niin paljon kuin tarvitsisimme. Olisi naapurin lentäjillä aika haastava operoida kun it-ohjuksia olisi taivas täynnä, hyvä että sekaan sopisivat.
Venäjällä ei nopeita joukkoja paljoa ole, niillä ei Suomea vallata. Suurin osa Venäjän asevoimista on asevelvollisia. Eikä sota ala tuosta vain, sitä edellyttää kuukausien tai ainakin viikkojen nokkapokka. Hyvin ehditään reservit saada kasaan.
ryssän maksettu mies asialla selvästi....
Ei jenkeiltä ja EUlta aseet lopu kesken. Aseapua tulisi varmasti niiden suurista asevarastoista. Samoin Virossa on NATO joukot odottamassa. Venäjällä on vain yksi pelote ja se on ydinpommit.
Eihän EU:lla ole omaa armeijaa, vain sen jäsenmailla on omiaan.
Virossa ei ole lainkaan NATO:n joukkoja "odottamassa".
toimi Afganistanissa vai?
NL/ Venäjä on käynyt monta sotaa sen jälkeen, kun sen ensimmäinen ydinase valmistui. Koskaan se ei ole käyttänyt ydinasetta. Ei, vaikka olisi tullut turpaan, kuten Afganistanissa. Se tietää, että silloin se saisi koko maailman vastaansa. Venäjä käyttää ydinasetta vasta silloin, kun koko valtion olemassaolo on uhattuna ja maahan hyökätään joka puolelta. Näin ollen Venäjä ei Suomeakaan vastaan sitä käyttäisi.
Kuka viitsii kuolla johtajien puolesta, joiden ainoa ominaisuus on pohjaton ahneus ja syvä halveksunta kansaa kohtaan?
Ojennan kukkia venäläisille vapauttajille ja lähden kaivamaan sikaöykkäriherroja siltarummusta.
ETTÄ VAI VAPAUTTAJIA,- PITÄKÄÄ NÄPPINNE EROSSA MUISTA KANSOISTA, NIIN NE SAAVAT OLLA VAPAITA KANSOJA, EIKÄ MIELISAIRAIDEN OHJAILTAVISSA !!!
Suomi olisi täysin aseeton Venäjää vastaan. Suomella ei ole sellaisia aseita, joilla voisi puolustautua lyhyen tai keskipitkänmatkan ohjuksia vastaan.
Täällä vain kyyristeltäisiin ja yritettäisiin torjua vihollisen ohjuksia ja minimoida vahingot. Vihollista emme edes näkisi, emmekä voisi mitenkään estää vihollisen toimia.
Aivan huuhaata on tuo asukaslukujen vertailu tai sotilaiden määrän vertailu.
Meillä ei olisi mitään asiallisia mahdollisuksia sotia Venäjää vastaan menestyksellisesti.
Mahdollisesta sodasta tulisi täysin asynkroninen. Venäjän täysin ylivoimaiset joukot valtaisivat Suomen hetkessä. Suomeen jäisi vain sissitoimintaa joka luokiteltaisiin terrorismiksi. Tämä voisi toimiakin jos hyökkääjä olisi jokin muu kuin Venäjä jolla on Suomen kanssa 1000km maarajaa. Täydennysten saaminen venäjälle ei olisi temppu eikä mikään. Tämän lisäksi Suomi on idioottimaisuudessaan päättänyt luopua maamiinoista jotka olisivat varsin vahva työkalu asynkronisessa sodankäynnissä miehittäjää vastaan.
Mitä on epätahtinen sodankäynti?
Lipsahdus, tarkoitin tietysti asymmetristä/epäsymmetristä sodankäyntiä. Sodankäyntiä jossa osapuolien voimasuhteet ovat merkittävästi eritasoiset.
Itänaapurin joukot eivät todellakaan ole "täysin ylivoimaisia". Niiden paska-armeija sai Afganistanissa sisseiltä turpaansa. Tsetseniassa sissit pitivät vuosikausia suurvaltaa pilkkanaan. Suomen kuitenkin tuosta vain valtaisivat?
