surullista mutta totta

fakta

aiemmin puhuttu i.mitron asemasa mediassa. itse pidän kovasti i.mitrosta, mutta kun joku kommentoi miksi muut ei ole mediassa, siihen voi olla monta syytä.

esim.median tuoma vastuu.

itse tiedän kertoa yhden seurakuntamme henkilön joka varmasti haluaisi olla enemmän esillä ja hän on erittäin sympaattinen ja inhimillinen mies ja myös varmasti yksi oikeista henkilöistä puhumaan mediassa uskonnostamme, mutta jotkut papit estävät häntä, surullista mutta totta.

kaikki ei ole ihan samoilla linjoilla hänen kanssaan mm.venäläisestä ortodoksi kirkosta, koska hänen kantansa on avoin. sam koskee myös muita kulttuureita ja maita. hän on ystävällinen, auttava ja sana hallussa oleva mies, mutta myöntää täytyy että meidänkin kirkkomme sisältä löytyy hieman ehkä rasismia tai ennakkoluuloja, joten hänet halutaan pitää sivussa.

ja tekstini on fakta!

3

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fakta no. 2

      Venäjän kirkon ja sen pappien käytös ilmiantajina, ei ole unohtunut suomalaisten mielestä. Kuka tietää kuinka uskollinen tämä kirkko on Wladimir Putinille.

      • skeidaa

        Uskomatonta, mutta totta. Vielä tällä vuosituhannellakin joku yrittää vetää ortodoksisuutta Venäjän politiikkaan mukaan. Uskokaa jo, että ortodoksisuus on uskonto kaikille ihmisille, kansakuntaan katsomatta. Kirkko päinvastoin yrittää välttää sotkeutumista mihinkään poliittiseen.


      • Ihmettelijä
        skeidaa kirjoitti:

        Uskomatonta, mutta totta. Vielä tällä vuosituhannellakin joku yrittää vetää ortodoksisuutta Venäjän politiikkaan mukaan. Uskokaa jo, että ortodoksisuus on uskonto kaikille ihmisille, kansakuntaan katsomatta. Kirkko päinvastoin yrittää välttää sotkeutumista mihinkään poliittiseen.

        Ajatus siitä, että kirkko ei koskaan eikä missään osallistu politiikkaan, on minusta hyvin erikoinen eikä vastaa sitä, mitä olen havainnut seuratessani mm. ort. kirkon elämää eri puolilla.

        Ensinnäkin: kuinka se olisikaan mahdollista? Jos politiikka supistetaan käsittämään vain ja ainoastaan jotain kielteistä ja kähmintää, niin silloin voidaan esittää (ainakin hurskas) toivomus tai väite, ettei kirkko osallistu siihen. Mutta, politiikka on yhteisten asioiden hoitamista ja sitä tehdään eri tasoilla - valtion sisällä ja valtioiden välillä ja kumpaiseenkin tasoon liittyvät erittäin vahvasti erilaisten eturyhmien ajamat omat tavoitteet. Olen saanut omalta osaltani "maistella" tätä intressien ajamista osallistuessani ammatiliiton valtakunnalliseen päätöksentekoon.

        Mutta, palatakseni asiaan, kuinka niin suuret organisaatiot kuin kirkot Itä-Euroopassa ja moniaalla muualla voisivat olla erossa kaikesta politiikasta? Eikä tässä tarvitse ajatella kuin sitä, että kirkoilla on omat ulkosuhteensa sen lisäksi, että niissä on omat sisäiset erilaiset ryhmittymät (ovatpa ne sitten konservatiiveja tai liberaaleja tai ties mitä milloinkin). Tällöin tullaan väistämättä siihen, että erilaiset tavoitteet ja niiden toteuttamispyrkimykset törmäävät tai kulkevat kauniisti käsikädessä - tämä jälkimmäinen lienee harvinaista. Tällä samalla foorumilla on keskusteltu ja kerrottu mm. Ukrainan tilanteesta tai voimme muistella myös sitä, mitä tapahtui paljon lähempänä, nim. Virossa muutama vuosi sitten. Se on politiikkaa, so. erilaisten tavoitteiden toteuttamista. Tai kun Suomen ortodoksisen kirkon arkkipiispa neuvottelee Venäjän patriarkan kanssa kirkkojen välisistä kysymyksistä ja yhteistyöstä (vaikkapa opiskelijavaihdosta), sekin on kirkkopolitiikkaa, eikä mitään muuta.

        Oman mausteena asiaan tuo se, että samalla tavalla kuin valtioilla on intressejä ajettavanaan jollain alueella, on myös kirkoilla omia pyrkimyksiään. Tästä voisi olla esimerkkinä se, että em. Ukrainassa eri jurisdiktiot (Venäjän kirkko, ekumeeninen patriarkaatti, omat ukrainalaiset ryhmät kuten uniaatit ja autokefaliaa ajavat ryhmät) toteuttavat omia tavoitteitaan, jotka eivät mene yksiin keskenään, vaan syntyy kitkaa erityisesti siitä, mikä ryhmä saa hallita kirkkorakennuksia eräissä paikoissa. Olen myös seurannut jossain määrin Makedonian tilannetta ja Makedonian kirkon kohdalla on melkoiset jännitteet mm. etenkin suhteessa Kreikan kirkkoon. Tämäkin on politiikka, kirkkopolitiikkaa jos mikä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      642
      7882
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2157
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2065
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1648
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1220
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1192
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1063
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      827
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      709
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      696
    Aihe