Natokiimako on pään täysin sekoittanut vai valehteletko aivan tarkoituksella?
taas yks kokoomusnuori lähdössä ruotsinlaivalle
noille Kremlistä kirjoittaville noita käännösvirheitä..
Ryssillähän on hyvin pieni määrä hyvin koulutettuja ja motivoituneita miehiä,tavallisilla asevelvollisilla ei ole mitään motivaatiota ja se iso sotakone on ruosteessa.
Eikä venäjä vaan voi alkaa ampumaan tänne ohjuksia pitkin Suomen kaupunkeja,siitä tulee koko maailman vihat päälle,ja Suomi saisia kaikkea mahdollista materiaaliapua.
Venäjä uhoaa mutta voimat riittävät todellisuudessa vain pienten paikallisten kiistojen hoitoon.
Sivarit ja muut sossuelätit ensin ryssää vastaan pois jaloista kuleksimasta.
Sitten vasta oikeat sotilaat lähettämään ruskit nahkurin orsille...
PAINUKAA VENÄLÄSMULUKUT HELEVETTIIN SUOMESTA. TE PSKAKASAT OLETTE MIELIPUOLIA.
GREMLIIN SAAKKA ! SILLÄ VENÄJÄ ON ROSVONNU SUOMEN KANSAA LIIAN PALJON, JA ME OLLAAN SEN TÄHDEN KRIITTISIÄ, KUN VENÄJÄN NYKYHALLINTO EI KYKENE EES PYYTÄMÄÄN ANTEEKSI NIITÄ TUHANSIA MURHIA, MITÄ HE TEKIVÄT SUOMEN KANSALLE,-HYÖKÄTESSÄÄN VAROITTAMATTA SUOMEN KIMPPUUN, VAIKKA SUOMALAISET EI HALUNNU SOTAA MISSÄÄN NIMESSÄ !!!
ANTEEKSI VENÄJÄ, KUN JOUDUIMME AMPUMAAN TEITÄ MONTA SATAATUHATTA MIESTÄ, ETTÄ SAIMME TORJUTTUA TÄYSIN MIELIPUOLISAATANOITTEN,- TEIDÄN POLITRUKKIEN HAAVEET JA VALLOITUSYRITYKSET !!!
ME SUOMALAISET EMME KOSKAAN SOPEUDU MIELIPUOLTEN VALTAAN, JOTEN ON AIVAN TURHA YRITTÄÄ VALLATA TÄTÄ MAATA, KUN SAATTE SUUNNATTOMAN ONGELMAN KÄSIINNE, JOS SITÄ YRITÄTTE !!!
Venäjällä on kymmeniä tuhansia nopen toiminnan joukkoja Spetznaz, jotka ovat tosi ammattilaisia. Suomella ei juuri lainkaan.
YHTÄÄ MITÄÄ APUA, KUN PISTETÄÄN SUOMALAISET SISSIT VASTAAN !!!
MITÄ ENEMMÄN VIHOLLISIA, NIIN SITÄ SUUREMMAT TAPPIOT HEILLE, JA TASAVÄKISESSÄ OTTELUSSA SUOMEN SISSIT ON VOITTAMATTOMIA,.-MINÄ TIEDÄN SEN !!!
sinkosimo
On meillä mamu bussinkuljettajia . Ne osaa ajaa dösät nopeasti Ruotsin puolelle ja viedä meidät pakolaisiks . Kato niillä on kokemusta mikä meiltä puuttuu.
Aivan..Suomen strategiset kohteet olisi nopeassa tahdissa tuhottu erimoisilla maaliinhakeutuvilla ohjuksilla jne...sotilaiden määrällä ei ole merkitystä
- Nokkala elää menneisyydessä.
ETTÄ SUOMEN ARMEIJA OLISI NOIN LAPSELLINEN ?
JUST NOIN LUULIVAT VENÄLÄISET, KUN LUULIVAT SUOMEN VALLOITUKSEN OLEVAN OHI KAHDESSA VIIKOSSA, KUN HYÖKKÄSIVÄT VAROITTAMATTA MEIDÄN VARUSTAUTUMATTOMIEN KIMPPUUN !!!
JOTENKIN TUNTUU, ETTÄ NE SAI TURPAANSA AIKA LAILLA JA TAISI HAMPAATKIN ROSVOKARHULLA KATKEILLA SUOMEN RAJALLA !
Krim vallattiin vaivihkaa, tuskin asukkaat huomasivat ujuttautuvia joukkoja.
Jos samalla tavalla vallataan Suomikin, niin puolustautuminen lienee hankalaa. Venäjällä alkaa olla tukikohtia ympäri maatamme. Mitä noissa tukikohdissa tapahtuu, on salaisuus. Toisaalta uskon, että suomalaiset varuskunnat tuskin kovin helposti luovuttaisivat, sotilaamme ovat hieman sitkeämpää tekoa kuin ukrainalaiset. Uskon ja toivon, että eivät he ainakaan siirtyisi valloittajan puolelle.
Siispä, huolimatta Talvitien mielipiteistä, kannatan liittymistä Natoon. Natolta löytyy erilaisiin sodankäynteihin koulutettuja joukkoja. Onneksi meilläkin on hyvin koulutettu armeija.
Liittykää vain Natoon, jos sieltä apua saatte. Tavallinen suomalainen ei viitsi lähteä kuoleman öykkärisikaherrojen vuoksi.
Me ollaan herroja kaikki kun oikein silmiin katsotaan.
Muuta arolle!
Antaa ryssien tulla, minä en pelkää!
"Antaa ryssien tulla, minä en pelkää! "
Saahan sitä uhota mutta minä luulen että vetälät ovat housussa jos joudut sinne tulimyrskyyn. Taitaa käydä niin kuten monille meille muillekin että ostetaan menolippu Norjaan tai Ruotsiin ja mennä sinne. En nimittäin usko että tällaisen elintason ja mukavan elämän totuttamana kovinkaan moni olisi enää niin hölmö että menisi tapattamaan sinne itseään.
Unohtakaa jo nuo jutut torjuntavoitoista - ne on historiaa eikä tätä päivää. Sitäpaitsi kiistaton juttuhan on että sekä talvi- että jatkosodassa Suomelle saneltiin hävinneelle kuuluvat rauhanehdot. Tässä on vähän sama juttu kuin nyrkkeilyottelussa pahasti turpaansa saaneella mutta juuri ja juuri tyrmäyksen välttäneellä olisi kanttia julistaa:
"No voitin minä kuitenkin". Buah hah hah!
Ryssä yritti Talvi ja Jatkosodassa Helsinkiin tulla, eivät päässeet lähellekään. Jos heidän paska-armeijansa kolmannen kerran yrittää on tulos aivan sama. Minä en pelkää kuolemaa, kerran se vaan kirpaisee.
Sen uskon että sinä lähdet Ruotsiin karkuun. Parasta on olla jäämättä kiinni sillä sodan aikana tuollaiset pelkurit saavat kuulan kalloonsa.
Heti!
Nato ei Suomea tule auttamaan, jokainen taistelee itse omat taistelunsa. Natokiimaiset ovat pelkureita ja raukkoja.
ei ole Naton jäsen, niin
Vuodesta 1945 lähtienhän lähes kaikki länsimaat ovat varautuneet (yhteisesti) puolustautumaan Venäjän hyökkäystä vastaan.
Tässä esimerkkinä yksi julkisuuteen lipsahtanut (kaikkien alan ihmisten tuntema "puolisalaisuus").
Hbl: Ruotsi varastoi salaa Suomelle Draken-hävittäjiä
Ruotsalainen toimittaja Mikael Holmström paljastaa tuoreessa kirjassaan Ruotsin varastoineen kylmän sodan aikaan 1970-luvulla Suomea varten Draken-hävittäjiä. Paljastuksesta kertoi torstain Hufvudstadbladet.
Mikael Holmströmin mukaan Neuvostoliiton kanssa ystävyys-, yhteistyö- ja avunantosopimuksen solminut Suomi varautui Neuvostoliiton hyökkäykseen kouluttamalla salaa hävittäjälentäjiä huomattavasti yli Suomen ilmavoimien virallisen tarpeen.
Suomen ilmavoimien hävittäjäkoneiden määrä on rajoitettu vuoden 1947 Pariisin rauhansopimuksessa 60 hävittäjäkoneeseen. Kylmän sodan synkimpinä vuosina 1970- ja 1980-luvuilla ilmavoimilla oli käytössään 36 ruotsalaista Draken-hävittäjää ja 24 neuvostovalmisteita MiG-21-hävittäjää. Koneiden määrä ei olisi riittänyt Neuvostoliiton hyökkäyksen torjumiseen.
Holmström kertoo tuoreessa kirjassaan Den dolda alliansen (Kätketty liittolaisuus) Suomen kouluttaneen kaikessa hiljaisuudessa hyökkäyksen varalle ylimääräisiä hävittäjälentäjiä lentämään Pohjanlahden toiselle puolelle varastoituja Draken-hävittäjiä. Holmströmin mukaan varastoituja koneita oli "suuri määrä".
Puolustusvoimain komentajana vuosina 1983-1990 toiminut kenraali Jaakko Valtanen vahvistaa Holmströmin tiedot...]
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288377876950.html
Ainakin kalustoa ja tiedusteluapua oli ( ja on?) Naton taholta varattu Suomen auttamiseksi.
tuo on vain sitä tyypillistä "silloin vuonna miekka ja kilpi" ajattelua.. nyt on 2014 eli kokonaan eri asia kuin kivikaudella. Veikkaisin et menis ehkä pahimmillaan pari päivää valtaamiseen ja luultavasti eivät edes käyttäisi sotilaita ??.
Ryssän paska-armeija ei pärjää edes resupekkasisseille joten miten Suomen valtaisivat päivässä tai kahdessa? Sinä et näistä asioista mitään ymmärrä.
Kovat faktat ovat tässä:
1. Venäjä ei koskaan ole hyökännyt Suomeen ellei Euroopassa ole ollut suursota menossa
2. Venäjälle ei ole Suomessa mitään sellaista elintärkeää että se tekisi siitä erityisen tärkeän kohteen. Suomi ei ole ns. hintansa väärtti kohde.
3. Venäjän pääsy Itämerelle on sen tärkein Suomen suunnan strategien asia (sekä Muurmanskin sataman pysyminen hallussa)
4. VAIN SIINÄ TAPAUKSESSA ETTÄ VENÄJÄLLÄ ON SYYTÄ OTAKSUA ETTÄ SUOMEA KÄYTETÄÄN ALUSMAANA HYÖKKÄYKSESSÄ SITÄ VASTAAN SE TULEE HYÖKKÄÄMÄÄN SUOMEEN, SEN SE TEKEE VARMASTI. AINOASTAAN SE ETTÄ SUOMI KYKENEE VAKUUTTAVASTI OSOITTAMAAN ETTEI SE TULE SALLMIMAAN MINKÄÄNLAISTA LÄNSIVALTOJEN AVUSTUSTA JA KULKULUPAA ALUEELLAAN VOI SILLON SUOMEN SÄÄSTÄÄ.
Tuo viimeinen kohta on ratkaisevaa. Nyt kun Suomi on tehnyt isäntäsopimuksen Naton kanssa joka sallii Nato-joukkojen saapumisen Suomen maaperällä, se on samalla nostanut Venäjän epäluulot että Suomi pelaa sen selän takana härskiä peliä.
Jos tästä tulee sota VASTUUN ISÄNTÄSOPIMUKSEN TEKEMISESTÄ KANTAA SUOMEN TÄMÄNHETKINEN POLIITTINEN JOHTO. Asevoimien upseereita ei pidä syyttää sillä he tekevät mitä poliitikot ovat päättäneet.
vastuu päättäjillä, viisaita sanoja, täysin samaa mieltä!
Miksi Venäjä hyökkäisi Suomeen, mitä niin ihmeellistä täällä on että kannattaisi aloittaa sota?
Diktaattori-Putin silovikkeineen on täysin ennalta arvaamaton. Toisekseen paljon enemmän täällä olisi nyt otettavaa, kuin oli 1939.
Suomi voidaan valloittaa mutta siinä menisi muutama ryssä ensin. Täällä osaa joka jätkä käyttää rynkkyä ja luulen että maanpuolustustahtoa on myös jäljellä. Tämän kansan nujertaminen ei ole helppoa. Jos maa veristen taistelujen jälkeen vallattaisiin niin sissi-sota tulisi olemaan verisempi ja pitkä, Suomi ei tulisi koskaan antautumaan niin että itsenäisyys menisi.
Vuonna 1939 tilanne oli aivan toinen kuin nyt. Silloin itänaapuri pelkäsi, täysin syystä, että Hitler hyökkäisi ja siksi oli Leningrad turvattava. Nyt tuollaista hyökkäystä ei tarvitse pelätä.
Ruotsilla Norjalla jne jne on asiaan nykypäivänä jonkinlainen mielipide myös.
Samoin muilla ns. sivistysmailla.
Kyllä he kaikki haluavat pysäyttää sen jo takaovelle.
Putin ja venäjän hallinto on kriminalisoitunut ääripisteeseen ja röyhkeys kuvitellaan riittävän valloituksiin laajemmalla mittakaavalla jatkuvasti.
Samanlainen herra mellasti euroopassa aikaisemminkin.
No huh-huh.... Suomen armeija puol vuotta ja ollaan ammatti sotilaita! Anna mun kaikki kestää. Venäjällä on kuitenkin palvelus aika pari vuotta, eikä mikään ihan helppo, moni tappaa itsensä ennemmin kun menee venäjällä armeijaan. Pannaan joo rajalle antti tuisku ja muut pleikkari nörtit. Buahaaaaa!! Olen toki isän maalinen mutta myös realisti, eletään vuotta 2014. Sivareita ja heseburgeri kansaa suomen sotilaat, faktaa. Kyllähän me venäjä vallotetaan XXDD
Itäisen kehitysmaadiktatuurin kunnollisiin operaatioihin kykenevä joukko lienee vahvuudeltaan 50 000 - 100 000 ukkoa.
[...Asevelvollisuusiän saavuttaa Venäjällä vuosittain toista miljoonaa nuorta miestä, mutta ”vain” noin 400 000 heistä aloittaa palveluksen armeijassa. Asevelvollisuus koskee siis käytännössä vain osaa miehistä, eikä tämä osa ole täysin sattumanvaraisesti valikoitunut. Vauraammista oloista tulevat asevelvolliset kykenevät tavallisesti hankkimaan vapautuksen ostamalla lääkärintodistuksen tai vain lahjomalla viranomaiset. Myös karkuruus on erittäin yleistä. Puolustushallinnon virallisten lukujen mukaan 2000-luvulla jokaisena vuonna noin 20-30 000 asevelvollista on jättänyt saapumatta kutsuntoihin. Venäjän valtiolla ei ole resursseja rangaista kaikkia kutsuntakarkureita. Poliisi etsii heitä kuitenkin usein kodeista tai kaduilta. Kiinni jäänyttä odottaa lähtö kohti kasarmia useimmiten vielä samana päivänä.
Tämän kaltaisissa oloissa ei ole yllättävää, että useimmiten asevelvollisuuden uhreiksi joutuvat ne, joiden mahdollisuudet puolustaa oikeuksiaan ovat kaikkein heikoimmat: köyhät, sairaat ja sosiaalisesti ongelmaiset. Puolustusministeriön tilastot vuodelta 2002 kertovat, että noin puolella asevelvollisista oli alkoholiongelma ja noin neljäsosa oli huumeiden väärinkäyttäjiä. Venäjän puolustusministeri Sergei Ivanov luonnehti syyskuussa 2002 armeijassa palvelevia asevelvollisia ”surkeaksi joukoksi, jota kiusaavat huumeongelma, psyykkiset ongelmat ja aliravitsemus”...]
http://akl-web.fi/venaja/vahan_valoa
ssdfsafsdf, eipä tuo itänaapurin superarmeija pärjännyt Afganistanissa eikä Tsetseniassa. Vielä huonommin pärjäisi Suomessa.
Nokkala on ihan täydellisen tietämätön venäjän aseista jos puhuu noin! Oikeastaan sattuu moinen naivius sieluuni säälittää jos ukko noin uskoo hän yrittää kuin pikkulapsi puhua itselleen rauhoittavia! Homma oisi selvä 30 min ja ihan totta! Niitten aseet ovat hirmuiset!
Onko täällä jollain sellainen kuvitelma ettei suomen puolustusta olisi mitenkään suunniteltu sekä jatkotoimenpiteitä asian suhteen.
Kaikki on spekulointia.
Kuvitteletteko niiden saavan Ukrainasta nyt jonkinlaisen voiton.
Eivät tule saamaan kuin turpiinsa enää jokapuolella.
Kukaan ei ota Suomea elävänä!
Jos esim. Putin hairahtuisi koittamaan, niin ilman Suomen totaalista tuhoamista (massiivisilla ydinaseiskuilla) se ei tulisi ikinä onnistumaan.
Vaikka Suomi joutuisi taistelemaan yksin, niin Venäläisiltä kestäisi viikkoja/kuukausia valloittaa koko maa ja vasta sittenhän se vartarinta todenteolla alkaisi.-> Tšetšenia ja tšetšeenit (parikymentä tuhatta huonovarusteista ukkoa) alkaisi tuntua huviretkeltä kun vastassa olisi yli 700 000 todella itsepäistä miestä.
Suomalaisten maanpuolustustahto ei horju, ei heilu
Suomalaisten maanpuolustustahto on edelleen järkähtämätön, eivätkä sitä ole horjuttaneet puolustusvoimauudistuksen myötä tehdyt säästöt tai varuskuntien sulkemispäätökset. Tämä selvisi tällä viikolla julkistetusta Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan (MTS) haastattelututkimuksesta.
Sen mukaan yhdeksän kymmenestä suomalaisesta olisi valmis osallistumaan maanpuolustuksen eri tehtäviin, jos Suomeen hyökättäisiin.
Edes lopputuloksen epävarmuus ei romahduta intoa maan puolustamiseen. Kolme neljästä on sitä mieltä, että Suomea pitää puolustaa asein myös ylivoimaista vihollista vastaan...]
http://www.karjalainen.fi/mielipiteet/mielipiteet/paakirjoitus/item/16636-suomalaisten-maanpuolustustahto-ei-horju-ei-heilu?tmpl=component&print=1
luonteenlaatu synnyttää maailman parhaita moottoriurheilijoita ja hävittäjälentäjiä.
Suomella vahvat ilmavoimat – mutta kuinka kauan?
”Hyvin meni, tulos oli 100-6.”
Näin ilkamoi Satakunnan Lennoston komentaja, eversti Kim Jäämeri, kun hän sai ensimmäiset raportit suomalaisten Hornetien menestyksestä Frisian Flag -harjoituksessa Hollannissa. Kuusi suomalaista Hornetia lensi yhdeksän muun maan sotakoneita vastaan ilmataisteluharjoituksissa, joissa suomalaiset ”ampuivat alas” sata konetta ja ”menettivät” vain kuusi.
Se oli yksi osoitus Suomen ilmavoimien nykyisestä tasosta. Muutakin näyttöä on saatu runsaasti, niin muista vastaavista harjoituksista kuin Naton arvioinneistakin.
Amerikkalaisten Hornet-hävittäjien luomalle pohjalle on parissakymmenessä vuodessa sinnikkäällä työllä ja yli neljän miljardin euron investoinneilla rakennettu omassa kokoluokassaan Euroopan vahvimpiin kuuluva ilma-ase. Suomen ilmavoimat on parhaassa iskussa sitten sotien...]
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/suomella-vahvat-ilmavoimat-mutta-kuinka-kauan/
Suomella on myös Länsi-Euroopan suurin kentäarmeija, suurin tykistö ja korkein maanpuolustustahto.Lisäksi meillä on maasto joka ei sovellu kuin harvoin paikoin panssaritaisteluun, tarjoaa peitteisenä hyvän ilmasuojan ja koittelee vihollisen tekniikkaa ja sotilaita olosuhteillaan.Maamme on myös liian laaja miehitettäväksi ja kulttuuriltaan liian erilainen solutettavaksi "vierashenkisin" joukoin.
Pystyypäs!
sinut suohon.
Ei pysty!!
"Vaikka Suomi joutuisi taistelemaan yksin, niin Venäläisiltä kestäisi viikkoja/kuukausia valloittaa koko maa ja vasta sittenhän se vartarinta todenteolla alkaisi.-> Tšetšenia ja tšetšeenit (parikymentä tuhatta huonovarusteista ukkoa) alkaisi tuntua huviretkeltä kun vastassa olisi yli 700 000 todella itsepäistä miestä."
Jos ryssä tänne hyökkäisi tulisi se sitä katkerasti katumaan!
Juuri näin, Venäjän armeija on surkea.
Tahdon esittää suuren kiitoksen Tutkija Nokkalan erinomaisesta väitöksestä, joka tuo ensimmäistä kertaa varsin selkeästi todettavalla tavalla esiin 1940 Talvisodassa NL asetti 900 000 palveluskuntoista sotilasta 1300 km. pitkälle itärajalle. Niin tämän tiedon valossa voimme varmuudella todeta että "Determist" ohjelmansulku toiminto kansallisen kohtalomme mikaisesti esti tuolloinkin varsin tehokkaasti NL kaavaileman Suomen miehityksen. Ja tämän kaiken Tutkija Nokkalan esille tuoman tiedon kautta on todettavissa täysin uudella tavalla ns. "Talvisodan ihme" Kun Arkki Enkeli Gabriel asetti Auringosta ohjelmoidusti Suomen armeijajoukot kuitenkin varsin kohtuudella kohtaamaan ylivoimaisen vihollisemme.
Tuskin nuo Venäjän sotilaat olisivat kovin innokkaita käymään pienen Suomen kimppuun. Minusta tuntuu, että Ukrainaankin menivät pakosta.
Nuoria poikaressukoita sinne lähetettiin tapettavaksi turhan takia.
Jos olisi kysymys Venäjän puolustuksesta jotain hyökkääjää vastaan, asia olisi toinen. He puolustaisivat isänmaataan.
Eiköhän venäläiset sotilaatkin katso, että on raukkamaista käydä pienempäänsä kiusaamaan.
Tietysti tuo "vihreätpikkumiehetstrategia", jolla systeemillä Krim valloitettiin, voisi olla meilläkin mahdollista. Lähteehän vihreät liikkeelle, jos heille luvataan kovat bonukset. Venäjähän omistaa maatilkkuja sieltä täältä Suomea ja nyt saaristostakin, joten voisivat pikku hiljaa hivuttautua noihin "tukikohtiin" ja alkaa sisältäpäin valloittaa kotimaatamme.
Pitäkäähän silmänne auki TE, jotka asustatte lähellä näitä venäläisiä maatilkkuja.
Ollaan varuillamme!
Venäjä ei saanut kuin muutama kymmenen tuhatta miestä Ukrainaa vastaan, Suomea vastaan tarvittaisiin kymmen kertainen määrä!